-4 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
ZprávyBali plánuje turistům zakázat pronajímání motorek, nedodržovali předpisy

Bali plánuje turistům zakázat pronajímání motorek, nedodržovali předpisy

Indonéské letovisko Bali plánuje zakázat turistům pronajímaní motorek, a to kvůli opakovanému nedodržování předpisů. Mnoho zahraničních návštěvníků na ostrově řídilo v opilosti, nepoužívali přilby a někteří si motorku pronajali i bez platného řidičského průkazu. Podle gubernátora ostrova Wayana Kostera nařízení vejde v platnost v letošním roce a návštěvníci pak budou moci k cestování po ostrově používat jen automobily. Informoval o tom dnes list The Guardian.

„Jako turisté byste se měli také chovat, používat vozidla připravená cestovními kancelářemi, a ne se (po ostrově) potulovat na motorkách, bez triček a oblečení, bez přileb, porušovat (dopravní předpisy), dokonce bez řidičského průkazu,“ uvedl Koster k plánovanému nařízení.

Bali, které má přes čtyři miliony obyvatel, v roce 2019 navštívilo více než šest milionů zahraničních turistů. Na jejich útratách je přitom ekonomika ostrova závislá. Mnozí se obávají dopadu zákazu na cestovní ruch jako takový. Na podniky, které pronajímají motorky, dopadla koronavirová pandemie obzvlášť tvrdě.

Na neuctivé chování zahraničních návštěvníků si v posledních letech stěžovali i místní. Na sociálních sítích koluje mnoho videí a zpráv o neukázněných řidičích.

Například v roce 2020 spustil ruský instagramový influencer svou motorku z mola jako kaskadérský kousek. Nedávno natočené video pak ukazuje cizinku, jak se hádá s policií, která ji zastavila za to, že neměla přilbu.

Na ostrově se také v posledních měsících stalo mnoho dopravních nehod, několik bylo i smrtelných. Letos v lednu zemřeli na Bali občan Ruska a Ukrajiny ve dvou separátních incidentech. Ruští občané tvoří největší skupinu zahraničních návštěvníků v Indonésii a mnozí na Bali zůstali po dobu pandemie a následné ruské invaze na Ukrajinu.

Indonéská vláda zvažuje zrušení udělování víz při příjezdu pro lidi z Ruska a Ukrajiny, kteří podle ní často porušují indonéské zákony.

Reklama

Doporučujeme

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama