menu

26.3 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Kreml: Útok na Trumpa odráží atmosféru, kterou vytvořila Bidenova administrativa

Útok na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odráží atmosféru, kterou vytvořila administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena. Kreml tak dnes reagoval na sobotní incident na předvolebním shromáždění v Pensylvánii, kde Trump unikl atentátu jen se zraněním ucha. Moskva uvedla, že násilí v politickém boji ostře odsuzuje, informovala agentura RIA Novosti.

Prezident Pavel na Pražském hradě přijal wimbledonské vítězky

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě slavnostně přivítal úspěšné české tenistky Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou a Janu Kovačkovou, které minulý týden triumfovaly na prestižním turnaji ve Wimbledonu. Tento ceremoniál byl příležitostí ocenit jejich mimořádný výkon a úspěšnou reprezentaci Česka na mezinárodní sportovní scéně.

Azylový dům Českého červeného kříže v Kladně se dočká rekonstrukce

Sledujte nás na sítích

Praha 24. června 2024 (PROTEXT) – Azylový dům Oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno projde brzy rekonstrukcí. V první fázi bude vybudována nová koupelna v půdních prostorách. Rekonstrukci zafinancuje společnost Procter & Gamble, která ve spolupráci s Českým červeným křížem podpořila již řadu projektů na pomoc znevýhodněným komunitám. A právě zlepšování podmínek ubytování v azylových domech je v této době naprosto zásadní. Zájem o azylové domy totiž roste a převyšuje současné kapacity, a to i kvůli rušení ubytoven.

Reklama

Bytová krize dopadá i na ohrožené rodiny

České domácnosti se v posledních letech potýkají s řadou nebývalých potíží. Nejvýznamněji je zasáhla energetická krize a rekordní míra inflace, která se dotkla všech vrstev společnosti, přičemž nejvíce dopadla na ty nejzranitelnější z nás. Kromě vzrůstajících cen za potraviny, základní potřeby či dopravu se projevuje čím dál tím více také krize v oblasti nedostupnosti bydlení.

Vlastní bydlení nebo dostupné nájemné je nejen pro řadu mladých rodin nedosažitelnou metou. S nejhlubšími problémy se potýkají především sociálně slabé rodiny nebo jedinci. Nejvíce postižené však bývají matky samoživitelky a otcové samoživitelé.

Přibývá počet rodin v příjmové chudobě

Reklama

Projekt Život k nezaplacení, který realizovala společnost PAQ Research ve spolupráci s Českým rozhlasem upozorňuje, že průměrná česká domácnost vynakládá za bydlení zhruba 29 % svých příjmů, což je o 6 % více než v roce 2021. Celkové výdaje na bydlení a potraviny se pak pohybují okolo 47 % veškerých příjmů. Ohrožené domácnosti za bydlení a potraviny vynaloží až 68 % příjmů.

Od roku 2021 navíc vzrostly náklady na bydlení výrazně i velmi ohroženým domácnostem v příjmové chudobě a rodinám s dětmi s příjmy pod medián. Podle projektu Život k nezaplacení vzrostl počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby z 9-10 % během roku 2021 až na 17 % v březnu 2022. Zhruba 20 % domácností s dětmi a osob s nízkým vzděláním se nachází v příjmové chudobě.

Proto se společnost Procter & Gamble rozhodla ve spolupráci s Českým červeným křížem spustit rozsáhlý program na podporu rodin a dětí v nouzi. Prvním krokem bude investice ve výši 300 tisíc korun do vybudování nové koupelny v azylovém domě Oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno (OS ČČK Kladno). V dalších fázích se plánuje vybudování nových ubytovacích prostor, konkrétně by se mělo jednat o dům s kapacitou 12 lůžek určený pro celé rodiny. Celková investice by se měla pohybovat okolo 3 milionů korun.

„Ve společnosti Procter & Gamble se neustále snažíme zlepšovat a usnadňovat každodenní život nejen našim spotřebitelům, ale pomáhat i místním komunitám a podporovat takové projekty, které mají smysl. Vzhledem ke vzrůstajícím nákladům na bydlení a těžké životní situaci, ve které se nachází nejen ohrožené mladé rodiny, ale i samoživitelky či týrané osoby, které byly nuceny vyhledat pomoc azylových domů, jsme se rozhodli ve spolupráci s Českým červeným křížem podpořit azylový dům v Kladně. V první fázi proběhne rekonstrukce koupelny a v jednání je také rozsáhlá investice do vybudování nových ubytovacích prostor,“ dodává Yvette Krubl, manažerka korporátní komunikace ve společnosti Procter & Gamble.

Azylové domy jako záchranná síť pro samoživitelky, oběti domácího násilí i rodiny

V posledních letech roste zájem o ubytování v azylových domech – a to jak u maminek samoživitelek, tak celých rodin. To potvrzuje i Ing. Jan Protivínský, ředitel OS ČČK Kladno: „O ubytování v našem azylovém domě je dlouhodobě velký zájem. Ten vzrostl i v důsledku rušení místních ubytoven. Momentálně máme na čekací listině dalších 18 zájemců o ubytování – a to jsou jen ti, kteří to i přes naplněnou kapacitu zkusili a zeptali se. Ve skutečnosti může být ten zájem mnohem vyšší.“

Většinu klientů azylového domu OS ČČK v Kladně tvoří samoživitelky na rodičovské dovolené. Ty vyhledávají pomoc azylových domů po dobu rodičovské, z které nemohou ufinancovat vlastní bydlení. „Stává se také, že maminky s dětmi zůstávají v azylovém domě i poté, protože cenově dostupné bydlení se naskytne například v jiném a vzdálenějším městě, což by znamenalo výraznou změnu pro ně i jejich děti. Místo, aby tedy měnily dětem školu, školku, lékaře a podobně, řada z nich raději zůstává a vyhledává pomoc dalších azylových domů,“ doplňuje Ing. Jan Protivínský.

Poptávka po ubytování v azylovém domě dlouhodobě převyšuje současnou kapacitu. V posledních letech se zvýšila zmíněným rušením ubytoven a prodejem městských bytů.

Podle průzkumu společnosti SocioFactor s.r.o. vypracované v roce 2022 pro Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplývá, že za rok 2022 se v České republice nacházelo přibližně 270 tisíc osob v bytové nouzi. V azylových domech bylo ubytováno necelých 6 tisíc osob.

V Česku momentálně působí okolo 229 azylových domů. Data z roku 2021 hovoří o celkové kapacitě přes 7 200 lůžek.

Azylový dům OS ČČK Kladno pomáhá především rodinám s dětmi do 18 let věku, které se nalézají v tíživé životní situaci spojené se ztrátou bydlení, žijí v nevyhovujících podmínkách nebo jsou ohroženy formou násilí.

Momentálně disponuje ubytovací kapacitou 20 lůžek, které tedy mohou využít rodiny s dětmi do 18 let věku, těhotné osoby či nezletilí rodiče.

Rekonstrukce azylového domu proběhne v několika fázích. V první fázi proběhne rekonstrukce koupelny ve výši 300 tisíc korun.

 

Zdroj: Neopublic

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama