-8.5 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
Protext ČTKBen Sessa v Praze: Trauma, závislosti, MDMA a budoucnost psychiatrie

Ben Sessa v Praze: Trauma, závislosti, MDMA a budoucnost psychiatrie

Praha 5. května 2022 (PROTEXT) – Mezinárodně uznávaný psychiatr dlouhodobě zkoumající potenciál psychedelik vystoupí 11. května 2022 v Praze, kde bude přednášet na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Více než 15 let stojí Dr. Ben Sessa v popředí výzkumu psychedelických látek ve Spojeném království, a to mj. v rámci spolupráce s Imperial College London. Sessa vedl výzkum terapie asistované MDMA v léčbě závislosti na alkoholu, jehož výsledky jsou široce publikovány v akademickém a lékařském tisku. Již 30 let pracuje jako psychiatr mládeže i dospělých v oblasti léčby závislostí a traumatologické psychiatrie.

V přednášce bude věnována zvláštní pozornost vývojovým příčinám závislostí a poruch souvisejících s traumatem a potenciálu, který psychedelika, zejména MDMA, pro léčbu nabízí, jakožto bezpečný a účinný přístup k těmto jinak obtížně léčitelným a celoživotním duševním poruchám.

Po přednášce bude následovat diskuze nad možnostmi, které tato léčba nabízí pro kontext České republiky. Kromě Bena Sessy vystoupí také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, spoluzakladatel Psychedelické kliniky Psyon Stanislav Milotinský a Tomáš Páleníček, který je vedoucím Centra psychedelického výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ). Diskuzi bude moderovat bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík, který nově působí jako ředitel výzkumu ve Společnosti Podané ruce.

Léčebný přístup doktora Sessy k závislosti je novátorský v tom, že právě potlačovaná traumata jsou velmi často zdrojem závislostního chování jedinců. V průběhu svého působení coby dětský a dorostový psychiatr vypozoroval, že se u týraných dětí nevyřešené trauma často vyvine v poruchu v dospělosti, a to zejména závislost.

V poslední době se ukazuje, že je to právě látka MDMA, která má velmi dobré výsledky u léčby duševních chorob, které způsobují traumata – například posttraumatická stresová porucha. Podobně jako například u válečných veteránů se i Dr Sessa snaží v tyto staré, potlačované a bolestivé vzpomínky v kontrolovaném prostředí u pacientů znovu zvědomit a terapeuticky je ošetřit.

Jeho studie mají také druhotný cíl a to ověření konceptu bezpečnosti a přijatelnosti těchto látek v psychiatrickém prostředí. Psychedelika jsou ve většině v západních zemích stále řazena do stejné skupiny návykových látek bez léčebného využití jako je kokain nebo heroin. Řada současných výzkumů (včetně těch Sessových) ale dokazuje, že pro určité diagnózy nemají psychedelika konkurenci.

Mimo to doktor Sessa při návštěvě českému publiku přiblíží aktivity Awakn Life Sciences, biotechnologické společnosti, kterou spoluzaložil za účelem vývoje, výzkumu a dodávání psychedelických léků prostřednictvím otevření dvacítky klinik ve Spojeném království a Evropské unii. Ty poskytují psychedeliky asistovanou psychoterapii pro širokou škálu psychiatrických indikací.

Mimo to je Sessa je spoluzakladatelem a bývalým prezident konference Breaking Convention. Je autorem knih The Psychedelic Renaissance (2012/2017), románu To Fathom Hell or Soar Angelic (2015) a Altered States (2021).

Akci organizuje Česká psychedelická společnost (CZEPS) ve spolupráci s PSYRES – Nadačním fondem pro výzkum psychedelik a za podpory Think Tanku Racionální drogové politiky a Magazínu Legalizace.

Vstupenky: ZDE

Fb událost: ZDE

http://www.drsessa.com

Kontakt pro novináře (guestlist/rozhovor s Dr. Sessou): Eva Césarová, eva.cesarova@gmail.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama