Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Boje na Ukrajině si vyžádaly život amerického novináře

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Život amerického reportéra a zranění jeho kolegy si podle ukrajinské policie i ministerstva vnitra vyžádal útok ruských sil ve městě Irpiň u Kyjeva. Podle ukrajinských médií je obětí útoku padesátiletý Američan Brent Renaud, který v minulosti jako filmař pokrýval i války v Iráku nebo Afghánistánu. Policie nejprve uvedla, že Renaud byl novinářem listu The New York Times (NYT). Prestižní americký deník to ale později popřel. Reportér pro něj pracoval jen v minulosti.

  Nedorozumění vzniklo kvůli tomu, že Renaud u sebe podle fotografií zveřejněných ukrajinskými médii měl novinářskou průkazku s nápisem The New York Times. Ta byla ale podle NYT vydaná už před mnoha lety.

  Italská novinářka Annalisa Camilliová na twitteru zveřejnila video, na němž Renaudův kolega Juan Arredondo – zatímco je v nemocnici ošetřován – popisuje, jak se útok odehrál. „Překročili jsme první most v Irpini, chystali jsme se natáčet odcházející uprchlíky. Nastoupili jsme do auta, někdo se nabídl, že nás vezme k druhému mostu. Projeli jsme kontrolní stanoviště a začali na nás střílet,“ uvedl americký novinář.

  Řidič auto otočil a snažil se odjet, střelba ale pokračovala. „Můj kamarád Brent Renaud byl střelen a zůstal tam,“ poznamenal s tím, že neví, jak na tom Renaud je. Byl ale zasažen do krku, uvedl Arredondo. Ukrajinská média zveřejnila fotografie Renaudova pasu i údajný snímek jeho těla po útoku.

  Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v první reakci uvedl, že se o věci bude snažit zjistit více a bude ji konzultovat se spojenci. Na základě toho USA „vyvodí příslušné důsledky“.

  Deník The New York Times vyjádřil lítost na úmrtím „talentovaného filmaře“, který do tohoto média opakovaně přispíval. Naposledy v roce 2015. Renaud v minulosti pracoval i pro televizní stanice HBO či NBC.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS