Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Bernie Sanders představil rezoluci o blokaci prodeje zbraní Izraeli

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký politik a senátor Bernie Sanders se snaží zablokovat prodej zbraní Izraeli v hodnotě 735 milionů dolarů (15,38 miliardy korun). Dle něj musí USA prověřit, zdali prodej zbraní konflikt na Blízkém východě neprohlubuje, píše deník The Guardian.

  Ve čtvrtek představil někdejší prezidentský kandidát Bernie Sanders rezoluci, jejíž schválení by zablokovalo prodej amerických zbraní do Izraele. Jeho snaha je však vnímána spíše symbolicky.

  Administrativa Joea Bidena v letošním roce schválila potenciální prodej zbraní do Izraele za 735 milionů dolarů. Na začátku tohoto měsíce s obchodem obeznámila Kongres, který má za úkol to přezkoumat.

  Na Twitteru senátor napsal, že „je přesvědčen, že Spojené státy musí pomoci najít cestu k mírové a prosperující budoucnosti pro Izraelce i Palestince.

  Dle něj by se mělo důkladně prošetřit, zda k tomu prodej těchto zbraní skutečně přispívá, nebo zda jen rozdmýchává konflikt.

  V okamžiku, kdy bomby vyrobené USA ničí Gazu a zabíjejí ženy a děti, nemůžeme jednoduše nechat projít další obrovský prodej zbraní, aniž by o tom byla třeba debata v Kongresu, řekl Sanders dle Reuters.

  Bernie Sanders také zdůrazňuje, že na každém palestinském i izraelském životě záleží. „Senát… naléhavě žádá okamžité příměří,“ stálo v Sandersově rezoluci.

  Demokratičtí i republikánští představitelé zabývající se zahraničními věcmi prodej neformálně před 5. květnem podpořili. Zákonodárci navíc předpovídají, že snahy o zastavení prodeje selžou, vzhledem k tomu, že je USA tradičně silným spojencem Izraele.

  Demokratický senátor Bob Menendez uvedl dle The Guardian, že bude proti Sandersově návrhu. Není si navíc jistý, zda ji Sanders podal v požadované 15denní lhůtě.

  Nedovedu si představit, že by to prošlo,“ dodal pro novináře republikánský senátor Jim Risch.

  Sanders by potřeboval 51 hlasů, nebo 50 hlasů plus hlas viceprezidentky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS