menu

10.2 C
Czech
Pátek 13. září 2024

Rumunsko hledá trosky dronu, který v noci údajně narušil jeho vzdušný prostor

Rumunsko hledá možné trosky dronu, který v noci na dnešek narušil jeho vzdušný prostor během ruského útoku na Ukrajinu. Oznámilo to podle agentury Reuters rumunské ministerstvo obrany. Údajně ruský dron v noci na dnešek narušil také vzdušný prostor Lotyšska, kde také spadl. Informovalo o tom lotyšské ministerstvo obrany.

USA tvrdí, že Rusko dostalo rakety z Íránu. Zvyšují sankce

Spojené státy v úterý oznámily, že Rusko obdrželo od Íránu balistické střely pro válku na Ukrajině. Zároveň uvalily nové sankce na lodě a společnosti, které se podle nich podílely na dodávkách íránských zbraní do Moskvy.

BIM. Revoluční technologie projektování a správy budov?

Sledujte nás na sítích

Praha 24. ledna 2022 (PROTEXT) – Building Information Modeling (BIM) je ztělesnění toho, o čem architekti, investoři a facility manažeři doteď spíš jen plaše snili. Revoluce v projektování, výstavbě a správě budov – to je BIM. Logicky uspořádaná a uživatelsky přehledná digitalizovaná podoba projektů. BIM přináší obrovskou přidanou hodnotu zejména pro developery, kteří takto získávají „digitální dvojče stavby“ – interaktivní a komplexní vizualizaci stavby, včetně detailů jednotlivých technických řešení (například přesné trasování elektroinstalace, vodovodního potrubí, vzduchotechniky, použitých materiálů apod.)

Reklama

Pokud to stručně shrneme – naprosté pochopení stavebního projektu a „virtuální procházka“ budoucí stavbou pomáhají investorům vyvarovat se fatálních chyb (ušetřit peníze na následné opravy a vícepráce) a zároveň co nejlépe poznat projektanty navrženou budovu i po stránce technického a materiálového řešení. O benefitech technologie BIM nám poskytl odborné informace specialista z projekční a architektonické kanceláře DELTA Group ČR, BIM manager v holdingu firem DELTA, Ing. Martin Mišún, který zastřešuje i systém vzdělávání v této společnosti tzv. „BIM Academy“ a je vedoucím jedné z pracovních skupin BIM asociace Slovensko. Víc konkrétních detailů a zajímavostí o užitečném nástroji digitálního modelování staveb BIM technologií najdete v našem rozhovoru.

Proč je pro investora používání BIM tak výhodné a jaké největší benefity mu přináší?

Z pohledu investora jsou nejznámějšími výhodami ty, které jsou viditelné na první pohled. Ať už se jedná o 3D pohledy, virtuální prohlídky, kontrolu možných kolizí, časovou simulaci výstavby atd. Čím déle se ale v tomto prostředí pohybujete, tím více je vám zřejmé, že BIM přináší množství benefitů a výhod, které na první pohled nejsou zjevné, ať už se jedná o strukturu dat, organizaci a automatizaci procesů. Tyto vás doslova umí ochránit od bytostných chyb a konfliktů v projektové a realizační fázi stavby. Celkově BIM building výrazně zefektivňuje a zkvalitňuje celý proces.

Další samostatnou kapitolou je využívání BIM modelů při správě již hotové zkolaudované budovy, tedy ve fázi životního cyklu plného užívání. Většinou se o BIM hovoří zejména při projektové přípravě, případně v následujícím kroku samotné realizace stavby. Musíme si však uvědomit, že tyto fáze jsou v rámci celkového životního cyklu budovy jen nepatrným časovým úsekem. Data obsažená v modelech mohou obsahovat nespočetné množství potřebných informací (samozřejmě přehledně a logicky zatříděné a uspořádané). Takto uživatelsky přátelské prostředí vkládá do rukou správců budov velmi efektivní nástroj na jejich každodenní pracovní operativu. Správce budovy se tak při nefunkčnosti a servisování koncových prvků v jedné místnosti nemusí manuálně „přehrabávat“ ve fyzických archivech a zakladačích pro získání hledané technické dokumentace, revizní správy atd. BIM člověku pomůže rychle specifikovat, kde a jaký prvek je nefunkční a obratem tyto informace odeslat zodpovědným specialistům.

Reklama

Virtuální a rozšířená realita se běžně používá pro zábavu a hraní počítačových her. Má praktické využití i v projektování a architektuře budov v kontextu BIM?

Samozřejmě, virtuální realita (virtual reality/VR), smíšená realita (mixed reality/MR) a rozšířená realita (augmented reality/AR) jsou praktickou a funkční částí naší stavební branže již nějaký ten pátek. Je to užitečná a praktická pomůcka. Avšak pro upřesnění – digitalizace projektu může být i relativně jednoduché převedení existující papírové dokumentace do elektronické formy, což zdaleka neznamená, že se jedná o BIM projekt. Stejně tak 3D model prezentovaný v AR/MR/VR nemusí nutně znamenat, že při přípravě projektu byla implementována technologie BIM. Virtuální, rozšířená anebo smíšená realita jsou jen jedním z mnoha různých využití BIM modelování.

Pokud k prvkům prostorové vizualizace přidáme relevantní informace, vlastnosti a vazby, získáváme další exkluzivní přidanou hodnotu, například pro kontrolu kvality výstavby a průběhu realizačních prací na staveništi. Takto obohacený informační model mohou efektivně využívat i ostatní účastníci stavebního procesu. Musím přiznat, že procházet se po hrubé stavbě s nasazenými holografickými brýlemi pro virtuální zobrazení informačního modelu ve smíšené realitě a vidět tak detailně všechny prvky, které budou na stavbě realizované je skutečně velmi vzrušující a zábavná část mojí práce. Před pár lety jsme o takovýchto možnostech jen nesměle snili. Dnes díky BIM projektování už umíme na ještě nezrealizované stavbě kontrolovat budoucí konstrukce, rozvody, instalace apod.

Building Information Modeling (BIM) je revolucí v oblasti projektování, výstavby, ale i následné správy budov. Je tomuto progresu nakloněná i legislativa?

Usiluje o to, ale samozřejmě se jedná o poměrně ostrý přechod z papírové podoby do čistě digitální. Myslím tím vkročit z papírové podoby přímo do odevzdávání BIM modelu a informačních databází. Je ale potřebné připravit legislativně zázemí tak, aby takový postup bylo možné realizovat. Všichni však víme, jak je to s rychlostí legislativních úprav. Musíme se držet nohami pevně na zemi a akceptovat to, že takovéto výrazné evoluční kroky potřebují v rámci celého legislativního aparátu, včetně administrativního fungování a procesů na stavebních úřadech, svůj čas.

Každopádně tím, že máme možnost alespoň částečně vidět do přípravy legislativních rámců v ČR a na Slovensku, můžeme zhodnotit, že Česká republika má v porovnání se Slovenskem výrazný náskok. Slovensko v této oblasti, na této úrovni, zatím trochu stagnuje, a to si musíme říci otevřeně. Situace v Čechách je výrazně lepší i díky skvělé práci České agentury pro standardizaci (ČAS) a Odboru Koncepce BIM. Tato implementace má jasný a srozumitelný cíl. Proto věříme, že plánované standardy se postupně dokončí, budou unifikované a běžně používané širokou odbornou veřejností. Pokud to shrnu, BIM je evoluce, která má pomoci soukromému i veřejnému sektoru, investorům i uživatelům staveb a dokáže výrazně modernizovat, zjednodušit a zpřehlednit práci i na stavebních úřadech.

Pokud bych byl investor ze soukromé anebo veřejné sféry, kde bych se o BIM technologii dozvěděl víc?

Investoři a všichni zájemci mohou naši společnost kontaktovat přímo přes webovou stránku www.delta-group.cz. Další užitečné informace a detaily o této technologii získáte též na https://www.delta-cz.cz/bim/. V dnešní době BIM už není jen o tvorbě modelu pro výkresy, koordinaci a výkazy. Stále častěji se setkáváme i s požadavky na využívání BIM modelů na různé simulace a optimalizace, ať už z hlediska časového (4D), případně se zohledněním nákladů a simulaci finančních toků po dobu výstavby (5D). V rámci skupiny DELTA jsme v Rakousku dokonce aktivně zapojení i do výzkumného projektu pro využívání BIM modelů na vyhodnocení životního cyklu budovy z hlediska udržitelnosti (6D).

V případě dalších informací pro potenciální zájemce máme k dispozici i na slovo vzatého odborníka pro BIM, Ing. Martina Mišúna, společností Autodesk certifikovaného BIM manažera DELTA Group SK, kterého můžete přímo kontaktovat na následujícím emailu: m.misun@delta-group.sk.

Redakce doporučuje: prohlédněte si následující podcast, video a vizualizaci


Rozhovor o konkrétních přínosech BIM na mezinárodním projektu v českém prostředí

Virtuální realita ve stavebnictví ve společnosti DELTA Group


Fit-Out project for the international client, located in a recently renovated building of Pradiareň 1900

.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump: Už žádné debaty s Kamalou Harris

Republikánský kandidát Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že se nezúčastní další prezidentské debaty s Kamalou Harris před volbami 5. listopadu. Několik průzkumů ukázalo, že jeho demokratická soupeřka vyhrála debatu na začátku tohoto týdne.

Odvolací soud zamítl Trumpovu žádost o pozastavení řízení v kauze peněz za mlčení

Federální odvolací soud zamítl žádost Donalda Trumpa o přerušení postprocesního řízení v jeho případu peněz za mlčení, což znamená, že odsouzení bývalého prezidenta zůstává na cestě k projednání po listopadových volbách. Trumpovu žádost projednával tříčlenný senát 2. obvodního odvolacího soudu v New Yorku, který se odvolal proti nedávnému odkladu Trumpova odsouzení z 18. září na 26. listopad.

Rusko v Černém moři zaútočilo na loď převážející obilí, tvrdí Kyjev

Ruská armáda podnikla raketový útok na loď, která přes Černé moře převážela pšenici do Egypta, napsal dnes na síti Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok, který dnes večer potvrdila rumunská pobřeží stráž, se obešel bez obětí. Podle agentury Reuters to je poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, co byla zasažena civilní loď naložená obilím. Ruská armáda se k útoku nevyjádřila, píše ruskojazyčný servis BBC.

Evropská centrální banka opět snižuje úrokové sazby, eurozóna bojuje s oslabující ekonomikou

Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla znovu snížit úrokové sazby, protože inflace klesá a hospodářský růst eurozóny zůstává slabý. Snížení o 25 bazických bodů přichází ve chvíli, kdy ekonomika balancuje na hranici recese a inflace se blíží cílové 2% hodnotě.

Rakouský slalomář Patrick Feurstein unikl v Argentině tragédii

Rakouský slalomář Patrick Feurstein zažil dramatický okamžik během závodu Jihoamerického poháru v argentinské Ushuaii, kde jen o vlásek unikl vážné nehodě. I přes nečekané komplikace se však dokázal prosadit a nakonec obsadil druhé místo v obřím slalomu, který vyhrál Ital Luca De Aliprandini.

Ruská armáda zahájila protiútok v Kurské oblasti, uvedl Zelenskyj

Ruská vojska zahájila protiútok v Kurské oblasti, kam na začátku letošního srpna vpadly ukrajinské jednotky. Dřívější zprávy médií dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země čelí od února 2022 ruské invazi. Prezident také uvedl, že Kyjev protiofenzivu očekával. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za poslední dva dny jeho vojáci v Kurské oblasti dobyli zpět deset obcí.

ČNB ponechala sazbu rezervy na 1,25 procenta

Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla, že sazba proticyklické kapitálové rezervy zůstane na 1,25 procenta. Tato úroveň platí od července 2024 a centrální banka nyní nepovažuje za nutné ji měnit. Stabilitu sazby ovlivnila především vyrovnaná rizika v bankovním sektoru. ČNB své rozhodnutí potvrdila tiskovou zprávou.
Reklama

DOPORUČUJEME

Živě: Debata v hasičárně Dobrá zpráva pro kraj

Kandidáti Sociální demokracie jezdí po obcích a městech Středočeského kraje v rámci volební kampaně pro nadcházející krajské volby a ptají se lidí, co je...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump: Už žádné debaty s Kamalou Harris

Republikánský kandidát Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že se nezúčastní další prezidentské debaty s Kamalou Harris před volbami 5. listopadu. Několik průzkumů ukázalo, že jeho demokratická soupeřka vyhrála debatu na začátku tohoto týdne.

Odvolací soud zamítl Trumpovu žádost o pozastavení řízení v kauze peněz za mlčení

Federální odvolací soud zamítl žádost Donalda Trumpa o přerušení postprocesního řízení v jeho případu peněz za mlčení, což znamená, že odsouzení bývalého prezidenta zůstává na cestě k projednání po listopadových volbách. Trumpovu žádost projednával tříčlenný senát 2. obvodního odvolacího soudu v New Yorku, který se odvolal proti nedávnému odkladu Trumpova odsouzení z 18. září na 26. listopad.

Rusko v Černém moři zaútočilo na loď převážející obilí, tvrdí Kyjev

Ruská armáda podnikla raketový útok na loď, která přes Černé moře převážela pšenici do Egypta, napsal dnes na síti Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok, který dnes večer potvrdila rumunská pobřeží stráž, se obešel bez obětí. Podle agentury Reuters to je poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, co byla zasažena civilní loď naložená obilím. Ruská armáda se k útoku nevyjádřila, píše ruskojazyčný servis BBC.

Evropská centrální banka opět snižuje úrokové sazby, eurozóna bojuje s oslabující ekonomikou

Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla znovu snížit úrokové sazby, protože inflace klesá a hospodářský růst eurozóny zůstává slabý. Snížení o 25 bazických bodů přichází ve chvíli, kdy ekonomika balancuje na hranici recese a inflace se blíží cílové 2% hodnotě.

Rakouský slalomář Patrick Feurstein unikl v Argentině tragédii

Rakouský slalomář Patrick Feurstein zažil dramatický okamžik během závodu Jihoamerického poháru v argentinské Ushuaii, kde jen o vlásek unikl vážné nehodě. I přes nečekané komplikace se však dokázal prosadit a nakonec obsadil druhé místo v obřím slalomu, který vyhrál Ital Luca De Aliprandini.

Ruská armáda zahájila protiútok v Kurské oblasti, uvedl Zelenskyj

Ruská vojska zahájila protiútok v Kurské oblasti, kam na začátku letošního srpna vpadly ukrajinské jednotky. Dřívější zprávy médií dnes podle agentury Reuters na tiskové konferenci potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země čelí od února 2022 ruské invazi. Prezident také uvedl, že Kyjev protiofenzivu očekával. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za poslední dva dny jeho vojáci v Kurské oblasti dobyli zpět deset obcí.

ČNB ponechala sazbu rezervy na 1,25 procenta

Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla, že sazba proticyklické kapitálové rezervy zůstane na 1,25 procenta. Tato úroveň platí od července 2024 a centrální banka nyní nepovažuje za nutné ji měnit. Stabilitu sazby ovlivnila především vyrovnaná rizika v bankovním sektoru. ČNB své rozhodnutí potvrdila tiskovou zprávou.

Ukrajina hlásí dva mrtvé a 13 zraněných po ruských útocích na severu země

Nejméně 13 zraněných a značné škody na energetické infrastruktuře si vyžádal v noci na dnešek nálet ruských dronů na město Konotop v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Dnes ráno to oznámila oblastní vojenská správa. Úder byl součástí ruského širšího nočního útoku na Ukrajinu, tamní protiletecká obrana podle letectva sestřelila nad devíti různými oblastmi 44 dronů. Později během dne ukrajinské úřady ohlásily dva mrtvé po ruském ostřelování vesnice v Charkovské oblasti.

Balkán zažil nejžhavější léto za více než 130 let s minimem srážek

Jihovýchodní Evropu letos sevřel horký vzduch ze západní Afriky a Středozemního moře. Balkán zaznamenal nejvyšší teploty za více než 130 let. Klima podle místních nepřipomíná Evropu, ale spíše Afriku. Vysychají řeky a je horší úroda. Navíc celý červenec a srpen pořádně nepršelo.
Reklama
Reklama