Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Boris Johnson opět čelí kritice po zprávách o dalším večírku v době předloňských přísných opatření

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský premiér Boris Johnson se ocitá pod palbou sílící kritiky opozice po zprávách o dalším večírku v prostorách premiérského sídla v Downing Street v době předloňských přísných opatření proti šíření koronaviru. Labouristé ho viní z klamání veřejnosti, chtějí vysvětlení a vyšetřování.

  V pondělí se v britských médiích objevila informace, že hlavní tajemník premiéra Martin Reynolds 20. května 2020 pozval e-mailem více než 100 zaměstnanců z premiérova úřadu na zahradní party. V uniklé korespondenci je žádal, aby si na večírek přinesli alkohol a využili krásného počasí. Na akci nakonec přišlo zhruba 30 až 40 lidí, včetně Johnsona a jeho manželky Carrie.

  Opoziční Labouristická strana dnes v prohlášení uvedla, že ministerský předseda parlament a veřejnost několikrát oklamal. „Zapadá to do vzorce, kdy zatajují pravdu a pak začnou lhát, když věci vyjdou na světlo,“ řekla BBC labouristická poslankyně Emily Thornberryová. Zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová Johnsona vyzvala, aby stanul před poslanci a „vyčistil stůl“. „Může utíkat, ale nemůže se schovat,“ prohlásila Raynerová v parlamentu, kde poslanci věc probírali. Politička kritizovala, že Johnson jednání nebyl osobně přítomen.

  Rozhořčení vyjadřují i příbuzní obětí covidu-19. To připustil i náměstek britského ministra zdravotnictví Edward Argar, když dnes v televizi Sky News poukázal na to, že nejnovější zpráva zraňuje lidi, kteří přišli o své blízké. Podle něj je také třeba záležitost plně vyšetřit. „Chápu bolest, kterou tyto zprávy, tato obvinění pravděpodobně způsobily, zejména těm, kteří přišli o své blízké,“ řekl Argar. Vyzval ale ke zdrženlivosti ohledně komentování skutečností s tím, že je třeba dát prostor k dokončení interního vyšetřování. I londýnská policie oznámila, že mediální zprávy prošetří.

  Konzervativní poslanec Michael Ellis dnes řekl, že lituje pobouření, které zprávy o večírcích vyvolaly. „Znovu se bezvýhradně omlouvám za znepokojení, které tato obvinění způsobila,“ řekl Ellis v reakci na žádost labouristů, aby se k záležitosti vyjádřil. Ellis zdůraznil, že nynější vládní vyšetřování se bude zabývat i večírky z předloňského května a že není vhodné se k nim vyjadřovat, dokud vyšetřování probíhá.

  V době konání inkriminovaného večírku se v Anglii podle vládních nařízení spolu nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností, a to pouze venku za dodržování rozestupu dvou metrů. Byly také zavřené školy, hospody či restaurace.

  Johnson se už v minulých týdnech ocitl pod tlakem kvůli několika odhalením britského tisku, podle kterého se během striktních koronavirových uzávěr konalo v premiérově sídle několik večírků. Zprávy o večírcích premiéra a jeho spolupracovníků v době přísných uzávěr rozhněvaly řadu voličů a zpochybnily také autoritu Johnsona i uvnitř jeho vlastní Konzervativní strany.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama