Protext ČTKBudoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

Praha 18. dubna 2025 (PROTEXT) – Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

České firmy implementují AI do svých procesů různými způsoby – některé využívají nástroje od globálních poskytovatelů, jiné se stále častěji obracejí na domácí technologické firmy. Rostoucí roli hrají lokální infrastruktury, které umožňují provoz umělé inteligence přímo v Česku, s důrazem na bezpečnost, výkon a soulad s evropskými regulacemi. Mezi přední poskytovatele těchto služeb patří společnost vshosting, která nabízí vyhrazené GPU servery optimalizované pro AI výpočty.

Místní infrastruktura versus globální giganti

AI aplikace lze provozovat v infrastruktuře velkých globálních poskytovatelů jako Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure nebo Google Cloud, kteří nabízejí širokou škálu nástrojů pro vývoj a provoz AI modelů. Tato řešení však mohou mít pro české firmy i určité limity – například vyšší latenci, náročnější správu dat z pohledu regulací, nebo méně prostoru pro přímou zákaznickou podporu. Často přinášejí i vyšší a hůře předvídatelné náklady.

Alternativou jsou lokální poskytovatelé infrastruktury, kteří umožňují provoz AI aplikací v rámci českého prostředí. Mezi hlavní výhody patří lepší kontrola nad daty s ohledem na evropskou legislativu (např. GDPR či NIS2), možnost komunikace v češtině a větší flexibilita v nastavení služeb. Pro menší a střední firmy může být navíc výhodné, že tyto služby lze využívat bez dlouhodobých smluvních závazků a s individuálním přístupem k technickému řešení.

Pro firmy je zásadní chránit jejich data a ukládat je v Česku

Lokální infrastruktura může být rovněž nákladově efektivnější než globální cloudové služby, zejména pro firmy, které potřebují stálý a předvídatelný výkon. Třeba u vshostingu je zpravidla předem jasná cena – bez skrytých poplatků a s neomezeným počtem promptů v ceně u GPU, což přináší výraznou úsporu zejména při intenzivním využívání generativní AI. A Marián Holý, komerční ředitel vshosting, dodává důležitý fakt oproti globálním poskytovatelům: „Naše služby nabízejí především flexibilitu a bezpečnost. Firmy mají data plně pod kontrolou a v Česku, takže splňují GDPR, a nemusí řešit riziko, že jejich citlivé informace skončí v rukou někoho jiného.“

Z tohoto důvodu roste v Česku zájem o lokální poskytovatele AI infrastruktury, kteří navíc dokážou nabídnout vysokou úroveň bezpečnosti, lepší dostupnost dat a výhodnější cenové podmínky. Firma vshosting poskytuje službu GPU-as-a-service s nejnovějšími GPU procesory NVIDIA L40S, H100 a H200, tedy vyhrazený výpočetní výkon pro AI aplikace, a provozuje vlastní moderní datové centrum v Česku. Tato řešení umožňuje firmám provozovat AI přímo v ČR, bez nutnosti přenášet citlivá data do zahraničí.

Koupit, pronajmout nebo kombinovat?

Firmy, které chtějí AI provozovat lokálně, dnes mají několik možností:

  • Vlastní GPU hardware – určen velkým společnostem, jako např. automobilkám, které si budují vlastní AI clustery pro analýzu dat a vývoj nových AI řešení.
  • Pronájem infrastruktury od lokálního poskytovatele – vhodné pro firmy, které potřebují vysoký výkon, ale nechtějí investovat do vlastních GPU serverů. Tuto možnost využívá hlavně e-commerce, nebo IT firmy. Jedná se o cenově nejpříznivější řešení.
  • Hybridní model – kombinace vlastních serverů a cloudu, nebo lokálních a globálních poskytovatelů. Přičemž jejich citlivá data zůstávají v ČR u lokálního poskytovatele, nebo na jejich vlastním serveru, zatímco ostatní běží v globálním cloudu. Tento model využívají například banky a pojišťovny, které pracují s citlivými daty a musí splňovat přísné regulatorní požadavky.

K čemu se v Česku využívá AI

AI se dnes neomezuje jen na technologické giganty. V Česku ji využívají různé segmenty, jako například e-commerce (pro automatizované generování produktových popisů, provoz chatbotů, podpory atd.), IT firmy (pro urychlené programování a testování kódu), či právní sektor (pro analýzu smluv a generování právních dokumentů).

„Pro e-commerce vidíme obrovský potenciál v automatizaci a personalizaci zákaznické zkušenosti. AI umožňuje e-shopům generovat relevantní obsah, personalizovat nabídky a zlepšit zákaznickou podporu. E-shopy to ale zdaleka nekončí, každá firma, která funguje on-line, AI řeší a zapojuje ji do svých procesů,“ dodává Marián Holý.

Tuzemský AI ekosystém nabízí nové možnosti

Rostoucí český AI ekosystém tedy stojí nejen na vývoji softwarových aplikací, ale především na fyzické infrastruktuře, která je pro provoz AI nezbytná. Klíčem k úspěchu je její správná volba, stejně jako partnera, který ji provozuje, rozumí potřebám lokálního trhu a odpovídá specifickým požadavkům daného podniku a zajišťuje dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost dat.

České firmy se snaží zvyšovat svou konkurenceschopnost prostřednictvím digitalizace a automatizace, kde AI hraje obrovskou roli. „Budoucnost AI se jeví jako průřezová technologie, podobně důležitá, jako byla průmyslová revoluce. Naším cílem je poskytnout firmám kvalitní a dostupnou infrastrukturu pro jejich AI projekty,“ zakončuje Marián Holý.

 

O společnosti vshosting: vshosting je přední poskytovatel cloudových a serverových řešení, specializující se pokročilé technologie Kubernetes, AWS, nebo GPU infrastrukturu pro AI aplikace. Společnost se zaměřuje na poskytování škálovatelných, bezpečných a environmentálně odpovědných IT řešení s vysokou dostupností pro firmy všech velikostí.

 

 

 

Doporučujeme

Zemřel ugandský král Oyo, nejmladší vládnoucí monarcha světa

Tradiční ugandský panovník Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV., který se ve světě proslavil jako nejmladší vládnoucí monarcha, zemřel ve věku 34 let. O jeho úmrtí informoval předseda vlády království Tooro v západní Ugandě.

Trump místo vojenských operací sází na sankce. Írán to podle expertů zlomit nemusí

Šest měsíců po zahájení americko-izraelských úderů proti Íránu je rychlé ukončení konfliktu v nedohlednu. Americký prezident Donald Trump omezil přímé vojenské eskalace a vsadil na sankce, blokádu a tlak na obchodní partnery Teheránu. Analytici však pochybují, že ekonomická válka Írán přiměje ke kapitulaci.

USA omezí odběr vody z vysychající řeky Colorado

Kalifornie, Nevada a Arizona budou muset v příštích dvou letech výrazně omezit odběr vody z řeky Colorado. Zásoby klíčové vodní tepny amerického západu dál klesají kvůli dlouhodobému suchu, rostoucím teplotám a nadměrné spotřebě.

Trump odmítá návrat k dohodě s Íránem. Sází na sankce a tlak na Teherán

Americký prezident Donald Trump podle zdrojů obeznámených se situací ztratil zájem obnovit červnovou prozatímní dohodu s Íránem. Washington chce místo toho dál utahovat ekonomické šrouby a přimět Teherán k ústupkům v otázce jaderného programu i znovuotevření Hormuzského průlivu.

Zemřel norský král Harald V., bylo mu 89 let

Po vleklých zdravotních problémech zemřel nejstarší evropský panovník, norský král Harald V., který byl od minulého pondělí v nemocnici v Oslu. Bylo mu 89 let. Oznámil to dnes podle agentur královský palác. Po jeho smrti se jeho syn Haakon VIII. stává novým norským králem.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po nočních útocích

Noční ruské útoky zabily nejméně dva lidi v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Hanža. V Chersonu ruský dron zabil 61letého muže, oznámil náčelník městské správy Jaroslav Šaňko. Ve městě Sumy ruské letecké bomby zabily stejně starého muže a zranily sedm lidí, uvedl náčelník regionální správy Oleh Hryhorov. Ruský dron ve městě Zmijiv u Charkova zabil ženu a zranil její dceru a další ženu, informovala prokuratura. Ruskem dosazená správa zase hlásí čtyři zraněné po dronovém útoku na obytný dům v Sevastopolu na okupovaném Krymu.

Katastrofa v Nepálu a Číně má už 472 obětí. Hrozí další ničivá povodeň

Jezero, které se vytvořilo po středečním sesuvu části ledovce na hranici mezi Čínou a Nepálem, dnes začalo přetékat. Hrozí další povodeň, která může zasáhnout oblasti, jež už před dvěma dny poničil příval vody, varovala čínská stanice CCTV. Čínské úřady přerušily záchranné práce v postižené oblasti. Stoupající hladiny řek už potvrdily také nepálské úřady, které rovněž přerušily záchranné práce, napsala agentura Reuters.

Trump nařídil přejmenovat Ontarijské jezero na Americké jezero

Americký prezident Donald Trump podepsal výnos nařizující přejmenování Ontarijského jezera na Americké jezero, informují agentury AP a Reuters. Se změnou názvu jezera na hranici s Kanadou přišel v době vyhrocující se obchodní války se sousední zemí. Nový název bude závazný pro americké úřady, nikoli pro Kanadu, uvedla AP.

Írán a Katar jednaly o obnovení diplomatických vztahů s USA

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí se včera v Teheránu setkal s katarským premiérem a ministrem zahraničí Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním ve snaze oživit diplomatická jednání mezi Íránem a Spojenými státy, v nichž Katar dlouhodobě působí jako klíčový zprostředkovatel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na katarské ministerstvo zahraničí. Klíčovým tématem rozhovorů byla také otázka Hormuzského průlivu.

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama