Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Austrálie čelí dalším prudkým povodním. Letos už potřetí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stovky Australanů musely opustit své domovy kvůli záplavám, které postihly Queensland. Bouře na území státu trvá od začátku tohoto týdne. Na severu jejím přičiněním zemřel jeden člověk. Následně se přesunula na hustě osídlený jih k metropoli Brisbane. Austrálie je jedna ze zemí, která již tvrdě pocítila klimatické změny. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian. 

  Od začátku týdne australský Queensland sužují masivní záplavy. Obyvatelé několika regionů byli dnes ráno vyzváni, aby připravili své domovy na povodně a v případě nouze se evakuovali, píše se na webu BBC News

  Začátkem týdne si bouře na severu státu vyžádala jednu oběť a následně se přemístila na hustě osídlený jih, kde se nachází třetí největší město Austrálie Brisbane. 

  Siréna se dnes rozezněla například ve městě Grantham, které v roce 2011 poničily záplavy přirovnané k vnitrozemní tsunami. Při události zemřelo 12 lidí. Osoby žijící v nízko položených oblastech se musely přesunout do vyšších poloh. 

  Voda zaplavila některá města v oblasti Lockyer Valley západně od Brisbane a odřízla hlavní dálnici. 

  „Ničí to duši. Je to naprosto zdrcující,” řekla starostka Lockyer Valley Tanya Milligan. Podle svých slov očekává, že záplavy v regionu zasáhnou asi 300 domů. V únoru zde voda zaplavila 68 budov. 

  „Je to extrémně nebezpečná situace a záchrana života zůstává naši největší prioritou,” uvedli v prohlášení zástupci Lockyer Valley. 

  Austrálii drtí klimatická změna

  Rizikové jsou některé řeky, u nichž se očekává zvýšení hladiny. Muže to vést k dalším záplavám. 

  Deník The Guardian informoval, že meteorologové varovali před bleskovými a život ohrožujícími záplavami v okolí řek Cape River, Laidley Creek, Cooper Creek, Warrill Creek, Bremer River a řeky Logan a Condamine. 

  Hasičské a záchranné sbory provedly v noci na pátek sedm záchranných akcí a vyslyšeli 900 volání o pomoc. 

  Austrálie patří mezi země, které pociťují klimatickou změnu naplno. V posledních letech země trpěla intenzivním suchem a velkými lesními požáry. Vědce navíc znepokojuje bělení pozorované na Velkém bariérovém útesu

  Koncem května čekají Austrálii parlamentní volby a téma klimatické změny v nich hraje zásadní roli.

  Queensland v únoru zasáhly velké záplavy, které si vyžádaly 13 obětí a zatopily 200 000 domů. Dalších devět lidí zahynulo při povodních v sousedním Novém Jižním Walesu.

  Počátkem března Austrálii zasáhly povodně, které si vyžádaly 20 obětí. V nejlidnatějším australském městě Sydney musely být evakuovány desetitisíce lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS