5.8 C
Czech
Neděle 1. března 2026
MagazínBruce Willis trpí demencí, oznámila jeho rodina. Hercův zdravotní stav se zhoršil

Bruce Willis trpí demencí, oznámila jeho rodina. Hercův zdravotní stav se zhoršil

Americkému herci Bruceovi Willisovi byla diagnostikována frontotemporální demence, uvedla ve čtvrtek jeho rodina. Je to téměř rok od chvíle, kdy hvězda filmů Smrtonosná past odešla do hereckého důchodu kvůli afázii, která omezovala Willisovy kognitivní schopnosti. Napsaly o tom agentura Reuters a stanice CNN.

Hercova rodina včetně manželky Emmy Heming Willis, bývalé manželky Demi Moore a dcer poprvé zveřejnila jeho diagnózu afázie loni. Tehdy informovala, že si Willis dá od herectví pauzu, připomněl server CNN.

„Od chvíle, kdy jsme na jaře 2022 oznámili Bruceovu diagnózu afázie, jeho stav pokročil a nyní máme konkrétnější diagnózu: frontotemporální demence (známá jako FTD),“ uvedla dle Reuters jeho rodina v prohlášení zveřejněném na webových stránkách The Association for Frontotemporal Degeneration.

„Problémy s komunikací jsou bohužel jen jedním z příznaků nemoci, se kterou se Bruce potýká. I když je to bolestné, je úlevou, že konečně máme jasnou diagnózu,“ dodala.

V prohlášení, k němuž rodina připojila fotografii usmívajícího se Willise na pláži, rovněž stojí, že v současné době neexistuje žádná léčba této nemoci. Rodina podle svých slov doufá, že Willisova diagnóza ve věku 67 let přinese více pozornosti boji s FTD.

„S tím, jak Bruceův stav postupuje, doufáme, že veškerá pozornost médií se může zaměřit na osvětlení této nemoci, která potřebuje mnohem větší povědomí a výzkum,“ konstatovala Willisova rodina.

Frontotemporální degenerace je způsobena postupným úbytkem nervových buněk v čelních nebo spánkových lalocích. Tyto oblasti mozku jsou obecně spojeny s osobností, chováním a řečí.

Willisova rodina věří, že kdyby toho byl umělec schopen, využil by svého hlasu ke zvýšení povědomí o demenci a o tom, jak pomoci i ostatním, kteří chorobou trpí.

Rodině se na sítích dostalo podpory

Novinářka Maria Shriver vyjádřila svůj vděk za šíření povědomí o nemoci. Zároveň dodala, že pokud se lidé nebudou bát o chorobě mluvit, „pomůže to nám všem“.

Oznámení na Instagramu zveřejnila také hercova nejstarší dcera, herečka Rumer Willis. Podporu jí vyjádřila řada osobností ze zábavního průmyslu. „Mám tě moc rád, kamarádko. Posílám objetí tobě i tvé krásné rodině. Tvůj táta je zatraceně velká legenda,“ napsal Aaron Paul, hvězda seriálu Perníkový táta (Breaking Bad).

Willis se proslavil v komediálně-dramatickém televizním seriálu Měsíční svit (Moonlighting) z 80. let. Během své čtyřicetileté kariéry se objevil v přibližně stovce filmů. Uznání se mu dostalo za role ve snímcích Pulp Fiction: Historky z podsvětí a Šestý smysl. Získal Zlatý glóbus a dvě ceny Emmy.

Do povědomí diváků se Willis zapsal zejména rolí drsného newyorského policisty, který pronásledoval padouchy v pěti filmech Smrtonosná past, uvedených v letech 1988 až 2013.

Herec má dvě dcery s modelkou Heming Willis, Mabel a Evelyn. Je také otcem dcer Rumer, Scout a Tallulah, které má s herečkou Moore. Rumer Willis momentálně čeká své první dítě s přítelem Derekem Richardem Thomasem.

Reklama

Doporučujeme

Údery na Teherán pokračovaly i večer, podle svědků zasáhly i nemocnici

Výbuchy v Teheránu dnes pokračují i po setmění, píší agentury AP a AFP. Státní televize uvedla, že jeden úder zasáhl její sídlo a podle íránských státních médií přestala vysílat. Další média tvrdí, že večerní údery zasáhly v Teheránu i jednu nemocnici, což agentuře Reuters potvrdili i svědci. Izraelská armáda uvedla, že její síly dnes ničily vojenské objekty, například velitelská stanoviště.

Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili údery

Americký prezident Donald Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů. Podle agentury Reuters to Trump řekl v rozhovoru, který zveřejnil časopis The Atlantic. V jiném rozhovoru Trump řekl, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských představitelů. Mezi nimi je podle předchozích informací i íránský vůdce Alí Chameneí, což přiznal i samotný Írán.

Íránský režim potvrdil smrt Chameneího a podle některých se blíží svému konci

Íránský teokratický režim dnes potvrdil smrt nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a podle některých západních představitelů se režim blíží svému konci. Teherán i další části více než 90milionové blízkovýchodní země nadále čelí úderům Spojených států a Izraele, v reakci na něž Írán útočí na Izrael a další země regionu. Jen v Izraeli si dnes tyto útoky vyžádaly devět mrtvých a desítky zraněných, od sobotního začátku úderů zemřeli také tři američtí vojáci. ČR je připravena vyslat okamžitě repatriační lety do Egypta pro Čechy, kteří jsou v Izraeli.

Útok USA a Izraele v Íránu zabil 43 členů bezpečnostních sil

Vzdušný úder USA a Izraele na budovu pohraniční stráže na západě Íránu dnes zabil 43 členů bezpečnostních složek a desítky lidí zranil. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na íránskou agenturu Mehr.

Íránský raketový útok v izraelském městě Bejt Šemeš zabil devět lidí

Nejméně devět lidí dnes zahynulo poté, co íránská raketa zasáhla synagogu a kryt v izraelském městě Bejt Šemeš, které leží západně od Jeruzaléma. Zraněných je několik desítek, píší izraelská média. Izraelská armáda zahájila vyšetřování, proč se jí raketu nepodařilo sestřelit.

Ukrajina a Rusko informují o obětech po vzájemných útocích

Čtyři lidé přišli dnes o život při ruském ostřelování Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, další člověk byl zabit a čtyři zraněni při ruských útocích na sousední Dněpropetrovskou oblast, informovaly ukrajinské úřady. Rusové podle místních úřadů zaútočili také na Oděsu na jihu země a na Charkov na východě Ukrajiny. V Brjanské oblasti na západě Ruska ukrajinský dron při útoku na osobní auto zabil ženu, oznámil gubernátor Alexandr Bogomaz.

Rusko v únoru vypálilo proti Ukrajině nejvíce střel od začátku roku 2023

Rusko letos v únoru vypálilo proti Ukrajině více raket a střel než v kterémkoli jiném měsíci přinejmenším od začátku roku 2023, a to zejména při nočních útocích na energetickou síť, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů, které každý den zveřejňuje ukrajinské letectvo.

Nejméně devět lidí bylo zabito v Pákistánu, když dav vpadl na konzulát USA

Devět lidí bylo dnes zabito v Pákistánu, když stovky lidí napadly americký konzulát v přístavním městě Karáčí. Nejméně 25 dalších osob utrpělo zranění při prudkých střetech s bezpečnostními silami; někteří jsou v kritickém stavu a počet obětí může ještě stoupnout. Dav rozlítily zprávy o smrti íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Informovala o tom agentura AP.

Belgie zadržela tanker z ruské stínové flotily, chystá se jej zabavit

Belgické speciální síly zadržely v Severním moři tanker z tzv. ruské stínové flotily obcházející sankce. Po připlutí do přístavu Brusel loď zabaví, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na členy belgické vlády. Belgický zásah ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Salač po děsivé nehodě v Thajsku dojel devatenáctý

Úvod závodu Moto2 ve Velké ceně Thajska poznamenala vážná havárie Davida Alonsa. Kolumbijec spadl přímo pod motocykl Filipa Salače a následně ho trefil ještě stroj Australana Senny Agiuse. Závod se několikrát zastavil červenými vlajkami a po restartu český jezdec dojel devatenáctý, vyhrál Manuel González.

Írán pokračuje v útocích na cíle v Izraeli a státech Perského zálivu

Írán dnes pokračuje v raketových útocích na cíle v Izraeli a státech Perského zálivu. Výbuchy se ozývají v Dubaji, Dauhá a Manámě, informovala agentura AP a zpravodajský server Al-Džazíra. Už dříve agentury informovaly, že se dnes poprvé stal terčem íránských dronů Omán.

Akcie Netflixu po ústupu z boje o Warner Bros. posílily

Bitva o Warner Bros. Discovery směřuje k vítězství Paramount Skydance poté, co Netflix odmítl dál přihazovat. Zatímco na trhu se řeší hlavně, kdo převezme jednu z největších hollywoodských značek, v zákulisí se rozplétají i důvody, proč se Netflix z rozjeté dražby stáhl.

Írán hlásí 108 mrtvých po zásahu dívčí školy v Minábu

V Minábu na jihu Íránu zemřelo podle íránských úřadů nejméně 108 lidí po zásahu dívčí školy. Incident přišel během vln úderů na íránské cíle, které vedou Spojené státy a Izrael, a Teherán zároveň hlásí stovky dalších obětí napříč zemí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama