Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Bidenova popularita klesla na minimum od nástupu do Bílého domu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi klesla podpora veřejnosti na nejnižší úroveň od jeho nástupu do Bílého domu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos pro agenturu Reuters. Bidenovo působení v úřadu schvaluje 43 procent dotázaných, 52 procent respondentů s jeho kroky nesouhlasí a zbytek si není jistý. Reuters dává pokles popularity hlavy státu do souvislosti s tím, že Američané se zdají být vyčerpaní z pandemie covidu-19 a jejích ekonomických dopadů.

  Oblíbenost demokratického prezidenta se v prvních měsících jeho působení v úřadu držela nad 50 procenty, píše Reuters. Klesat začala loni v srpnu, kdy v zemi prudce vzrostl počet úmrtí kvůli covidu-19 a v Afghánistánu padla tamní vláda podporovaná Spojenými státy, přičemž moc převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán.

  V průzkumu z předchozího týdne schvalovalo Bidenovo konání 45 procent účastníků sondáže a nesouhlasilo s ním 50 procent dotázaných.

  Pokračující pokles Bidenovy popularity vyvolává znepokojení mezi demokraty, kteří se obávají, že by nespokojenost Američanů pro ně mohla znamenat v listopadových volbách ztrátu většiny v Kongresu. Pokud republikáni převezmou kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů anebo Senátem, mohl by být legislativní program současného prezidenta odsouzen k nezdaru, upozornil Reuters.

  Ten zároveň připomněl, že Bidenova předchůdce v úřadu republikána Donalda Trumpa podporovalo ve stejném období prezidentství kolem 37 procent Američanů, přičemž 59 procent jich s jeho kroky nesouhlasilo.

  Poslední průzkum Bidenovy popularity byl proveden mezi 19. a 20. lednem a zúčastnilo se ho online 1004 dospělých Američanů napříč Spojenými státy, včetně 453 demokratů a 365 republikánů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS