Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Nejlepší destinace pro dobrodruhy na rok 2022 podle National Geographic

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Seznamte se s výběrem těch nejdobrodružnějších destinací pro rok 2022. Autory jsou redaktoři National Geographic, takže stojí za to.

  Povodí Arapahoe, Colorado

  Pro neopakovatelné výhledy na Continental Divide musíte vylézt na nejvyšší via ferratu Severní Ameriky ve Skalnatých horách. „Železná cesta“ v Arapahoe Basin, horolezecká cesta obsahující kovové příčky a lana, začíná na úpatí žulových skalnatých útesů. Vystoupá téměř 366 metrů na 3 962 m vysoký vrchol.

  Pohled dolů odhaluje zvětralou krajinu Colorada posetou zeleným mechem, růžovou a fialovou květenou i skalky vytvořené samotnými útesy, spadlé kusy různé velikosti od oblázků po Volkswageny. Řídký vzduch je občas přerušován pronikavým pípnutím sviště.

  Dokonce i ti, kteří nemají předchozí zkušenosti s horolezectvím, mohou s průvodcem šplhat po útesech. Aby se horolezci vyhnuli pádu z výšky 300 m a jisté smrti, musí si za pochodu připínat postroje od jednoho kabelu k druhému. Trasa je zcela odkrytá a mohou se náhle přivalit bouřky.

  Z útesů nahoře vás budou stoicky pozorovat vysokoalpské horské kozy, ale obvykle zmizí, když cestovatelé dosáhnou vrcholu.

  Při pohledu dolů vám dálnice bude připadat jako nitka a tento výstup není nic pro bázlivé.

  Palau

  Když sem dorazíte, na razítku ve vašem pasu bude Palauský slib, který musí všichni návštěvníci podepsat. Slibujete, že „jediné stopy, které zanecháte, jsou ty, které se smyjí“. Ekologický závazek o 59 slovech byl navržen dětmi a pro děti tohoto vzdáleného souostroví v západním Pacifiku. Cílem je pomoci chránit kulturu a životní prostředí Palau před negativními dopady cestovního ruchu.

  Osmdesát procent národních vod, uznaných projektem Pristine Seas National Geographic jako jeden z nejbohatších mořských ekosystémů na planetě, je chráněno jako Národní mořská rezervace Palau. S rozlohou 474 000 čtverečních km je tato rezervace jednou z největších chráněných mořských oblastí na světě. Je útočištěm přibližně 700 druhů korálů a více než 1 300 druhů ryb, včetně žraloků.

  „Ze vzduchu vypadá Palau jako ráj na zemi,“ říká zakladatel Pristine Seas a National Geographic Explorer v rezidenci Enric Sala. „Když se dostanete pod vodu, přenesete se do jiného světa.“

  Během 20. ročníku Shark Week Palau, od 27. února do 6. března 2022, mohou potápěči pozorovat a účastnit se sčítání četných druhů žraloků, jako jsou šedí útesoví, žraloci černoploutví, modří, žraloci tygří i kladivouni. Potkáte tu i žraloky velrybí, velké skupiny mant a tisíce dalších ryb.

  Milovníci šnorchlování se mohou zúčastnit únorového nebo listopadového turné Oceanic Society po jižní laguně Rock Islands Southern Lagoon. Ta je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

  Řeka Seina, Francie

  Projeďte si novou cyklostezku. La Seine à Vélo je nová cyklostezka hodná malíře Clauda Moneta, jehož dům a slavné lekníny v Giverny jsou na trase. Ale 434 km dlouhá stezka z Paříže k moři, otevřená v říjnu 2020, nabízí i méně známá mistrovská díla, jako je barevné pouliční umění, které rozjasňuje Canal Saint-Denis v Paříži.

  Na 15 etapách stezky projíždějí cyklisté chráněnými přírodními oblastmi, včetně ptačí rezervace Grande Noé v Normandii, která se nachází podél hlavní migrační cesty. Při jízdě po Normandii můžete navštívit ruiny opatství Jumièges, založeného v roce 654 a podniknout prohlídku Abbaye Saint-Wandrille, staletí starého fungujícího opatství, vedeného benediktinskými mnichy. Čajovna a zahrady Château de Bizy, královské rezidence postavené v roce 1740 a inspirované Versailles, nabízejí příjemný odpočinek po hodinách strávených v sedle.

  Monet není jediným důvodem, proč se po stezce projet. Milovníci umění by si měli vyhradit čas na Giverny Museum of Impressionism, které zkoumá revoluční umělecké hnutí 19. století.

  New Brunswick, Kanada

  Skála ve tvaru želvy poblíž vodopádů Nepisiguit Falls v kanadské provincii New Brunswick s sebou nese legendu vyprávěnou lidmi Mi’gmaq. Když hladina vody klesne, zdá se, že „želva“ jménem Egomoqaseg vylézá z řeky.

  „Legenda praví, že jakmile bude želva úplně mimo vodu, bude to pro lidi Mi’gmaqů konec světa,“ říká Jason Grant, jehož tchán Gilbert Sewell, starší z lidu Mi’gmaq, byl strážcem příběhu.

  Na tisíceleté migrační trase prvních národů, jež se proměnila v nejdelší turistickou stezku v kanadském Maritime, jsou krásnou zastávkou vodopády. Drsná stezka Sentier Nepisiguit Mi’gmaq, která vede 150 km podél řeky Nepisiguit, sleduje starodávné stezky používané nomády.

  Trasa začíná na úrovni moře v přírodní rezervaci Daly Point v Bathurstu a končí u jezera Bathurst v provinčním parku Mount Carleton, kde se nachází 820 m vysoký Mount Carleton, nejvyšší vrchol v Maritimes. Její obnova byla dokončena v roce 2018.

  Kostarika

  Absolvujte trek od moře k moři. El Camino de Costa Rica, táhnoucí se napříč Kostarikou od Karibiku po Pacifik, je 280 km dlouhým oknem do života daleko od dobře prošlapaných turistických cest. Šestnáctietapová turistická trasa vede především po veřejných komunikacích, prochází odlehlými vesnicemi a městy, územím domorodých Cabecarů a chráněnými přírodními oblastmi.

  Trek je navržen tak, aby podnítil ekonomickou aktivitu ve venkovských oblastech. Místní rodiny, neziskové organizace a síť mikropodnikatelů, jako jsou producenti medu Ecomiel, ekologická farma Finca El Casquillo vlastněná ženami a udržitelný kávový mikromlýn La Cabaña, poskytují většinu ubytování na stezce, jídlo, výlety a další turistické vybavení.

  Vzhledem k odlehlosti stezky a spleti turistických služeb, Mar a Mar (Sea to Sea), neziskové partnerství založené v roce 2016 s cílem rozvíjet, propagovat a pomáhat udržovat El Camino, důrazně doporučuje pěší turistiku s průvodcem. Absolvovat můžete jak jednodenní túry, tak i celou stezku od pobřeží k pobřeží. Na trase vás čeká mnoho brodů přes řeky, procházení přes místní ranče, deštné pralesy i plantáže cukrové třtiny.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama