Reklama
6.8 C
Czech
Středa 1. dubna 2026
CryptoBitcoin poprvé od ledna klesl pod 20 000 dolarů

Bitcoin poprvé od ledna klesl pod 20 000 dolarů

Cena Bitcoinu (BTC) se poprvé od poloviny ledna propadla pod úroveň 20 000 dolarů, protože vlna medvědích zpráv převálcovala silný růstový trend kryptoměny ze začátku roku 2023. Informovaly o tom servery Decrypt a CoinDesk.

Bitcoin během dne propadl o 8,3 procenta a obchoduje se na úrovni 19 900 dolarů (440 000 korun). Na této úrovni se naposledy obchodoval 13. ledna.

Ethereum (ETH) se vyvíjí podobně, když cena druhé největší kryptoměny na světě za posledních 24 hodin klesla o 9,8 procenta a obchoduje se na téměř dvouměsíčním minimu 1 400 dolarů (31 000 korun).

Pád Bitcoinu a Etherea

Odvětví v posledních týdnech zasáhl vážný protivítr, přičemž jedním z klíčových faktorů posledního poklesu byl pravděpodobně krach krypto banky Silvergate, která 8. března vstoupila do dobrovolné likvidace.

Silvergate poskytovala pohodlnou bankovní cestu mnoha kryptoměnovým podnikům. „Silvergate byla nejen nejdůležitějším spojovacím článkem mezi investory, kteří chtěli směrovat peníze do krypto burz, krypto hedgeových fondů, krypto fondů rizikového kapitálu a krypto projektů, ale banka také nabízela vypořádání zůstatků mezi klienty Silverbank v kteroukoli denní dobu, včetně víkendů a svátků,“ uvedl vedoucí výzkumu společnosti Matrixport Markus Thielen pro Decrypt.

Ředitelka výzkumu společnosti Kaiko Clara Medalieová Thielenovy poznámky zopakovala a uvedla, že „kolaps Silvergate měl určitě největší dopad na náladu na trhu“.

„Když se zpráva objevila poprvé, trhy si ještě neuvědomovaly rozsah dopadu Silvergate na celý kryptoměnový ekosystém, ale během posledních několika dní obchodníci kolaps ocenili,“ řekla Medalieová pro Decrypt. „Existují širší obavy, že kolaps Silvergate by mohl utlumit ochotu bank spolupracovat s kryptoměnovými firmami a v podstatě nás vrátit zpět do doby před rokem 2017, kdy se odvětví snažilo navázat bankovní vztahy.“

K dalšímu tlaku na rodící se odvětví přispělo i americké ministerstvo financí, které v úterý navrhlo 30procentní spotřební daň z nákladů na napájení zařízení pro těžbu Bitcoinu. Navíc úřad newyorského generálního prokurátora podal žalobu na kryptoměnovou burzu KuCoin za údajné porušení zákonů o cenných papírech a komoditách ve státě.

Další ránou byla silnější než očekávaná zpráva o inflaci v USA, jak informoval server Coindesk. Předseda Fedu Jerome Powell počátkem tohoto týdne sdělil Kongresu, že Fed má před sebou mnohem více práce, aby se inflace vrátila zpět ke svému dvouprocentnímu cíli.

Reklama

Doporučujeme

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.

Trump zvažuje stažení USA z NATO kvůli nezapojení spojenců do války s Íránem

Americký prezident Donald Trump řekl britskému deníku The Daily Telegraph, že silně zvažuje stažení Spojených států z NATO poté, co se spojenci nepřidali k jeho válce s Íránem. Šéf Bílého domu transatlantickou alianci označil za nefunkční, stejně ji podle něj vnímá i ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský dronový útok poničil průmyslový areál v západoukrajinském Lucku

Ruský útok v noci na dnešek poškodil průmyslovou oblast v západoukrajinském městě Luck, kde vyhořel terminál soukromé poštovní společnosti Nova pošta a sklad potravin. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda s odvoláním na starostu města Ihora Poliščuka. Ten na síti Telegram napsal, že zranění nejsou hlášeni. Ukrajinské letectvo dnes ráno mezitím oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 339 ruských dronů, z nichž 298 se podařilo sestřelit, případně jinak neutralizovat.

Ceny ropy jdou dolů. Očekává se Trumpův projev k národu

Ceny ropy klesly pod 100 dolarů za barel po signálech, že se válka možná chýlí ke konci. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že konflikt skončí do dvou až tří týdnů bez nutnosti vyjednat dohodu. Jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján vyjádřil ochotu ukončit konflikt, ale pouze za předpokladu bezpečnostních záruk.

Trump odebral dotace veřejnoprávním médiím v rozporu s ústavou, rozhodl soudce

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa o odebrání federálních dotací veřejnoprávní rozhlasové stanici NPR a veřejnoprávní televizi PBS je protiústavní, rozhodl v úterý federální soudce. Trump loni v květnu nařídil federálním agenturám zastavit financování veřejnoprávních médií s odůvodněním, že jsou zaujatá, a neměla by proto dostávat finance z daní Američanů. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Válka brzy skončí, tvrdí Trump. Írán jednání s USA popírá

Americký prezident Donald Trump novinářům sdělil, že válka s Íránem skončí do dvou až tří týdnů. Nestanovujeme si žádné limity, přičemž se budeme bránit, dokud to bude nutné, reagoval na toto prohlášení íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Max Verstappen ztrácí motivaci a zvažuje budoucnost ve Formuli 1

Max Verstappen otevřeně kritizuje novou podobu Formule 1 pro rok 2026. Označuje ji za „anti-racing“ a přirovnává ji k „Mario Kartu“ nebo „Formula E na steroidech“. Jeho slova nejsou jen frustrací z výkonu. Naznačují hlubší problém.

V Korálovém moři objevili přes 110 nových druhů

Vědci odhalili v hlubinách Korálového moře více než 110 dosud neznámých druhů ryb a bezobratlých. Počet může výrazně vzrůst, protože část organismů čeká na detailní analýzu. Výzkum vedla australská agentura CSIRO spolu s iniciativou Nippon Foundation Nekton Ocean Census.

Král Karel a Camilla zamíří do USA na oslavy 250 let nezávislosti

Král Karel III. a královna Camilla potvrdili návštěvu USA, kde se zúčastní oslav 250 let od vyhlášení americké nezávislosti. Cesta ale nepřichází jen v duchu tradice, odehraje se i v době citlivých politických vztahů.

Německo: Vlk zaútočil na ženu přímo v centru Hamburku

Neobvyklý incident otřásl v pondělí večer jednou z hlavních nákupních ulic v Hamburku. V rušné ulici Grosse Bergstrasse ve čtvrti Altona, nedaleko obchodního domu Ikea, zaútočil na ženu vlk.

Skupiny napojené na Rusko a Írán využívají kryptoměny k nákupu dronů, ukázala analýza

Proruské a proíránské skupiny stále častěji využívají kryptoměny k financování nákupu levných vojenských dronů a jejich součástek, které hrají klíčovou roli v aktuálních světových konfliktech. Vyplývá to ze zprávy společnosti Chainalysis, která se specializuje na analýzu blockchainu.

Dopady války: Američané si připlatí za zboží z Číny

Zablokovaný Hormuzský průliv způsobil šok na trhu s ropou. Celý svět to pociťuje prostřednictvím růstu cen pohonných hmot a energií, hrozí ale i zdražování potravin a základních potřeb. Situace není jiná ani v USA. Podraží i výrobky z Číny, varoval majitel čínské exportní firmy Huijin Trade. Ceny ropy se v úterý téměř nezměnily.

Guvernér Floridy podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po Trumpovi

Guvernér státu Florida Ron DeSantis v pondělí podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Návrh zákona o změně názvu v únoru schválili floridští zákonodárci. Trump v pondělí rovněž představil vizualizaci mrakodrapu v Miami, který má být sídlem jeho prezidentské knihovny. Píší o tom tiskové agentury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama