Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Boje se dostaly do Kyjeva. Kličko sdílel video, na němž rychle letící objekt narazil do budovy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruské útoky na ukrajinské hlavní město Kyjev se setkaly s prudkým odporem, přičemž ukrajinská armáda jich dle svého vyjádření odrazila hned několik. Starosta města Vitalij Kličko informoval o desítkách zraněných. Na Facebooku zároveň sdílel video, na kterém letící objekt narazil do obytné budovy. Podle jeho slov se jednalo o raketu. O vývoji informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

  V sobotním příspěvku na Facebooku ukrajinské ozbrojené síly uvedly, že se armádní jednotce podařilo udržet základnu na jedné z hlavních ulic.

  Při nočních bojích v Kyjevě bylo zraněno 35 lidí, včetně dvou dětí, uvedl podle Reuters v sobotu ráno Kličko. Není jasné, zda měl na mysli pouze civilisty. Starosta města dodal, že v Kyjevě v současnosti není žádná významná přítomnost ruských vojenských jednotek.

  Kličko také na sociálních sítích napsal, že obytný dům ve městě zasáhla raketa. Na Facebooku zveřejnil snímek, na kterém jsou zničeny nejméně čtyři byty. Později přidal příspěvek s videem.

  Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zveřejnil další video, jak se prochází po kyjevské vládní čtvrti ve snaze rozptýlit fámy o tom, že vyzval armádu, aby se vzdala ruským jednotkám. „Na internetu je spousta nepravdivých informací, že vyzývám naši armádu, aby složila zbraně, a o evakuaci,“ oznámil světu. „Jsem tady. Nesložíme zbraně. Budeme bránit náš stát,“ zdůraznil.

  Mezitím pokračují boje u několika dalších ukrajinských měst.

  Pokud je to možné, nevycházejte ven, vyzývá starosta

  Podle zpráv tiskové agentury Interfax-Ukrajina vydaly kyjevské úřady prohlášení, v němž obyvatele žádají, aby zůstávali v krytech a drželi se dál od oken, pokud jsou doma.

  Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov nicméně zpravodajskému serveru LB.ua sdělil, že armáda má situaci pod kontrolou. „Nátlaku odoláváme všemi dostupnými prostředky. Kyjev ovládají vojáci a občané,“ řekl dle BBC Danilov.

  Rusko ve čtvrtek v ranních hodinách zahájilo vojenskou operaci na sousední Ukrajině. Západ v reakci na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina na největší stát světa uvalil rozsáhlé sankce.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS