Protext ČTKAukce panenek známých osobností startuje. Ve hře jsou díla celebrit, sklářů i...

Aukce panenek známých osobností startuje. Ve hře jsou díla celebrit, sklářů i byznysmenek

Praha 21. listopadu 2022 (PROTEXT) – Každý listopad již dvacet let pomáhají díla ztvárňující dětství a panenky dobré věci. Jubilejní dvacátý ročník benefiční Aukce panenek známých osobností startuje 22. listopadu on-line na www.aukceunicef.cz. Na webu najdete vlastnoručně vyrobené panenky od českých designérů, výtvarníků, úspěšných žen českého byznysu, spisovatelů a ilustrátorů. Vždy se jedná o neopakovatelné originály, které autoři ztvárnili více či méně tradičně – panenky jsou ručně šité, foukané ze skla nebo mají například podobu umělecké fotografie.

Oděvní designérka Liběna Rochová, český sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský ze skupiny Tvrdohlaví, fotograf Robert Vano. To jsou jména autorů, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc a vytvořili panenku do charitativní Aukce panenek známých osobností, kterou pořádá česká pobočka UNICEF. Do aukce daroval svou fotografii s názvem The Temptation také jeden z nejznámějších uměleckých fotografů v Česku Jan Saudek. Také bude možné dražit panenku připomínající cenné dědictví minulosti od zakladatelky Vogue CS Michaely Seewald.

Část dražených děl budou tvořit panenky vytvořené vlivnými ženami Česka – ty se v červnu letošního roku sešly v ateliéru UMPRUM, aby pod vedením Liběny Rochové ušily panenky pro UNICEF. Zapojila se například Libuše Šmuclerová, předsedkyně představenstva mediálního domu Czech News Center, ředitelka společnosti Synlab Kateřina Bílly Danyšová nebo Kateřina Kadlecová, CEO české společnosti USSPA.

Každá panenka, kterou lze v aukci adoptovat, má své vlastní jméno, jedinečnou osobnost a nese své poselství. Výtěžek akce, kterou pořádá česká pobočka UNICEF, poputuje do krizových oblastí a bude využit pro poskytování lékařské pomoci dětem, které to potřebují nejvíce. Cena každé z dražených panenek začíná na 3000 Kč, což odpovídá částce za základní očkování proti šesti smrtelným nemocem (tetanu, tuberkulóze, černému kašli, záškrtu, spalničkám a dětské obrně) pro pět dětí.

On-line aukce, ve které je po jednoduché registraci možné dražit jakoukoliv panenku, se spustí v úterý 22. listopadu a bude trvat celý týden. Slavnostně se zakončí naživo 29. listopadu v Českém muzeu hudby v Praze Karmelitská 2/4, Praha 1, a to v 19:00. Slavnostním večerem všechny přítomné provede moderátor Karel Voříšek, který aukci také oficiálně zakončí. Chybět nebude ani představení Dětského baletu Praha. Unikátní dílo, které bude draženo přímo v sále, přislíbila také česká architektka a designérka Eva Jiřičná.

„Zatím nejvyšší cena, za kterou se panenka v historii aukce vydražila, byla půl milionu. V letošním jubilejním 20. ročníku bude napínavé sledovat, jestli některá z panenek tento rekord překoná. I kdyby se to nestalo, ceníme si každé koruny, protože již za 600 Kč dokážeme zachránit život jednomu dítěti,“ říká Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Oděvní designérka Liběna Rochová, která je již od samého začátku patronkou projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě, letos tvoří panenku ve spolupráci s Jiřím Pačinkem, jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale i ve světě. Panenka, která vznikla, nese jméno Slečna Křehká – tělo má z plsti, ale její šaty jsou skleněné. „Ač sklo a proces tvorby u pece miluji, nikdy jsem si nepředstavila skleněnou panenku. Letos jsem přijala nabídku na spolutvorbu ve sklárně Pačinek, přivezla jsem skici šatů a proces jejich vzniku mě uhranul,“ říká Liběna Rochová. Kromě Slečny Skleněné je ve hře i další panenka Jiřího Pačinka, milovníci skla tedy letos nepřijdou zkrátka.

Od počátku projektu se díky benefičním aukcím UNICEF vybralo celkem 17,929.100 Kč a panenky tedy za 20 let tradice pomohly zachránit život celkem 29 881 dětem.

Panenky do letošní aukce vytvořili:

Miroslav Bárta | Andrea Ferancová Bartoňová | Antonio Cossa | Jitka Čvančarová & Beniamino Ficenec | Kateřina Bílly Danyšová | Josef Dvořák | Bára Fišerová | Dita Formánková | Lenka Hatašová | Vlastimil Harapes | Nicole Haring | Jan Přeučil & Eva Hrušková | Marie Imbrová | Kateřina Kadlecová | Václav Marhoul & Zdeněk Lhotský | Sklářský mistr Jiří Pačinek | Preciosa | Liběna Rochová | Jan Saudek | Michaela Seewald | Bela Schenková | Libuše Šmuclerová | Tereza Talichová | Robert Vano

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 90,3 % všech získaných prostředků.

Očkovací programy UNICEF

Od roku 1990 se především díky větší dostupnosti očkovacích programů podařilo snížit úmrtnost dětí mladších 5 let o více než 50 % – v roce 1990 zemřelo 93 dětí z tisíce, v roce 2016 jich bylo 41. V průměru tak očkování denně zachrání 17 tisíc dětských životů. UNICEF rozvíjí očkovací programy ve více než 190 zemích, kde trvale působí. Celosvětově UNICEF každý rok proočkuje 40 % všech dětí, k desítkám milionů dětí se očkování však stále ještě nedostává (z důvodu nedostatku očkovacích látek, vybavení zdravotních center nebo nedostatečné informovanosti rodičů).

Pro více informací kontaktujte:

Lenka Čtvrtečková, Communication Officer, lctvrteckova@unicef.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

U Sochy svobody v New Yorku se převrátila loď, zahynula žena a dítě

Žena a malé dítě přišly o život v newyorském přístavu, kde se poblíž Sochy svobody převrátila loď. Záchranářům se podařilo vytáhnout z vody 12 lidí, ale pro sedmadvacetiletou ženu a holčičku ve věku pěti měsíců přišla veškerá pomoc příliš pozdě. Úřady zadržely provozovatele plavidla. Informují o tom dnes místní média.

Izrael odmítá Trumpův mírový plán pro Gazu, oznámil premiér Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl patnáctibodový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy. Prohlásil, že Izrael nestáhne své vojáky, dokud nebude palestinské hnutí Hamás skutečně odzbrojeno.

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly policejní vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany vyčerpaných českých turistů v rakouských Alpách dnes informují rakouská média. Skupina čtyř českých turistů se ocitla v nouzi a na konci byla zcela vyčerpaná na túře pod rakouskou horou Traunstein. Češi přecenili své síly a slepě se spoléhali na aplikaci, píše dnes o sobotní události server Kronen Zeitung. Ve druhém případě policejní vrtulník v sobotu zachraňoval českou rodinu s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel. Píše o tom server MeinBezirk.

České hotely ubytovaly 6,4 milionu hostů. Cizinci zůstávají hlavně v Praze

Cestovní ruch v Česku ve druhém čtvrtletí mírně rostl. Tuzemská ubytovací zařízení navštívilo 6,4 milionu lidí, meziročně o půl procenta více. Zahraniční turisté se však nadále soustřeďují především do Prahy, zatímco regiony spoléhají hlavně na domácí klientelu.

Zemřel otec Lionela Messiho Jorge. Synovi pomáhal v kariéře od jeho 14 let

Ve věku 68 let zemřel Jorge Messi, otec argentinské fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Dlouhodobě se potýkal se zdravotními problémy. Zemřel v nemocnici ve svém rodném městě Rosario.

Filmová The Legend of Zelda údajně našla Ganondorfa

Připravovaná hraná adaptace herní série The Legend of Zelda má mít svého hlavního padoucha. Ganondorfa si podle médií zahraje australský herec Uli Latukefu, známý především ze seriálů Young Rock a Marco Polo. Obsazení však zatím nebylo oficiálně potvrzeno.

Húsíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii na pobřeží Rudého moře

Jemenští Húsíové zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. Oznámil to dnes podle agentury AFP vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Húsíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.

Dva mrtvé si vyžádal ruský úder na Charkov, tři mrtvé nálet na Belgorod

Dva mrtvé a 12 raněných si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy. Oznámil to ráno starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Téměř dvě desítky raněných měl za následek ruský útok na Oděsu a Dněpropetrovskou oblast, uvedly ukrajinské úřady. Tři lidé přišli o život a 25 utrpělo zranění při rozsáhlém náletu ukrajinských dronů na Belgorod na západě Ruska, upřesnil úřadující gubernátor regionu Alexandr Šuvajev, který původně informoval o 13 raněných, včetně dvou dětí.

Syn Joea Bidena promluvil o těžkém boji svého otce s rakovinou

Joe Biden podle svého syna svádí těžký boj s rakovinou prostaty. Hunter Biden v rozhovoru řekl, že se nemoc dál šíří a bývalému americkému prezidentovi způsobuje silné bolesti.

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama