Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Bolestivá menstruace by se ve Španělsku mohla stát důvodem pro třídenní nemocenskou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Španělsko plánuje zavést zdravotní dovolenou pro ženy, které trpí silnými menstruačními bolestmi, informují média. Podle návrhu zákona by ženy mohly mít tři dny dovolené měsíčně a za určitých okolností by se mohla prodloužit až na pět dní. Informuje o tom BBC, The Guardian a další média.

  Politici však upozornili, že na návrhu, který unikl do španělských médií, se stále pracuje. Pokud by ale byl schválen, jednalo by se o první takový zákonný nárok v Evropě. Takovou legislativu má pouze několik zemí na světě.

  Španělská legislativa je součástí mnohem rozsáhlejší reformy reprodukčního zdraví, která bude zahrnovat změny zákonů o interrupcích v zemi.

  Média, která se seznámila s částmi zákona, uvádějí, že zákon má být předložen vládě začátkem příštího týdne.

  Podle návrhu bude povolena třídenní pracovní neschopnost pro bolestivé období na základě potvrzení od lékaře. Může se však dočasně rozšířit na pět dní v případě obzvláště intenzivních nebo zneschopňujících bolestí.

  Neočekává se však, že by se to týkalo těch, kteří trpí mírnými potížemi.

  Bolesti má třetina žen

  Podle Španělské gynekologické a porodnické společnosti trpí třetina žen dysmenoreou neboli bolestivou menstruací.

  Když se vyskytne problém, který nelze vyřešit lékařsky, považujeme za velmi rozumné mít dočasnou pracovní neschopnost,“ řekla podle The Guardian Ángela Rodríguez, státní tajemnice pro rovnoprávnost.

  Je důležité si ujasnit, co je to bolestivé období,“ řekla. „Nemluvíme o lehkém nepohodlí, ale o vážných příznacích, jako je průjem, horečka a silné bolesti hlavy.“

  Podle deníku El País je to součást širšího přístupu, který považuje menstruaci za zdravotní problém. Zahrnuje také zrušení DPH na některé hygienické výrobky (tzv. daň z tamponů) a bezplatné poskytování hygienických výrobků ve veřejných centrech, jako jsou školy a věznice.

  Návrh rovněž zahrnuje prodloužení placené mateřské dovolené před porodem. Stejně jako změny v zákonech o interrupcích, které na začátku roku nastínila ministryně pro rovnost Irene Monterová.

  V zákoně zřejmě bude i odstranění povinnosti, aby ženy ve věku 16 a 17 let mohly podstoupit interrupci bez souhlasu rodičů nebo opatrovníků. Tu zavedla v roce 2015 jiná vláda. Odstraňuje také současnou třídenní lhůtu na rozmyšlenou a požadavek, aby potratové služby byly poskytovány ve veřejném zdravotnickém systému.

  Lékaři v tradičně římskokatolickém Španělsku se však i nadále budou moci zapsat do registru odpůrců potratů z důvodu svědomí.

  Navrhovaný zákon bude rovněž podle BBC obsahovat přísnější pravidla pro náhradní mateřství, které je ve Španělsku zakázáno.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno