Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Až 85 % ohrožených druhů Amazonie mohlo být zasaženo požáry

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Analýza téměř 15 000 druhů rostlin a obratlovců ukázala, že požáry a odlesňování zasáhly do oblasti rozšíření tisíců druhů amazonského deštného pralesa. Jedná se až o 85 % ohrožených druhů v této oblasti. Vědci to uvádějí v časopise Nature, informuje o tom server ScienceNews.

  Pokračující odlesňování i periodické sucho v povodí Amazonky je v posledních desetiletích spojováno se sílícími požáry v této oblasti. Oheň je navíc často používaný k vyklizení otevřeného prostoru v lese. Dle nové studie však požáry zasahují do areálu mnoha druhů.

  Některé druhy jsou sice na pravidelné požáry zvyklé, jiné ale ne. Požáry se totiž dostávají hlouběji do pralesa a některé druhy se tak setkají s ohněm poprvé. „Tyto druhy, včetně mnoha ohrožených, se za pravidelných požárů nevyvinuly, takže důsledky pro ně mohou být závažné,“ uvádí dle ScienceNews Arie Staal, ekolog z Ultrecht University.

  Pokud by došlo k ohrožení přežití druhů mohlo by to vést k dlouhodobým následkům. Biodiverzita totiž zvyšuje odolnost lesa vůči suchu, dodává Staal. Uvedl také, že se zvětšováním oblasti zasažené požáry, Amazonie ztrácí nejen lesní porost, ale také část své schopnosti vyrovnat se s měnícím se klimatem.

  Vědci ale přesně neví, jak ohně biodiverzitu v Amazonii ovlivňují. Povodí Amazonky je totiž obrovské a těžce dostupné. Není tak možné, aby vědci mohli porovnat počty druhů před požáry a po nich.

  Biogeograf Xiai Feng a tým vědců z Brazílie, Číny, Nizozemska a Spojených států se proto rozhodli místo toho podívat na to, jak byly nedávným požárům vystaveny oblasti rozšíření amazonských druhů rostlin a živočichů.

  Požáry zasáhly oblast téměř 2,5krát větší než Česká republika

  Do analýzy tým zahrnul 11 514 druhů rostlin a 3 079 druhů obratlovců a vytvořil komplexní soubor dat ohledně jejich oblasti rozšíření. Mapy byly posléze porovnány se satelitními snímky amazonského lesního porostu z let 2001 až 2019. To tak ukázalo, jak těžba dřeva a požáry vedly k degradaci stanovišť deštného pralesa.

  Od roku 2009 se rozsah požárů obecně snížil, s výjimkou období sucha. Od té doby se totiž začala prosazovat řada předpisů zaměřených na snížení odlesňování. V roce 2019 pak ale opět začlo docházet k požárům častěji, jak se uvolňovaly předpisy.

  Tým zjistil, že požáry zasáhly až 190 000 kilometrů čtverečních. To je oblast téměř 2,5krát větší než Česká republika. U až asi 95 procent druhů uvedených ve studii došlo k překrytí jejich oblasti rozšíření. U mnoha druhů nicméně tvořily spálené oblasti méně než 15 procent jejich celkového areálu. Mezi zasažené druhy ale patří až 85 procent z 610, které Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) považuje za ohrožené.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama

  5 KOMENTÁŘE

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama