Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Boris Johnson nejspíše podpoří státní půjčky na pomoc firmám zasaženým rostoucími cenami plynu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britské ministerstvo obchodu čeká, jak zareaguje premiér Boris Johnson na jeho pondělní plán podpořit firmy v době krize. Mnozí podnikatelé totiž čelí rostoucímu tlaku kvůli stále se zvyšujícím cenám plynu. Hrozí jim tak zastavení výroby, nebo zdražení jejich výrobků. Uvedl to server BBC. Pokud premiér navrhovaný balíček schválí, poskytne vláda firmám státní půjčky.

  Firmy zasažené vysokými cenami plynu se možná od britské vlády dočkají pomoci v podobě dočasných půjček. Dosahovat by měly několik stovek milionů liber. V pondělí totiž ministr obchodu Kwasi Kwarteneg požádal ministerstvo financí, aby podpořilo jeho plán na podporu podnikatelů. Zároveň čeká na reakci premiéra Borise Johnsona, který prozatím situaci odmítl komentovat. Podle britských médií je však pravděpodobné, že návrh přijme.

  Na britskou vládu kvůli obavám z přerušení výroby apelují především pracovníci z odvětví sklářství, papírnictví nebo ocelářství. O pracovní místa se totiž obávají desítky tisíc zaměstnanců. V opačném případě by musely firmy začít zvyšovat ceny svých výrobků, čímž by však problém vysokých cen plynu jenom přenesly na své zákazníky. Uvedl to server BBC.

  „Jak byste asi očekávali, tak ministerstvo obchodu v současnosti spolupracuje napříč vládou, včetně ministerstva financí, na vyřešení tohoto důležitého problému,“ uvedl podle serveru BBC mluvčí britského premiéra. V minulosti totiž ministerstvo financí popřelo, že by o pomoci firmám s ministerstvem obchodu vyjednávalo. Pracovníci zasaženého průmyslu se proto obávali, že jim od vyšších cen plynu nakonec britská vláda nepomůže.

  Za vysoké ceny může pandemie i nedostatečné zásoby Velké Británie

  Minulý týden pak ministr obchodu Kwasi Kwarteneg hovořil se zástupci ohrožených firem. V rozhovorech bude pokračovat také v následujících dnech. Například šéf jedné z největších skláren v Evropě s názvem Encirc Adrian Curry v návaznosti na vládní diskuzi poukázal na to, jak kritická situace je.

  Platíme za energii více než naši konkurenti v zahraničí,“ přiblížil. Místo 40 milionů liber ročně teď musí do energie investovat okolo 100 milionů. Downing Street však nadále pracovníky ujišťuje, že britský premiér „bude řešit současné problémy dodavatelského řetězce“ i po dobu, kdy je na dovolené.

  Kvůli zachování konkurence by pak v případném balíčku vláda nabídla firmám spíše půjčky než jednorázové granty. Některé továrny však zvyšující ceny netrápí, jelikož mají s dodavateli energie dlouhodobé smlouvy zajišťující jim fixní cenu plynu.

  Důvodem energetické krize v Británii jsou především klesající zásoby plynu. Tamní průmysl se proto musí obracet na trh, kde však ceny plynu prudce rostou. Se změnami cen souvisí také vysoká poptávka světových ekonomik probouzejících se z dlouhých lockdownů. Objevují se ale také spekulace, že ceny uměle zvyšuje Rusko, aby tím popohnalo Evropu ke schválení dostavby kontroverzního plynovou Nord Stream 2.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Facebook

  Za třetí čtvrtletí vydělal Facebook 9 miliard dolarů. Tlak na něj ale i nadále sílí

  Společnost Facebook oznámila příjmy za poslední čtvrtletí. Výdělek 9 miliard dolarů je vyšší, než analytici odhadovali. A to přes to, že firma čelí striktnějšímu iOS systému na zařízeních značky Apple. Vyrovnává se také s celosvětovým tlakem usilujícím o její větší zodpovědnost. Podnítila ho především bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.
  Snímek Duna překonal očekávání

  Snímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch roku

  Premiéra snímku Duna byla úspěšná. V amerických kinech vydělal film přes víkend 40,1 milionů dolarů, což je o 10 milionů více než odhadovali jeho tvůrci. Globální výdělek pak prozatím činí okolo 220 milionů dolarů. Pro společnost Warner Bros. se tak Duna stala nejúspěšnějším dílem roku.
  Panenka Barbie

  Růst cen kvůli zvýšení nákladů nezasáhl poptávku, říká výrobce Barbie Mattel

  Ikonické panenky Barbie i například autíčka Hot Wheels stále patří mezi oblíbené hračky dětí. Navzdory vyšším cenám se dle výrobce Mattel poptávka nesnížila. Tržby za třetí čtvrtletí vzrostly o 8 %.
  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Po 16 měsících ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern dospěli k obchodní dohodě. Podle Johnsona má farmářům zlevnit dovoz a otevřít odborníkům nový pracovní trh. Ti však jeho rozhodnutí kritizují s tím, že nová dohoda růst Británie nijak nepodpoří. Naopak by podle nich mohla snížit tamní standard zboží.
  Facebook plánuje změnit své jméno

  Facebook plánuje změnit své jméno. Mělo by více odrážet budoucí plány

  Společnost Facebook se odklání od sociálních sítí a míří za vývojem virtuální reality. Změnu by proto chtěla zdůraznit také úpravou svého jména. Nové pojmenování by mělo vedení odhalit příští týden, zatím odmítá na spekulace reagovat. Firma se chce změnou nejspíše odříznout od vlny kritiky a tlaku amerických úřadů.
  Pinterest

  PayPal chce koupit Pinterest, za sociální síť nabízí 45 miliard dolarů

  Zdroje agentury Reuters i agentury Bloomberg obeznámené s touto záležitostí uvedly, že společnost PayPal Holdings nabídla koupi sociální sítě Pinterest, a to za cenu 45 miliard dolarů. V budoucnu by mohlo dojít v elektronickém obchodování k více vazbám mezi finančními technologiemi a sociálními médii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama