Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Běhání s prázdným žaludkem: Pro a proti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Běháte na lačno? Zda je běh s prázdným žaludkem bezpečný nebo prospěšný, závisí na vašem těle, tréninku a vašich cílech.

  „Běh na lačno“ obvykle znamená běhat alespoň šest, osm nebo i více hodin po zkonzumování jakýchkoli kalorií. Mnoho běžců to zná, neboť trénují brzy ráno. Je to vůbec zdravé?

  Výhody běhu na prázdný žaludek

  I když je pro výkon při cvičení zásadní doplnění paliva, běh s prázdným žaludkem má určité výhody. To platí zejména v případě, že máte citlivý žaludek.

  Může zabránit podrážděnému žaludku

  Někomu může být nevolno, pokud mu při běhu v žaludku poskakuje jídlo (nebo i tekutina). Tomu můžete předejít pečlivým výběrem jídla před během (například se vyhněte mastným, tučným a kyselým jídlům). Pokud ani to nepomáhá, můžete si dopřát až hodinový běh s prázdným žaludkem.

  Může zlepšit výkon

  Když běžíte bez paliva, vaše tělo musí využívat uloženou energii. Pokud to občas uděláte, můžete zaznamenat lepší výkon během tréninku a závodů. Musíte ale obzvlášť dbát na pitný režim.

  Nevýhody běhu na prázdný žaludek

  Zatímco běh s prázdným žaludkem může mít určité výhody, je třeba zvážit také důležité nevýhody.

  Ztěžuje vysoce intenzivní tréninky

  Poté, co spálíte uloženou energii, můžete začít pociťovat hlad a velmi pravděpodobně i únavu. Jak ukazují některé výzkumy, bude náročné udržet při běhu rychlejší tempo a/nebo vysokou intenzitu.

  Může způsobit přejídání

  Pokud před tréninkem nejíte, vaše tělo bude po tréninku stále toužit po kaloriích. Můžete pociťovat extra hlad a po zbytek dne toho sníst více, abyste nahradili zásoby energie, které byly vyčerpány při běhání.

  Nepodporuje spalování tuků

  Myšlenka, že běh nalačno podporuje více spalování tuků, je mýtus. Teorie říká, že pokud před během nedodáte žádné palivo, vaše tělo se okamžitě přepne do využívání tukových zásob, aby získalo energii.

  Protože však musíte běhat s nižší intenzitou, nespálíte mnoho tuku. Pokud je vaším cílem zhubnout, spálíte více kalorií před i po běhu s vyšší intenzitou. A to pravděpodobně znamená, že před tréninkem budete potřebovat palivo.

  Může vést ke ztrátě svalové hmoty

  Když běžíte nalačno, vaše tělo nejprve využije všechen glykogen (nebo sacharidy) uložený ve vašich svalech na energii. Když tyto zmizí, začne využívat svalové bílkoviny a to znamená ztrátu svalové hmoty. Nevítaný výsledek. Stres z běhu naprázdno může navíc způsobit, že vaše tělo produkuje kortizol, který také způsobuje rozpad svalů.

  Běh na lačný žaludek může představovat riziko pro lidi s určitými zdravotními stavy, včetně cukrovky a Addisonovy choroby.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS