menu

23.3 C
Czech
Sobota 15. června 2024

Fico kritizoval západní země za souhlas s používáním zbraní k útokům na Rusko

Slovenský premiér Robert Fico využil dnešní volby do Evropského parlamentu (EP) ke kritice západních zemí za to, že souhlasily, aby Ukrajina používala jejich zbraně k útokům na Rusko. V příspěvku na sociální síti Fico tvrdil, že velké demokracie si nepřejí mír, ale eskalaci napětí s Ruskem. Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS), které se spolu s Ficovou stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) těšily před eurovolbami podle sondáží největším preferencím, očekává těsný výsledek hlasování.

Iga Swiatek slaví historické vítězství na Roland Garros ve finále ženské dvouhry

Polská tenistka Iga Swiatek zvítězila ve finále Roland Garros nad Italkou Jasminou Paolini. Třiadvacetiletá Swiatek si tak připsala čtvrtý triumf na tomto turnaji, stává se tak nejmladší čtyřnásobnou vítězkou v historii. Soupeřku porazila hladce ve dvou setech s poměrem 6:2 a 6:1. Díky této výhře se Swiatek vyrovnala Belgičance Justine Henin a drží sérii 20 výher na Roland Garros, což je stejný počet jako u Steffi Graf. Před ní jsou pouze Henin, Monica Seles a Chris Evert.

Češi obměňují své mobilní telefony každé 2 až 3 roky, recyklují ale jen třetinu starých přístrojů

Sledujte nás na sítích

Praha 6. června 2024 (PROTEXT) – Téměř každý druhý Čech ví, jak správně naložit se starým telefonem, zpravidla si je ale necháváme jako zálohu pro případ nouze.

Reklama

Nezisková organizace Remobil, která provozuje stejnojmenný projekt na sběr a recyklaci nepoužívaných mobilních telefonů, představuje výsledky průzkumu provedeného společností Ipsos, který zjišťoval povědomí o počtu telefonů, ať už funkčních, či nefunkčních, kterými obyvatelé České republiky disponují, a také proč uchovávají svoje staré telefony v šuplíku. Výsledky byly představeny 5. června v Magenta Experience Center při příležitosti Světového dne životního prostředí.

Průzkum ukázal, že sedm z deseti Čechů (70 %) používá pouze jeden, svůj soukromý mobil. Čtvrtina Čechů (25 %) má soukromý i pracovní telefon a jen každý dvacátý Čech (5 %) má pouze služební telefon. Zatímco soukromé telefony obměňujeme nejčastěji každé tři roky, od zaměstnavatelů dostáváme nové telefony zpravidla jednou za dva roky.

„Pravidelná obměna telefonů samozřejmě znamená, že se někde musí hromadit nepoužívané nebo už nefunkční přístroje,“ říká Miloš Polák, zakladatel projektu Remobil, a dodává: „V průměru mají Češi doma více než dva mobily, který už nepoužívají a více než pětina vlastní smartphone, který již nelze opravit“.

Češi o možnostech recyklace vědí, ale starých telefonů se většinou nezbavují. Typickým důvodem, proč si schováváme nepoužívané telefony, je záloha pro případ, že se náš nový telefon rozbije. Mnoho lidí si ale své staré telefony ponechává z důvodu nostalgie a Češi také často věří v budoucí sběratelskou hodnotu již nevyráběného zařízení. Staré telefony se také předávají dalším členům rodiny nebo slouží jako hračka pro děti.

Reklama

Pokud se Češi svého starého telefonu zbaví, ve 33 % případů jej nějakým způsobem recyklují (vyhodí ho do kontejneru na elektroniku, odnesou zpět do prodejny nebo předají organizaci, která se o recyklaci postará). Tři čtvrtiny Čechů (75 %) přitom znají červené kontejnery na elektroniku, více než polovina (51 %) zaznamenala boxy zelené a také o dalších možnostech recyklace mají Češi velmi dobré povědomí. I přesto končí ve směsném odpadu (4 %) starých telefonů.

Češi si dobře uvědomují, že mobily obsahují škodlivé látky, které mohou znečišťovat životní prostředí (78 %), že těžba kovů, nutných pro výrobu elektroniky, včetně telefonů, výrazně zatěžuje životní prostředí (72 %) i že recyklační poplatek zahrnutý v ceně nového mobilu znamená povinnost prodejce zařízení odebrat zpět a ekologicky ho recyklovat (65 %).

„Češi jsou spořivý národ a často se nezbavují ani věcí, které již prakticky nemají žádnou hodnotu. Platí to i pro staré mobilní telefony, které je možné přinést na kteroukoli prodejnu T-Mobile, kde se o ně, samozřejmě bezplatně, postaráme. Projekt Remobil dlouhodobě podporujeme jako užitečnou iniciativu, která pomáhá snížit množství nebezpečného odpadu a ještě slouží dobré věci,“ dodává Simona Dřízhalová, expertka udržitelnosti ve společnosti T-Mobile.

Hodnota starých telefonů není zdaleka taková, jak se Češi domnívají Podle průzkumu jsou Češi velmi ochotní darovat svoje staré telefony na dobrou věc. Tři čtvrtiny respondentů (76 %) by se takto zbavily nefunkčního přístroje (s předpokladem, že ho někdo opraví nebo rozebere a využije díly) a 69 % Čechů by darovalo i svůj funkční, ale už nepoužívaný telefon. Více než třetina těch, kteří by byli ochotni darovat telefon pro dobrou věc, by preferovala vhození telefonu do pouličního kontejneru na elektroodpad, předání Zásilkovně nebo odevzdání na jakékoliv pobočce České pošty.

I součástky a materiály použité v nefunkčních telefonech mají svoji hodnotu. Více než pětina Čechů (shodně 21 %) odhaduje hodnotu starého telefonu určeného na demontáž součástek na 50 až 100 Kč nebo 100 až 500 Kč. Jen každý desátý Čech (9 %) odhaduje správnou hodnotu, která se pohybuje do 20 Kč.

O projektu Remobil

Remobil je neziskový projekt sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů. Je určen pro všechny typy subjektů včetně občanů a funguje v celé České republice. Hlavním cílem je změna stavu, kdy se telefony hromadí v domácnostech a znamenají tak environmentální problém. Remobil se snaží nabídnout co nejjednodušší způsob, jak se nepotřebných telefonů zbavit. Zároveň za každý sebraný mobil přispívá 10 Kč na dobročinnost a díky recyklaci mobilů dochází k opětovnému využití surovin. To ve výsledku znamená významné úspory vody, snížení produkce toxických odpadů nebo snížení produkce ekvivalentu CO2.

www.remobil.cz

 

Zdroj: Remobil

 

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vědci pozorovali u pobřeží Nové Anglie překvapivé množství ohrožených velryb

Výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) u břehů Nové Anglie pozorovali neobvykle vysoký počet ohrožených druhů velryb. V tohle roční období není neobvyklé, že kolem tohoto amerického území proplouvají vysoké počty kytovců. Pozorovat tolik těchto mořských savců v tak rozmanitém složení během jediného letu je ale podle vědců vzácnost.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.

Nikdo neví, kolik rukojmích je ještě naživu, uvedl vysoký představitel Hamásu

Nikdo neví, kolik ze 116 rukojmích, které radikální hnutí Hamás od 7. října nadále zadržuje v Pásmu Gazy, je naživu. Vysoký představitel hnutí Usáma Hamdán to řekl v rozhovoru se stanicí CNN. Z psychické újmy čtyř nedávno zachráněných rukojmích obvinil Izrael, ačkoli zdravotníci potvrdili, že tři muži a jedna žena psychickému násilí čelili v zajetí, píše deník The Times of Israel.
Reklama
Reklama