ZprávyBílý dům byl evakuován kvůli nálezu bílého prášku. Šlo o kokain

Bílý dům byl evakuován kvůli nálezu bílého prášku. Šlo o kokain

Bílá látka, která v neděli večer vyvolala nouzovou evakuaci v Bílém domě, byla pozitivně testována na kokain, informovala americká média. Článek o tom přinesla agentura Reuters, BBC a další servery.

Látka byla nalezena v pracovní oblasti v zabezpečené budově během rutinní prohlídky, uvedla americká tajná služba. O předběžném pozitivním testu informovaly Washington Post a AP News s odvoláním na zdroje činné v trestním řízení.

V neděli pozdě večer bílý prášek identifikovali washingtonští hasiči a záchranné služby, uvedl podle agentury Reuters v úterý zdroj obeznámený s touto záležitostí.

Když byla látka nalezena, prezident Joe Biden a jeho rodina se v Bílém domě nenacházeli. V úterý ráno vrátili z víkendu stráveného v rezidenci Camp David.

Komplex Bílého domu byl preventivně uzavřen v neděli kolem 20:45 místního času poté, co důstojníci tajné služby našli bílý prášek „uvnitř pracovního prostoru“ West Wing, uvedl v prohlášení pro BBC mluvčí tajné služby Anthony Guglielmi. Žádné další podrobnosti o místě nálezu však nedoplnil. Odmítl i sdělit, jak byl prášek zabalen.

„V neděli večer se komplex Bílého domu preventivně uzavřel, protože důstojníci uniformované divize tajných služeb vyšetřovali neznámý předmět nalezený v pracovní oblasti,“ uvedl mluvčí tajné služby v e-mailovém prohlášení.

Guglielmi uvedl, že byli rychle přivoláni hasiči, kteří zjistili, že látka není „nebezpečná“. Nepotvrdil předběžné výsledky testů s tím, že předmět byl odeslán k dalšímu testování a že probíhá vyšetřování. Vyšetřuje se samozřejmě i to, jak se látka dostala do Bílého domu.

Výsledky testu byly hlášeny rádiem

Západní křídlo je připojeno k exekutivní vile, kde žije prezident Joe Biden. Je to velká, víceúrovňová část Bílého domu, která obsahuje kanceláře prezidenta Spojených států, včetně Oválné pracovny a Situační místnosti.

Sídlí zde také kanceláře viceprezidenta, šéfa Bílého domu, tiskového tajemníka a stovky dalších zaměstnanců, kteří sem mají přístup. V západním křídle pravidelně nejen pracují, ale i procházejí stovky lidí.

O objevu jako první informoval list Washington Post. Uvedl, že ve 20:49 hasič z týmu pro nebezpečné materiály oddělení DC, vysílal rádiem výsledky testu: „Máme žlutý pruh s nápisem hydrochlorid kokainu.“

Krátké vysílání je zaznamenáno na webové stránce s názvem openmhz.com, která lidem umožňuje poslouchat živé a archivované rozhlasové přenosy od policie a hasičů. Jeden z úředníků obeznámených s vyšetřováním, který pod podmínkou anonymity projednal otevřený případ, uvedl, že přenos byl z hovoru Bílého domu v neděli večer. Úředník označil množství látky za malé.

Vito Maggiolo, mluvčí hasičů DC, uvedl pouze to, že agentura „poskytovala podporu tajné službě USA při vyšetřování“.

Doporučujeme

Hasiči v Norsku pokračují v boji s rozsáhlým požárem, situace zůstává vážná

Hasiči pokračovali v noci na dnešek v boji s rozsáhlým požárem ve městě Drammen na jihu Norska, který podle dosavadních odhadů zničil více než 100 bytových jednotek. Požár se stále nepodařilo dostat pod kontrolu, podle posledních informací ale nezasahuje další obydlí. Naději na zpomalení šíření ohně přináší déšť, napsal na internetu list Aftenposten. Podle norských médií je to nejrozsáhlejší požár v obytné oblasti v zemi od druhé světové války.

Írán po amerických úderech hlásí tři mrtvé, Teherán útočil mimo jiné v Kuvajtu

Írán uvedl, že noční americké útoky si vyžádaly nejméně tři oběti v provincii Hormozgán na jihu země, informovaly dnes agentury AFP a Reuters. Teherán naopak v posledních hodinách zaútočil na cíle v Kuvajtu,v Jordánsku či v Bahrajnu. Oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) na síti X uvedlo, že ukončilo již sedmou noční sérii úderů v řadě, hovořilo také o zásazích vojenské infrastruktury a armádních cílů.

Ukrajina zasáhla logistické centrum u Moskvy, Rusko zaútočilo na Oděsu

Ukrajinský dronový útok na logistické centrum v Tambovské oblasti jihovýchodně od Moskvy si vyžádal nejméně sedm obětí a 24 zraněných, uvedly dnes podle agentury AFP místní úřady. Podle Ruska přes noc Ukrajina na Moskevskou oblast vyslala více než 370 dronů. Rusko pak zaútočilo na přístavní infrastrukturu v Oděse, kde jedna osoba zahynula a tři lidé byli zraněni, oznámil na Telegramu šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper.

Stoupající moře ohrožuje tažné bahňáky na brazilském pobřeží

Stoupající hladina moře, oteplování oceánů, znečištění i úbytek pobřežních mokřadů zhoršují podmínky pro tažné bahňáky na severovýchodním pobřeží Brazílie. Ptáci, kteří každoročně urazí desetitisíce kilometrů mezi Jižní a Severní Amerikou, přicházejí o klíčová místa k odpočinku i získávání potravy. Vědci zároveň upozorňují, že stejnými změnami trpí i místní ekosystémy a komunity závislé na pobřeží.

Citadel Securities investuje 400 milionů dolarů do Crypto.com

Společnost Citadel Securities investovala 400 milionů dolarů do kryptoměnové burzy Crypto.com. První institucionální investiční kolo v desetileté historii platformy ji ocenilo na 20 miliard dolarů. Nový kapitál má podpořit rozvoj tokenizovaných cenných papírů a derivátů.

Teorie velkého třesku se vrací v nové podobě. Hlavním hrdinou bude Stuart

Majitel obchodu s komiksy Stuart Bloom se vrací v samostatném seriálu, který přímo naváže na události Teorie velkého třesku. Místo dalšího tradičního sitcomu však diváky čeká multivesmírná katastrofa, alternativní reality a výrazně větší množství triků.

Nízká hladina Rýna zdražuje dopravu. Lodě plují jen s pětinou nákladu

Nedostatek srážek a vysoké teploty snížily hladinu Rýna natolik, že nákladní lodě nemohou využívat svou běžnou kapacitu. Omezení prodražuje přepravu surovin a paliv a komplikuje zásobování německého průmyslu. Déšť situaci mírně zlepšil, dopravní náklady však zůstávají vysoké.

Silné zemětřesení zasáhlo Mexiko a Guatemalu. Otřesy dosáhly síly 7,3

Jih Mexika a sousední Guatemalu zasáhlo silné zemětřesení o magnitudu 7,3. Otřesy pocítili lidé od Mexico City až po Salvador a úřady krátce varovaly před možnými vlnami tsunami. Nejsou hlášeny oběti ani rozsáhlé škody, nejméně dva lidé však utrpěli zranění.

Exministr za CDU Spahn čelí výzvám k rezignaci. Má dítě od náhradní matky, což jeho strana odmítá

Předseda parlamentní frakce německých konzervativců a bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn se ocitl pod silnou kritikou poté, co oznámil, že se společně se svým manželem Danielem Funkem stal rodičem díky náhradní matce ve Spojených státech.

Apple sesadil Nvidii z trůnu. Stal se nejcennější společností na světě

Apple sesadil Nvidii z čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Tržní hodnota výrobce iPhonů vystoupala na přibližně 4,88 bilionu dolarů, zatímco Nvidia po poklesu akcií zaostala o několik desítek miliard. Investoři tím naznačili, že od umělé inteligence už neočekávají zisky jen u výrobců čipů.

Inflace v eurozóně zpomalila. Největším problémem zůstávají energie

Růst spotřebitelských cen v eurozóně během června zpomalil. Inflace klesla z květnových 3,2 na 2,8 procenta, stále však zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Největší tlak na peněženky obyvatel dál vytvářejí energie.

TikTokerka z Ghany jde na rok do vězení. Šířila dezinformace o prezidentovi

Ghanský soud poslal na jeden rok do vězení uživatelku sociální sítě TikTok Camillu Alhassan. Třiačtyřicetiletá žena byla odsouzena poté, co se přiznala k obvinění z urážlivého chování a šíření nepravdivých informací v souvislosti s videi namířenými proti prezidentovi Johnu Mahamovi.

Sesuv půdy v Čchung-čchingu zasypal budovy, záchranáři vyprostili deset lidí

Sesuv půdy dnes v jihozápadním čínském městě Čchung-čching zasypal několik obytných budov. Podle státních médií zůstává pod troskami neznámý počet lidí, záchranářům se zatím podařilo vyprostit nejméně deset osob. Pátrací a záchranné práce pokračují, informovala agentura AP.

xAI poprvé žaluje vlastního uživatele kvůli zneužití Groku

Společnost xAI Elona Muska podala žalobu na uživatele svého chatbota Grok. Tvrdí, že obcházel jeho bezpečnostní omezení a vytvářel sexuálně explicitní podvrhy dospělých i nezletilých. Firma požaduje náhradu škody a trvalý zákaz používání jejích služeb.

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama