1.3 C
Czech
Úterý 2. prosince 2025
CestováníBaby boom mořských želv na Floridě

Baby boom mořských želv na Floridě

Nejen negativní následky má celosvětová pandemie koronaviru. Na Floridě se díky ústupu turismu bude dle odhadů dařit mořským želvám.

Tisíce mořských želv každoročně připlouvají ke břehům Atlantiku a do zálivů na Floridě. Na pláži poté hrabou v písku, snesou vejce, kterých je jedna samice schopná snést až sto, a poté se vracejí do moře. Inkubace trvá kolem dvou měsíců. Vylíhlé želvičky se pak snaží dostat zpět do moře.

Právě na floridských plážích mají želvy dle výzkumné a ochranářské organizace Sea Turtle Conservancy 90% svých hnízd ve Spojených státech. V sezóně loňského roku zde zdokumentoval Fish and Wildlife Research Institute více než 53 000 hnízd karet obecných během každoročního průzkumu 27 pláží. Kromě karet obecných zde mají svá hníza také kareta obrovská a kožatka velká.

Hnízdní sezóna trvá od března do října. A právě v tomto období jsou pláže obvykle zaplaveny lidmi. Pokud samice narazí na nějakou překážku mezi vodou a potenciálním hnízdištěm, ať už je to turista nebo plážové lehátko, její plán je přerušen a vrací se zpět do oceánu bez kladení vajec. Letos ale kvůli pandemii počet návštěvníků znatelně poklesl.

Loggerhead Marinelife Center letos pozorovalo přibližně 17 000 hnízd podél pláží Juno, Jupiter-Carlin a Tequesta. „Během doby, kdy byly pláže uzavřeny, karety obecné úspěšně hnízdily v 61 procentech případů. Když se pláže znovu otevřely, tento počet klesl na 46 procent,” uvedl pro National Geographic ředitel výzkumu Justin Perrault.

I na plážích u Longboat Key zaznamenali čtvrtý nevyšší počet hnízd za 39 let sledování.

Někteří vědci se ale zdráhají udávat závěry ohledně vlivu pandemie, pláže totiž na některých místech byly uzavřeny jen na několik týdnů na začátku sezóny.

„Příjem a kvalita potravy hraje pro želvy roli při určení, zdali budou hnízdit, nebo ne…takže kostky již byly v tomto ohledu v době začátku pandemie vrženy,“ uvedla ředitelka UCF Marine Turtle Research Group Kate Mansfield.

Kromě lidského faktoru má na hnízdění vliv také sezóna hurikánů (červen až listopad). Letošní rok byl v tomto rekordní – 25 pojmenovaných bouří do poloviny října.

Například na Kostarice měla ale pandemie na populace želv negativní účínky. Rozmohlo se zde totiž s nedostatkem lidí na pláži pytláctví.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj se při schůzce s Macronem spojil také s Witkoffem a evropskými lídry

Mír na Ukrajině musí být skutečně trvalý, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po dnešním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Během několikahodinového jednání se podle Elysejského paláce oba lídři spojili se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem, který se má v úterý setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti hovořili také s dalšími evropskými státníky, zástupci Evropské unie i Severoatlantické aliance, uvedly agentury AFP a Reuters.

Tvrdík kritizuje reprezentaci a trest pro Součka

Člen výkonného výboru FAČR a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík se ostře vymezil proti chování české reprezentace po kvalifikační výhře nad Gibraltarem. Vadí mu, že hráči po zápase v Olomouci nepřišli za fanoušky, a podle něj tím ukázali, že nechápou, pro koho fotbal hrají. Zároveň přiznal, že trest pro kapitána Tomáše Součka považuje za příliš mírný.

Bělorusko si stěžuje na incident s dronem z Litvy

Bělorusko dnes předalo litevskému chargé d´affaires protest kvůli nedělnímu incidentu, při kterém dron z Litvy přeletěl přes běloruské hranice a zřítil se poblíž Grodna na západě země. Oznámilo to běloruské ministerstvo zahraničí. Bělorusko označilo narušení svého vzdušného prostoru za litevskou provokaci proti Minsku a Varšavě, napsala ruská agentura TASS.

Bitcoin padá o 5 % a trh znovu slábne

Kryptoměny začaly nový týden poklesem. Bitcoin i Ethereum ztrácejí, protože trhy celkově slábnou a investoři se vracejí k výprodejům. Hlavní roli hrají obavy z americké ekonomiky a nervozita před novými daty.

Ruská raketa zasáhla ukrajinské město Dněpr. Čtyři mrtví, desítky zraněných

Ruský raketový útok na východoukrajinské město Dněpr si podle místních úřadů vyžádal čtyři mrtvé a přibližně čtyři desítky zraněných. Útok přišel v pondělí brzy ráno a podle dosud neověřených zpráv mohla být použita balistická raketa.

KOMENTÁŘ: Být první neznamená být nejlepší. Ztrácí OpenAI a Nvidia své výsadní postavení?

S koncem roku probíhá na AI trhu zemětřesení, které může naprosto překreslit dosavadní rozložení sil. Do zdánlivě monopolního revíru OpenAI a Nvidie totiž vplul dravec z Googlu, který oběma gigantům konkuruje prodejem čipů i vytvářením nástrojů umělé inteligence. Jakým způsobem se AI závod zamotává?

Volby v Hondurasu podle průběžného sčítání ovládli pravicoví kandidáti

Po sečtení více než 40 procent hlasů z nedělních honduraských prezidentských voleb je v čele pravicový kandidát Nasry Asfura prosazovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V těsném závěsu s odstupem necelých dvou procentních bodů je další pravicový politik Salvador Nasralla. Naproti tomu levicová vládní kandidátka Rixi Moncadaová, které se dávaly podobné šance jako oběma konkurentům, je s velkou ztrátou třetí, informují místní média.

McLaren v Kataru zaváhal. Verstappen využil chybu a zdramatizoval boj o titul

Velká cena Kataru přinesla nečekaný zvrat v boji o titul Formule 1. McLaren měl rozjetý závod perfektně pod kontrolou, ale jediná strategická chyba otevřela dveře Maxu Verstappenovi, který si dojel pro vítězství a zajistil tak nečekané. Finále sezony v Abú Dhabí nakonec nabídne třístranný souboj o mistrovskou korunu.

Ruské drony zaútočily na Mykolajiv, útok ukrajinských dronů hlásí z Dagestánu

Ruské drony dnes ráno zaútočily na jihoukrajinské město Mykolajiv, informovaly úřady ve správním centru stejnojmenné oblasti. Obyvatelé Kaspijsku v jihoruském Dagestánu hlásili, že slyší výbuchy, a šéf této republiky Sergej Melikov později potvrdil, že šlo o dronový útok. Lehké zranění utrpěla 12letá dívka, uvádí telegramový kanál Astra s odvoláním na regionální ministerstvo zdravotnictví.

Úřady v Hongkongu v souvislosti s požárem zadržely 13 lidí

Počet obětí požáru v Hongkongu vzrostl na 151 a úřady nadále pohřešují více než 40 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na místní policii. V souvislosti s vyšetřováním příčin tragédie z minulého týdne zadržely úřady dosud 13 lidí. Předběžné vyšetřování podle agentur naznačuje, že ochranné sítě kolem bambusového lešení, které obklopovalo bytový komplex procházející rekonstrukcí, nesplňovaly bezpečnostní normy.

Číně se nedaří dostat z krize, zmírnit napětí s USA nestačilo

Aktivita čínských továren se v listopadu propadla už osmý měsíc v řadě, ukázal oficiální index nákupních manažerů PMI zveřejněný v neděli. Index vzrostl jen nepatrně na 49,2 bodu z říjnových 49,0, ale zůstal pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Výsledek odpovídal odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Slábnoucí domácí poptávka podle průzkumu nadále doléhá na výrobce a zvýrazňuje potřebu dalších vládních stimulů.

Rubio: Rozhovory s Ukrajinou byly produktivní, ale dohoda je stále daleko

Ukrajinská delegace se v neděli setkala s tou americkou v Miami před plánovaným jednáním mezi USA a Ruskem. Rozhovory trvaly čtyři hodiny a podle obou stran byly produktivní, přestože americký ministr zahraničí uvedl, že „je před námi ještě hodně práce“. Delegace na schůzce řešily hlavně některé problematické body původního návrhu, které v Evropě vyvolaly bouřlivé reakce.

Trump oznámí příštího šéfa Fedu, favoritem je Hassett

Donald Trump potvrdil, že už vybral kandidáta na příštího předsedu Federálního rezervního systému. Jméno zatím neprozradil, ale trhy počítají s tím, že nejblíž k nominaci má šéf Národní ekonomické rady Kevin Hassett. Aktuální předseda Jerome Powell dokončí mandát v květnu.

Indonésii zasáhly ničivé povodně, stovky lidí se pohřešují

Indonésie bojuje s následky extrémních lijáků a dvou tropických cyklonů, které zasáhly Sumatru a další regiony jihovýchodní Asie. Povodně a sesuvy půdy si vyžádaly stovky obětí a stovky lidí zůstávají nezvěstné. Miliony obyvatel přišly o domov.

Smíšená štafeta v Östersundu dojela pátá, Karlík s Charvátovou třináctí

Čeští biatlonisté vstoupili do Světového poháru v Östersundu solidním pátým místem ve smíšené štafetě a třináctou příčkou v závodě dvojic. Tým táhli zkušenější Michal Krčmář a Markéta Davidová, naopak mix Karlík s Charvátovou doplatil hlavně na střelbu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama