Plán britské vlády deportovat žadatele o azyl do Rwandy je nezákonný, rozhodl odvolací soud v Londýně. Rwandu není možné považovat za bezpečnou třetí zemi, uvedli soudci. O verdiktu informovala agentura Reuters. Premiér Rishi Sunak s verdiktem nesouhlasí a oznámil, že bude usilovat o odvolání k nejvyššímu soudu. Rwanda se ohradila proti tvrzení, že není bezpečnou zemí. Soud nižší instance v prosinci kontroverzní iniciativu označil za legální. Dokud otázka prochází soudním systémem, nemohou deportační lety do africké země začít, uvádí zpravodajská společnost BBC.
„Rozhodnutí vrchního soudu o tom, že Rwanda je bezpečnou zemí, se ruší, a dokud nebudou odstraněny nedostatky v azylovém řízení, bude vyhošťování žadatelů o azyl do Rwandy nezákonné,“ cituje soudce Iana Burnetta list The Guardian. Podle soudců existuje reálná hrozba, že by Rwanda dále deportovala migranty do zemí jejich původu, kde čelili „pronásledování nebo jinému nelidskému zacházení, přestože ve skutečnosti mají oprávněný nárok na azyl“.
UK government's plan to send some asylum seekers to Rwanda unlawful, says Court of Appeal https://t.co/pe3OTvJ3lx pic.twitter.com/LMB4Xjx37V
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) June 29, 2023
„S respektem k soudu s verdiktem zásadně nesouhlasím,“ uvedl Sunak. Rwanda je podle něj bezpečná země a tamní vláda poskytla dostatečné záruky, že žadatelům o azyl nehrozí neoprávněné deportace. „Nyní budeme usilovat o povolení podat proti tomuto rozhodnutí odvolání k nejvyššímu soudu,“ dodal Sunak.
Rwandská vláda dnes v reakci uvedla, že patří „k nejbezpečnějším zemím na světě“ a je respektovaná „za své příkladné zacházení s uprchlíky“, cituje africkou vládu BBC.
Rozhodnutí soudu nebylo jednomyslné, výsledek byl dva ku jednomu, uvedla podle BBC členka vlády Penny Mordauntová.
Vláda britské Konzervativní strany loni uzavřela se Rwandou dohodu, podle níž africká země dostane desítky milionů liber výměnou za přebírání migrantů, kteří do Británie dorazili nelegální cestou. Obě strany se dohodly na zkušební době tohoto systému, přičemž Rwanda uvádí, že během ní bude schopna převzít 1000 lidí, což je malý zlomek migrantů přicházejících ročně do Británie. Zatím se však žádný deportační let kvůli soudním sporům nekonal.
Kritici vládní strategie uvádí, že Rwanda není pro migranty bezpečnou destinací a že navržený systém porušuje zákony na ochranu lidských práv, vrchní soud v Londýně mu ovšem dal zelenou. Některým stěžovatelům ovšem bylo později umožněno se proti verdiktu odvolat, přičemž odvolání se u soudu projednávalo v dubnu. Verdikt padl dnes. Kauzou by se na podzim mohl zabývat britský nejvyšší soud, píše BBC.