Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Billa Cosbyho propustili z vězení. Soud mu zrušil rozsudek za sexuální zneužívání

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Známý komik Bill Cosby (83) vyšel po dvou letech ven z vězení. Soud mu zrušil trest za sexuální zneužívání ženy, podle kterého mohl sedět až deset let. Informuje o tom BBC a další servery.

  Cosby, známý především pro svůj vlastní komediální seriál The Cosby Show, byl první celebritou odsouzenou od propuknutí kampaně #MeToo. Žalobce jej v roce 2018 obvinil za zdrogování a znásilnění bývalé hráčky basketbalu Andrey Constand (48). Vedle ní obvinily Cosbyho za sexuální zneužívání tucty žen, ale jen v tomto případě jej soud uznal vinným.

  Soud v Pensylvánii ale nyní svůj vlastní rozsudek zrušil: vzal na vědomí, že Cosbyho právníci se s bývalým žalobcem dohodli, že Cosbyho v tomto případu neobviní.

  Třiaosmdesátiletý herec vypadal velmi křehce, když kráčel do svého domu v Pensylvánii. Tam už na něj čekala média a příznivci. Neřekl nic, jen v jednu chvíli udělal gesto „V“ jako vítězství. Místo něj mluvil jeho právník Andrew Wyatt. „V tomto krásném dni jsme slyšeli krásný verdikt soudu,“ řekl. „Jak si někdo mohl myslet, že člověk, kterého denně sleduje FBI, ještě k tomu černoch, může zdrogovat a znásilnit ženu?“ uvedl právník.

  Andrea Constand dříve u soudu uvedla, že Cosbyho potkala v roce 2002 na univerzitě ve Filadelfii. O desítky let starší muž byl jejím mentorem. V roce 2004 ji měl u ní doma zdrogovat a pohlavně zneužít. Poprvé na něj podala trestní oznámení v roce 2005, ale tehdejší žalobce Bruce Castor jeho stíhání zamítl. Constand pak žalovala komika za sexuální násilí, které se na ní měl údajně dopustit, a dosáhla mimosoudní dohody.

  V letech 2014 a 2015 se objevilo několik desítek žen, které měly údajně s Cosbym stejnou zkušenost a též uvedly, že je zdrogoval a zneužil. Policie se většinou těchto udání nezabývala, ale znovu otevřela případ Constandové a Cosbyho obvinila jen pár dní před tím, než by dvanáct let starý případ dosáhl promlčecí lhůty.

  Osvobodila jej klička

  Nyní ale soud ve svém téměř osmdesátistránkovém rozhodnutí poukázal na dohodu právníků se žalobcem, že Cosby nebude obviněn, bude-li svědčit v civilním případu Constandové. „Existuje jen jediná náprava. Cosby musí být okamžitě propuštěn z vězení, a už nikdy nesmí být v tomto případu obviněn,“ argumentoval soud. „Uznáváme, že toto rozhodnutí je raritní, ale v tomto případě je nutné,“ stojí ve verdiktu.

  Překvapivé rozhodnutí soudu se dočkalo smíšených reakcí. „Krutá křivda se napravila,“ napsala na Twitter herečka Phylicia Rashad, která v The Cosby Show hrála komikovu manželku.

  Žalobce Kevin Steele uvedl, že „pana Cosbyho odsoudila porota a nyní jej osvobodila procedurální klička, která je naprosto nerelevantní k jeho zločinům. Doufám, že rozhodnutí soudu nijak neztenčí nahlašování sexuálních zločinů. Stále věřím tomu, že nikdo nestojí nad zákonem – kromě těch, kteří jsou bohatí a mocní,“ napsal Steele. Právnička Gloria Allred, která zastupovala na třicet údajných Cosbyho obětí, označila verdikt soudu za „zdrcující“, podle ní však neznamená, že je Cosby nevinný. „Myslím na všechny statečné ženy, které v tomto případu statečně svědčily,“ nechala se slyšet právnička.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS