ZprávyBlinken a Lavrov spolu krátce hovořili na okraj zasedání zástupců zemí G20

Blinken a Lavrov spolu krátce hovořili na okraj zasedání zástupců zemí G20

Americký ministr zahraniční Antony Blinken dnes na okraj zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny velkých světových ekonomik G20 v indické metropoli Dillí přibližně deset minut hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, píše agentura AP. Jednalo se o první takto vrcholné setkání zástupců USA a Ruska za mnoho měsíců. Vztahy mezi Moskvou a Washington jsou velmi napjaté, zejména kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která trvá již více než rok. Ministři G20 dnes podle očekávání ke shodě na stanovisku k válce na Ukrajině nedospěli.

Blinken podle nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele při setkání zdůraznil tři body. Za prvé, že Spojené státy budou Ukrajinu v konfliktu podporovat tak dlouho, jak dlouho bude k ukončení války zapotřebí. Za druhé, že Rusko by mělo zrušit své rozhodnutí pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Za třetí, by Rusko mělo neprodleně propustit Američana Paula Whelana. Tento bývalý voják byl v Rusku odsouzen k 16letému trestu odnětí svobody za údajné zapojení do špionáže. Jeho rodina a Washington obvinění odmítají.

Ruské agentury zdůraznily, že spolu oba ministři hovořili jen „za chodu“ a že nešlo ani o jednání, ani o oficiální schůzku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že o rozhovor požádal Blinken.

Americký činitel s novináři hovořil pod podmínkou zachování anonymity a podle agentury AP odmítl popsat Lavrovovu reakci. Blinken ale podle něj nenabyl dojmu, že se chování Ruska v brzké době změní. Lavrov na tiskové konferenci po jednání ministrů své setkání s Blinkenem nezmínil, píše agentura Reuters.

Moskva bude podle Lavrova v tom, co dělá na Ukrajině, pokračovat. Tvrzení Západu ohledně izolace Ruska zpochybnil. „Necítíme se být izolovaní. Izoloval se Západ a nakonec mu to dojde,“ řekl Lavrov. Prohlásil také, že Rusko je otevřeno jednáním o ukončení konfliktu na Ukrajině, ale Západ takové rozhovory blokuje.

„Vyzývají nás, abychom jednali, ale nevybavuji si jediného západního kolegu, který by k jednáním vyzýval Ukrajinu,“ řekl Lavrov. „Povzbuzují Ukrajinu, aby pokračovala ve válce,“ dodal. Lavrov se také vysmíval hrozbám USA vůči Číně, píše Reuters. „Naši západní kolegové ztratili sebekontrolu, zapomněli na slušné chování, odložili diplomacii a přešli výhradně k vydírání a hrozbám,“ řekl.

S Blinkenem hovořil Lavrov poprvé od léta, kdy spolu telefonicky mluvili o návrhu USA, aby Rusko propustilo Whelana a basketbalistku Brittney Grinerovou. Tu Moskva nakonec v prosinci propustila výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Whelan zůstává za mřížemi. Osobně spolu ministři naposledy jednali v Ženevě v lednu 2022.

Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar později uvedl, že ministři zahraničí skupiny G20 na dnešním setkání nedospěli ke konsensu ohledně války na Ukrajině. Dodal, že závěrečný dokument zdůrazní potřebu zajistit spolehlivé dodavatelské řetězce potravin, hnojiv a energií.

Čína se připojila k Rusku a odmítla podpořit výzvu ke stažení ruských sil z Ukrajiny. Tyto dvě země tak byly jedinými členy skupiny G20, kteří nepodpořili prohlášení požadující „úplné a bezpodmínečné stažení Ruska z území Ukrajiny“, píše agentura AFP.

Doporučujeme

KLDR pohrozila Japonsku svými neupřesněnými vojenskými možnostmi

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong dnes obvinila Japonsko, že se mění ve vojenský stát, kvůli čemuž prý KLDR zváží neupřesněné vojenské možnosti. Odsoudila také Spojené státy za to, že Tokiu umožňují pokračovat ve zbrojení, napsaly agentury AFP a Jonhap.

Japonsko vsadí na bojové drony. Reaguje na válku na Ukrajině i napětí v Asii

Japonsko chce urychlit vývoj bojových dronů, umělé inteligence a střel dlouhého doletu. Modernizací armády reaguje na zkušenosti z válek na Ukrajině a Blízkém východě i na rostoucí aktivitu Číny, Ruska a Severní Koreje.

Netanjahu odmítl americký mírový plán pro Gazu navzdory odzbrojení Hamásu

Izrael odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy podpořený Spojenými státy, potvrdil dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Učinil tak i přesto, že mu bylo zaručeno, že k izraelskému stažení z palestinského území dojde až po úplném odzbrojení teroristického hnutí Hamás.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX udělala po 24 letech něco, na co není zvyklá. A přišel pád akcií

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska od svého vzniku v roce 2002 nemusela nikdy sdílet podrobné informace o hospodaření – to se teď ale změnilo. Jelikož firma vstoupila na burzu, musela poprvé odkrýt karty. A i když jsou výsledky na poměry SpaceX solidní, na burze přišel výprodej. Proč?

Lodě uvázlé v Hormuzském průlivu mohou šířit invazní druhy do celého světa

Uzavření Hormuzského průlivu po vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem vytvořilo nečekané ekologické riziko. Více než 1 500 obchodních lodí zůstalo měsíce stát na místě, což umožnilo, aby se jejich trupy pokryly rozsáhlými společenstvy mořských organismů. Jakmile se lodní doprava obnoví, mohou se tito nezvaní cestující dostat do přístavů po celém světě.

Nákladní letadlo se nad Lipskem srazilo s letícím objektem, zřejmě dronem

Nákladní letadlo společnosti DHL se krátce po startu z letiště Lipsko/Halle na východě Německa srazilo s neznámým letícím objektem. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní letadlo následně nouzově přistálo na letišti v Hannoveru. Podle německého listu Bild se nad letištěm pohyboval dron s připevněnou výbušninou. Také podle Bildu se dron s letadlem srazily.

Indie ponechala úrokové sazby beze změny. Zlepšila výhled ekonomiky

Indická centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Současně zvýšila odhad hospodářského růstu, přestože zemi ohrožují dražší energie, nepříznivé počasí a další vývoj konfliktu na Blízkém východě.

Při ruských úderech v Kyjevské oblasti zahynulo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zahynulo při ruských nočních úderech v Kyjevské oblasti. V brovarském okresu bylo zabito devět lidí, v Buči čtyři lidé a jeden člověk ve fastivském okrese, uvedl na platformě telegram šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. V Kyjevě zahynula jedna žena, uvedly podle agentury AFP už dříve kyjevské úřady. Zraněných je nejméně 27. Moskva masivní noční útok potvrdila s tím, že podle ní mířil na sklady zbraní a vojenského materiálu.

Úhyn slonů v Keni mohl způsobit kyanid

Patnáct slonů uhynulo během jediného měsíce v okolí keňského národního parku Amboseli. Rozbory odhalily v jejich tělech stopy kyanidu. Úřady prověřují, zda se zvířata otrávila pesticidy z místních rajčatových farem. Část odborníků však upozorňuje, že tato teorie zatím nevysvětluje všechny okolnosti.

Hormuzský průliv je otevřený, tvrdí americká armáda. Ceny ropy kolísají

Americké ústřední velení (CENTCOM) na sociální síti X (dříve Twitter) uvedlo, že Hormuzský průliv je otevřený pro tranzit všech komerčních plavidel. K tomuto oznámení došlo poté, co americký ministr financí Scott Bessent prohlásil, že dohoda s Íránem je nadosah, uvedla stanice CNBC. Prezident Donald Trump ještě předtím pohrozil útokem, pokud Teherán úžinu nezpřístupní.

U Trumpova golfového klubu slídil ozbrojený muž. Skončil v poutech

Losangeleská policie v neděli zadržela muže podezřelého z monitorování bezpečnostních opatření u golfového klubu před příjezdem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Muž u sebe měl zásobník s municí a v jeho autě byla objevena pistole.

Uruguay vyrábí téměř všechnu elektřinu z obnovitelných zdrojů

Uruguay dokázala během necelých dvou desetiletí výrazně omezit závislost na dovážené ropě. Dnes vyrábí až 98 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a přebytky posílá do Brazílie a Argentiny. Jeho zkušenost ukazuje, že energetická proměna potřebuje jasný plán, politickou shodu i zapojení obyvatel.

Sparta otočila zápas s Lyonem a vyhrála 2:1

Fotbalisté Sparty zvládli první krok ve třetím předkole Ligy mistrů. Na Letné porazili Lyon 2:1, přestože po prvním poločase prohrávali vlastním gólem Martina Suchomela. Obrat zařídili Matěj Ryneš a John Mercado.

Ruský voják na Krymu začal znenadání střílet do lidí, čtyři zabil

Krymem, poloostrovem okupovaným Ruskem, otřásl krvavý incident. Ruský voják tam při střelbě zabil čtyři lidi, včetně tří civilistů, a další tři osoby zranil. Motiv útoku zatím není znám.

Lidské safari v Chersonu. Video zachytilo ruský dron, jak pronásleduje prodejce na trhu

Ukrajina obvinila Rusko z dalšího válečného zločinu po zveřejnění videa z Chersonu. Záběry ukazují dron, který pronásleduje civilistu prodávajícího zeleninu a následně exploduje v jeho blízkosti. Muž útok přežil, utrpěl však zranění a šok.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama