0 C
Czech
Čtvrtek 15. ledna 2026
Komerční sděleníBanky se předhání, která nabídne levnější hypotéku! Získat můžete úrok i pod...

Banky se předhání, která nabídne levnější hypotéku! Získat můžete úrok i pod hranicí 5 %!

V poslední době se hypoteční trh stává středem pozornosti. A není divu, odehrává se v něm silný konkurenční boj, kdy několik českých bank zahájilo vlnu snižování úrokových sazeb u svých hypoték. Po období, kdy se úrokové sazby vyšplhaly na historická maxima, dochází k obratu a české banky začínají úroky snižovat i pod hranici 5 %.

Snížení sazeb hypoték vyvolává mezi analytiky i potenciálními kupci nemovitostí mnoho otázek. Jaký bude další vývoj hypotečních sazeb? Je nyní ten správný čas na sjednání hypotéky? A jak toto všechno ovlivní ceny nemovitostí? Tyto otázky jsou zásadní pro rozhodování mnoha lidí, kteří stojí před koupí vlastního domova nebo bytu.

Banky snižují úroky postupně


Vlna snižování úrokových sazeb, kterou zahájily některé z předních bank v zemi, vyvolává mnoho otázek a zároveň otevírá nové možnosti. Tento trend, který má potenciál změnit dynamiku trhu s nemovitostmi, je bezpochyby důvodem k radosti, ale zároveň otevřel diskuzi o jeho dlouhodobém dopadu.

Mezi prvními, kdo snížil úrok u svých hypoték, byla Moneta Money Bank. Tu počátkem roku 2024 následovaly další banky, jako například Fio banka, Česká spořitelna, Air Bank, UniCredit Bank, ale také Komerční banka nebo ČSOB. Sazby hypoték, které se v některých případech pohybují pod hranicí 5 %, představují významnou úsporu na splátkách pro ty, kteří si půjčují na bydlení.

Čím je snižování sazeb způsobeno?

Banky ale nezačaly sazby snižovat jen tak, z ničeho nic. Jedná se o důsledek několika faktorů Jedním z nich je postupné snižování základních úrokových sazeb Českou národní bankou, které začalo již v prosinci minulého roku.

Česká národní banka (ČNB) oznámila, že období vysokých úrokových sazeb skončilo. Avšak její poslední rozhodnutí snížit základní úrokovou sazbu o 0,5% bodu na 6,25 % bylo zatím více symbolickým krokem, a proto se banky k výraznému snižování cen hypoték zpočátku nepřikláněly.

Některé banky ale nyní vystoupily z davu a začaly úroky snižovat, přičemž na ně začaly navazovat v rámci konkurenčního „boje“ další. Ty odvážnější pak zredukovaly hypoteční sazby pod úroveň 5 %.

Dalším důvodem ke snižování je právě zmiňované konkurenční prostředí na trhu, kdy banky reagují na kroky svých konkurentů snížením sazeb, aby si udržely stávající klienty nebo přilákaly nové.

Povedou dostupnější úvěry k růstu cen nemovitostí?

Někteří analytici a experti na trhu s nemovitostmi však upozorňují, že s poklesem úrokových sazeb, který povede k dostupnějším úvěrům, může přijít i růst cen nemovitostí. Tento efekt by mohl být zvlášť patrný v hlavním městě a jeho okolí, kde je poptávka po nemovitostech tradičně vysoká.

Z toho vyplývá, že pro mnohé může být tento moment ideální příležitostí k získání hypotéky za výhodnějších podmínek. Na druhou stranu, je důležité nepodlehnout přehnaným očekáváním a uvědomit si, že trh s nemovitostmi a hypoteční trh jsou velmi dynamické, a mohou být ovlivněny mnoha faktory.

Proto je potřeba počítat s tím, že další pokles sazeb by mohl vést ke zvýšenému zájmu o financování nemovitostí, což by právě vyvolalo tlak na jejich ceny. Z toho důvodu nemá příliš dlouhé vyčkávání na pokles sazeb smysl, zejména když může způsobit propásnutí dobré příležitosti k nákupu nemovitosti.

Dojde k výraznějšímu snížení základních sazeb ČNB?

Česká národní banka (ČNB) bude na koncem března opět rozhodovat o základních úrokových sazbách. Vzhledem k předpokládanému poklesu inflace se očekává další snižování. Rychlejší uvolnění měnové politiky pak analytici odhadují právě až od března. To by mělo vést k postupnému poklesu hypotečních sazeb i v následujících měsících.

Je nyní ten správný čas na sjednání hypotéky?

Malé banky se mohou do snižování úrokových sazeb pouštět agresivněji než velké banky, které jsou opatrnější kvůli možným ztrátám. Často se lze setkat s tím, že noví klienti bank často získávají výhodnější podmínky než ti stávající.

Snižování úrokových sazeb vyvolává diskuse o optimálním načasování koupě nemovitosti a vhodném využití současné situace na trhu. Důležité je pečlivě zvážit všechny možnosti a informovaně se rozhodnout s ohledem na osobní finanční situaci a tržní podmínky.

Autor: Finex.cz

Reklama

Doporučujeme

Klimatické změny dopadají na zimní olympijské hry

Zimy jsou kratší, sněhu ubývá a organizátoři zimních olympijských her se čím dál víc spoléhají na umělé zasněžování. Klimatická změna výrazně ovlivňuje podmínky pro zimní sporty a bez zásadních změn budou budoucí olympiády v ohrožení.

Zoe Saldaña je nejvýdělečnější herečkou všech dob

Scarlett Johansson byla sesazena z trůnu. Zoe Saldaña se díky tržbám z třetího dílu Avataru stala nejvýdělečnější herečkou všech dob. Na vrchol ji vynesly role v největších filmových franšízách posledních let.

Grónská vláda uvedla, že Dánsko a spojenci zvýší vojenskou přítomnost u ostrova

Grónská vláda oznámila, že Dánsko ode dneška společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska v rámci slibu posílit obranu v Arktidě, píše agentura Reuters. Vojenské jednotky v oblasti absolvují výcvik, který je má připravit na operace v arktických podmínkách. Cílem cvičení je posílit akceschopnost Severoatlantické aliance v regionu a zvýšit jeho bezpečnost. Švédský premiér Ulf Kristersson na síti X následně oznámil, že někteří důstojníci švédské armády na arktický ostrov už přicestovali.

Oteplování zrychluje. Rok 2025 byl toho dalším důkazem

Loňský rok byl podle Světové meteorologické organizace (WMO) třetím nejteplejším v historii měření. Klimatičtí vědci očekávají, že tempo oteplování může překročit hranici 1,5 stupně Celsia stanovenou Pařížskou dohodou ještě před koncem desetiletí. To znamená o deset let dříve, než světoví lídři před 30 lety v Paříži při podpisu revolučního dokumentu předpokládali.

KOMENTÁŘ: Mise metaverse pohořela, otěže přebírá AI. Změní Meta zase název?

Společnost Meta oznámila další vyhazovy zaměstnanců. Práci ztratí přes tisíc lidí, a to zejména těch, kteří pracovali kolem virtuální reality a metaversu Horizon. Přitom právě metaverse měl být hlavní pýchou nové éry společnosti, teď ale Mark Zuckerberg znovu mění směr.

Trump ukázal prostředníček člověku, který na něj při návštěvě továrny pokřikoval

Americký prezident Donald Trump při návštěvě závodu automobilky Ford ve městě Dearborn v Michiganu reagoval na urážlivé pokřikování muže tím, že mu ukázal prostředníček a bezhlesně mu vulgárně odpověděl. Prezident takto podle deníku The Washington Post (WP) reagoval na pokřikování člověka, který ho označoval za "ochránce pedofilů". Bílý dům Trumpovu reakci považuje za odpovídající s ohledem na incident, který jí předcházel.

Írán: USA a Izrael mohou za smrt demonstrantů, USA hledají záminku k intervenci

Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael, že nesou odpovědnost za oběti protivládních protestů v Íránu. Americký prezident Donald Trump podle ní také podněcuje k násilí, ohrožuje suverenitu a bezpečnost Íránu a snaží se destabilizovat vládu, napsaly dnes agentury. Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí. Přes 18.100 lidí úřady zadržely, některým hrozí trest smrti.

Rusko znovu útočilo na Kyjev, v Rostově jedna oběť a ranění po ukrajinském útoku

Ruské drony během noci na dnešek zaútočily na Kyjev. Starosta hlavního města Vitalij Kličko nejprve informoval, že zásah dronu způsobil požár v jednom z bytů v šestnáctipodlažní obytné budově. Šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko ale později upřesnil, že požár s náletem nesouvisí a že příčiny se zjišťují. Ruský útok na ukrajinskou metropoli pokračoval i ráno, úřady vybízejí obyvatele, aby setrvali v úkrytech. Nálet ukrajinských dronů na Rostov na jihozápadě Ruska si vyžádal jednu oběť a čtyři raněné, oznámil gubernátor regionu.

Po pádu jeřábu na vlak zemřelo na severu Thajska 28 lidí, dalších 80 je zraněno

Nejméně 25 lidí dnes zemřelo a více než 80 dalších utrpělo zranění při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na úřady, podle nichž pokračuje pátrání po dalších obětech.

EU zavádí přísnější kontrolu látek PFAS v pitné vodě

Evropská unie spouští první systematické sledování látek PFAS v pitné vodě. Tyto takzvané věčné chemikálie ohrožují zdraví lidí i přírodu, přesto se dosud běžně používaly v každodenních výrobcích. Nová pravidla mají přinést zlom.

Hrozí šok na trzích, varují odborníci. Ceny ropy rostou

Analytici a ekonomové varují před šokem na trzích z rostoucích cen ropy v důsledku geopolitického napětí. Tato komodita zaznamenala růst po americkém útoku na Venezuelu. Odborníci však mají obavy hlavně ze situace v Íránu. Pád režimu by mohl poškodit tamní produkci ropy a spustit inflační růst. Ceny ropy v posledních letech klesají kvůli nadprodukci.

Lukáš Dostál proměnil sázku z Instagramu ve splněný sen o NHL

Na začátku to vypadalo jako obyčejná internetová výzva, která má pobavit pár sledujících. Dva mladí Češi, Adam a Ondřej, si totiž vsadili na komentář od hráče NHL pod video z rozbruslení. Jenže místo rychle zapomenuté legrace z toho nakonec byla letenka, lístky na zápas a příběh, který se v hokejovém světě šíří s chutí dál.

Počet obětí protestů v Íránu roste, americký úder je na spadnutí

Masivní protesty v Íránu si vyžádaly už přes 2 500 obětí, uvedla aktivistická agentura Human Rights Activists News Agency. Hovoří se o možném pádu režimu. Americký prezident Donald Trump vyzval k pokračování protestů a prohlásil, že „pomoc už je na cestě". Teherán varoval před odvetou, Izrael je kvůli možnému americkému útoku ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama