CryptoBinance chce koupit FTX, druhou největší krypto burzu

Binance chce koupit FTX, druhou největší krypto burzu

Generální ředitel Binance Changpeng Zhao v úterý oznámil, že se jeho společnost předběžně dohodla na převzetí konkurenční FTX Sama Bankmana-Frieda za nezveřejněnou částku. Informoval o tom server Decrypt.

Dohoda nezahrnuje FTX US ani Binance US, samostatné americké pobočky příslušných kryptoměnových burz, uvedl Bankman-Fried na Twitteru. Napsal o tom Decrypt.

„Je toho hodně, co je třeba pokrýt, a bude to nějakou dobu trvat. Jedná se o velmi dynamickou situaci a my ji vyhodnocujeme v reálném čase,“ napsal Zhao v úterý ráno na Twitteru. „Binance má možnost kdykoli od dohody odstoupit. Očekáváme, že FTT bude v následujících dnech vysoce volatilní, jak se bude situace vyvíjet.“

CZ pak dodal: „Dnes odpoledne nás FTX požádala o pomoc. Dochází k výraznému nedostatku likvidity. Abychom ochránili uživatele, podepsali jsme nezávaznou LOI, přičemž máme v úmyslu plně převzít FTX a pomoci pokrýt krizi likvidity. V následujících dnech provedeme úplné DD.“

Token poskytuje uživatelům FTX slevy na jejich obchodní kanály a provize za doporučení. Mezitím Binance Coin (BNB), protějšek FTT na burze Binance, vystřelil na základě zprávy o chystané transakci o 10 procent na 368,07 dolarů.

Spojení gigantů

Pokud se obchod uskuteční, dojde ke spojení dvou největších kryptoměnových burz na světě. Podle údajů společnosti CoinGecko měly Binance a FTX v úterý ráno dohromady objem obchodů ve výši 34 miliard dolarů – jednu čtvrtinu všech obchodů na centralizovaných burzách.

Bankman-Fried dohodu potvrdil ve svém vlastním vlákně na Twitteru s tím, že se obě burzy dohodly na „strategické transakci“. Zabýval se také nevyřízenými výběry, které zřejmě stály za zprávami, že burza v úterý ráno pozastavila výběry.

„Naše týmy pracují na odstranění nevyřízených výběrů za současného stavu. Tím se odstraní nedostatek likvidity; všechna aktiva budou pokryta v poměru 1:1,“ napsal Bankman-Fried. „To je jeden z hlavních důvodů, proč jsme požádali Binance, aby přišla. Může chvíli trvat, než se to vyřeší atd. Za to se omlouváme.“

Ačkoli Zhao i Bankman-Fried tvrdili, že mezi sebou nebojují, od víkendu se věci mezi nimi zdály být ostré.

Zhao v neděli na Twitteru oznámil, že Binance plánuje zlikvidovat svou pozici v kryptoměně FTT, kterou vydává FTX, den poté, co údaje z řetězce ukázaly, že Binance již v sobotu přesunula FTT v hodnotě 584 milionů dolarů.

Dopad tohoto oznámení byl rychlý. Podle blockchainové datové společnosti Nansen byly za poslední den z FTX staženy tokeny Ethereum a ERC-20 v hodnotě 1,2 miliardy dolarů.

Doporučujeme

V Belgii se srazil vlak se školním minibusem, zemřeli dva žáci, řidič a doprovod

V belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu se dnes ráno srazil vlak se školním minibusem, podle belgického ministra dopravy při srážce zahynuli dva mladiství, řidič a jeden další dospělý. Ministr vnitra bez dalších podrobností na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle informací médií se ve voze kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.

NOAA letos očekává mírnou hurikánovou sezónu. Bouře ale mohou rychle sílit

Letošní sezóna hurikánů v Atlantiku bude klidnější než obvykle. Totéž se však nedá říct o hurikánové sezóně ve východním Pacifiku. Vliv na to bude mít klimatický jev El Niño, který letos podle meteorologů dosáhne nebývalé intenzity.

Americké údery na Írán znovu ženou ceny ropy vzhůru

Po pondělním výrazném poklesu ceny ropy Brent v úterý vzrostly o více než 2 procenta. Trhy tak reagují na proměnlivou situaci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump avizoval brzké ukončení války, zatímco americká armáda udeřila na cíle v jižním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Aráqčí jednal v Dauhá o mírové dohodě s katarským premiérem.

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Lo, jmenoval ho prezident

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Ahmadou Al Aminou Lo, do funkce ho dnes jmenoval prezident Bassirou Diomaye Faye. Podle agentur AFP a Reuters o tom informovala senegalská televize. Premiérské křeslo se uvolnilo poté, co prezident v minulém týdnu po měsících sporů a rostoucím ekonomickém tlaku na zemi odvolal Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu.

Španělsko potvrdilo druhý případ hantaviru u pasažéra z výletní lodi

U španělského občana, který byl v Madridu umístěn do karantény po vylodění z výletní lodi MV Hondius, potvrdily testy hantavirus. Podle agentur AFP a Reuters to v pondělí oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví. Jde o druhý případ mezi 14 španělskými pasažéry, kteří byli po evakuaci umístěni do karantény.

Lavrov informoval Rubia o chystaném ruském útoku na Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky informoval svého amerického kolegu Marka Rubia o připravovaném ruském úderu na Kyjev. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko vyzvalo zahraniční diplomaty v Kyjevě, aby město opustili, neboť ruské síly se v metropoli připravují udeřit na cíle spojené s ukrajinskou armádou. Rusko úder zdůvodňuje jako odvetu za ukrajinský útok na okupovaný Starobilsk, kde podle tvrzení Moskvy zasáhli Ukrajinci internátní školu.

USA během příměří udeřily na jižní Írán

Americká armáda v pondělí provedla preventivní údery na cíle v jižním Íránu, uvedlo ústřední velení CENTCOM. Útok byl zaměřen na raketová odpaliště a lodě pokládající miny. Írán na útok zatím nereagoval a není jasné, zda bude mít nějaký vliv na probíhající jednání.

KLDR ze západního pobřeží odpálila několik raket, včetně balistické

Severní Korea dnes ze západního pobřeží vystřelila do Žlutého moře několik raket, včetně alespoň jedné balistické rakety krátkého doletu. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters.

Írán po téměř třech měsících obnoví přístup k internetu

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil obnovit mezinárodní internetové připojení po téměř třech měsících blackoutu. Podle státních médií má země znovu otevřít přístup ke globálnímu internetu, který úřady výrazně omezily po začátku války se Spojenými státy a Izraelem. Přesný termín ani způsob obnovení připojení zatím vláda neoznámila.

Japonské lesy po válce spustily ekologický problém i vlnu alergií

Japonsko každé jaro zaplaví pylová sezona, která milionům lidí komplikuje běžný život. Lidé nosí roušky, kupují léky a města sledují pylové mapy podobně jako předpověď počasí. Za problémem ale nestojí jen klima nebo znečištěné ovzduší. Hlavní příčina sahá až do 50. let minulého století, kdy země po válce masivně zalesňovala holé svahy.

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama