2.3 C
Czech
Sobota 7. února 2026
ZprávyBiden v televizním interview nepřesvědčil. Demokratů, kteří jej vyzývají k odstoupení z...

Biden v televizním interview nepřesvědčil. Demokratů, kteří jej vyzývají k odstoupení z kampaně, přibývá

Páteční televizní rozhovor prezidenta USA Joea Bidena měl přesvědčit jeho vlastní stranu, že prezident je schopný v listopadových volbách porazit Donalda Trumpa. Zjevně se tak ale nestalo, a další členové Demokratické strany se přidávají na stranu těch, kteří si myslí, že by už další volby zkoušet neměl. Informuje o tom BBC, Politico a další servery.

Bidenovi se nedaří přesvědčit veřejnost, že jeho katastrofální výkon v debatě s Trumpem, kdy často působil zmateně, byl jen chvilkovou slabostí. Pátá demokratka ve Sněmovně reprezentantů, Angie Craig z Minnesoty, se v sobotu připojila ke kolegům a vyzvala prezidenta k odstoupení. Interní zdroje uvnitř strany naznačují, že že další budou následovat, píše BBC.

V exkluzivním rozhovoru pro ABC News v hlavním vysílacím čase Biden označil svůj výkon v debatě jako pouhou „slabou chvilku“. Odmítl, že by vzdal kandidaturu. „Jen všemohoucí Bůh mě může přesvědčit, abych odstoupil,“ řekl.

I tak ale mezi demokraty narůstá znepokojení. Žádný opravdu vysoce postavený člen strany jej zatím k odchodu nevyzval. Straníci ale panikaří i z průzkumů veřejného mínění. Některé totiž ukazují, že Trump razantně zvyšuje náskok před Bidenem. Demokraté se tak bojí, že ztratí nejen Bílý dům, ale také mnoho křesel ve Sněmovně a většinu v Senátu, pokud jednaosmdesátiletý prezident kandidátku povede.

Angie Craig, která kandiduje v konkurenčním obvodu v Minnesotě, zveřejnila výzvu k Bidenově rezignaci na síti X. uvedla, že nevěří, že by Biden mohl efektivně vést kampaň a Trumpa porazit. „V sázce je prostě příliš mnoho na to, abychom riskovali druhé prezidentství Donalda Trumpa,“ uvedla.

Je to ještě horší, míní poslanec Doggett

Několik minut po rozhovoru pro ABC texaský kongresman Lloyd Doggett, první demokrat ve Sněmovně reprezentantů, který vyzval Bidena k odstoupení, v televizi CNN uvedl, že tato potřeba „je dnes ještě naléhavější, než když jsem k tomu vyzval poprvé“.
Čím déle bude Bidenovi trvat, než se rozhodne odstoupit, tím obtížnější bude nástup nového člověka, který by mohl porazit Donalda Trumpa,“ řekl Doggett doslova.

K odstoupení vyzvali Joea Bidena i další demokraté ve Sněmovně reprezentantů. Včetně kongresmana Mikea Quigleyho z Illinois a Setha Moultona z Massachusetts. Připojili se tak ke středeční výzvě arizonského poslance Raúla Grijalvy.

Biden v rozhovoru odmítl podstoupit kognitivní test a zveřejnit jeho výsledky. Dokázal by tak, že je schopen vykonávat funkci i v dalším funkčním období. „Kognitivní test mám každý den. Všechno, co dělám, je takový test,“ řekl Georgu Stephanopoulosovi.

Tato odpověď nepřesvědčila demokratickou poslankyni Judy Chu z Kalifornie. Ta pro server Politico uvedla, že jeho odpověď byla „znepokojivá a nepříliš přesvědčivá“. „Budu jej pozorně sledovat… zejména ve spontánních situacích,“ řekla.

Podle některých spekulací by nakonec demokratickou kandidátku do listopadových voleb mohla vést viceprezidentka Kamala Harris. Hovoří se také o manželce exprezidenta Baracka Obamy Michelle. Obě zatím odmítají, že by měly prezidentské ambice.

Reklama

Doporučujeme

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama