ZprávyAuckland před dvěma týdny zasáhly záplavy. Nyní se město připravuje na bouři...

Auckland před dvěma týdny zasáhly záplavy. Nyní se město připravuje na bouři Gabrielle

K Novému Zélandu se blíží bouře Gabrielle, kvůli nepříznivým podmínkám tak aerolinky ruší pondělní lety. Školy v Aucklandu zůstanou zavřené, své služby omezí i autobusová síť InterCity, informoval v neděli sever CNN. Bouře již v noci zasáhla australský ostrov Norfolk, upozornila agentura Reuters.

Úřady v neděli obyvatele největšího novozélandského města vyzvaly, aby se na silný déšť a vítr připravili. Auckland už minulý měsíc zasáhly rekordní srážky, které vyvolaly záplavy, při nichž zemřeli čtyři lidé.

Na nedělní tiskové konferenci novozélandský premiér Chris Hipkins na obyvatele celého Aucklandu znovu apeloval, aby minimalizovali cesty, které nejsou nezbytné, a vyzval ty, kteří mohou pracovat z domova, aby tak učinili. „Očekáváme, že se blíží nepříznivé počasí, takže se prosím ujistěte, že jste připravení. Buďte připravení i na případ, že budete nuceni zůstat po určitou dobu na místě nebo se budete muset evakuovat,“ sdělil Hipkins dle CNN novinářům.

Nejméně 36 škol a univerzit v pondělí neotevře, přestože ministerstvo školství nevydalo žádný formální příkaz, uvedla stanice Radio New Zealand.

O víkendu Gabrielle zeslábla na post-tropickou cyklónu, což znamená, že ztratila charakteristiky tropického systému. Nejnovější předpovědi novozélandské meteorologické služby MetService podle CNN nicméně varují, že bouře stále představuje „velmi vysoké riziko extrémního, nárazového a bezprecedentního počasí v mnoha oblastech Severního ostrova od neděle do úterý“.

V sobotu večer zasáhl bouřkový systém australský Norfolk, přičemž nejničivější větry ostrov minuly. Poté zamířil k Novému Zélandu, zhruba 1500 kilometrů jižně.

Společnost Air New Zealand oznámila, že s blížící se bouří Gabrielle ruší několik pondělních dálkových mezinárodních letů. Zrušeny budou rovněž lety na Tasmánské ostrovy a ostrovy v Tichém oceánu a vnitrostátní lety do Aucklandu a z něj. Letiště Auckland cestující vyzvalo, aby sledovali aktuální informace.

Northland vyhlásil stav nouze

Silný vítr a déšť už zasáhly sever země. V neděli odpoledne byly na Severním ostrově hlášeny nárazy větru o rychlosti 140 kilometrů za hodinu, uvedla služba MetService. „Srážkové úhrny v příštích třech dnech ukazují, že ačkoli se věci dají do pohybu dnes, většinu deště očekáváme v pondělí,“ varovala dle Reuters.

V regionu Northland na Severním ostrově Nového Zélandu byl v neděli v reakci na bouři Gabrielle vyhlášen nouzový stav, oznámily tamní úřady. V Northlandu jej přitom v posledních 50 letech úřady vyhlásily pouze šestkrát.

Doporučujeme

Sparta rozhodla v Liberci až v závěru

Sparta zvládla 4. kolo ligové nadstavby ve skupině o titul a vyhrála v Liberci 2:0. Dlouho se hrálo bez branek a bez větších šancí. Pražský tým ale v poslední desetiminutovce dvakrát udeřil a potvrdil druhé místo v tabulce. Liberec zakončí sezonu na šesté příčce.

USA vyhodnocují možnou hrozbu dronových útoků ze strany Kuby

Kuba si pořídila více než 300 vojenských dronů a nedávno začala projednávat plány jejich případného využití k útokům na americkou základnu Guantánamo na Kubě, americké vojenské lodě, případně na floridský ostrov Key West, který leží jen 160 kilometrů severně od Havany. S odvoláním na vysoce postaveného amerického představitele to dnes napsal server Axios.

Úder dronu způsobil požár v jaderné elektrárně v SAE, únik radioaktivity nehrozí

Po úderu dronu dnes vypukl požár ve vnějším okruhu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech (SAE), jediné v arabském světě. Útok si nevyžádal zraněné a nezpůsobil únik radioaktivity, poukázal však na riziko opětovného zažehnutí americko-izraelské války s Íránem, v níž nyní platí křehké příměří. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na tamní úřady.

Do vedení Fatahu byl zvolen i syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás

Do vlivného ústředního výboru palestinské strany Fatah byl tento týden zvolen i nejstarší syn šéfa Palestinské autonomie Jásir Abbás, informovala dnes agentura AFP. Nacionalistický sekulární Fatah je vládní stranou na Izraelem okupovaném Západním břehu, kde má omezenou správu Palestinská autonomie, a jeho lídrem je už dvě dekády Mahmúd Abbás. Deník The New York Times (NYT) v této souvislosti připomněl, že tohoto nyní devadesátiletého politika mnozí kritizují za autoritářství a korupci.

Kvůli bombě z 2. světové války je v německém Pforzheimu evakuováno 30.000 lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu na jihozápadě Německa muselo dnes ráno opustit své byty a domy 27.000 až 30.000 lidí. Hasiči poté začali kontrolovat, zda všichni místní obyvatelé v dané oblasti výzvy uposlechli, uvedl podle agentury DPA mluvčí policie. Evakuace by podle něj mohla trvat ještě několik hodin. Dosud není jasné, kdy během dne bude bomba vážící 1,8 tuny zneškodněna.

Muž najel v Itálii autem do lidí, pak do nich bodal. Osm zranil, čtyři těžce

V severoitalském městě Modena o víkendu najel muž autem do skupiny chodců, pak na ně zaútočil nožem. Podle úřadů utrpělo zranění osm lidí, z toho čtyři vážná. Mezi nejhůře zraněnými je žena, které lékaři museli amputovat obě nohy.

Po střetech s policií při silničních blokádách u La Pazu bylo zadrženo 57 lidí

Po střetech s policií při sobotních blokádách silnic vedoucích do bolivijské metropole La Paz bylo zadrženo nejméně 57 demonstrantů žádajících zejména zvýšení platů. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje.

Dronový útok u Moskvy si vyžádal tři mrtvé

Ukrajina v noci na neděli podnikla jeden z největších dronových útoků na Rusko za celou dobu války. Ruské úřady hlásí více než pět set sestřelených dronů a tři mrtvé v Moskevské oblasti. Útok zasáhl i okolí ruské metropole, letiště Šeremetěvo a oblast u moskevské rafinerie.

WHO kvůli ebole vyhlásila globální zdravotní nouzi

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli šíření eboly v Kongu a Ugandě stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Nákaza se během krátké doby dostala i do hlavních měst obou zemí a úřady zatím pracují s výraznou nejistotou ohledně skutečného rozsahu epidemie.

Mistrovství světa 2026 může zasáhnout nebezpečné vedro

Fotbalové mistrovství světa v roce 2026 může výrazně ovlivnit extrémní počasí. Nová analýza skupiny World Weather Attribution upozorňuje, že zhruba čtvrtina zápasů se odehraje v podmínkách, které hráčská unie FIFPRO považuje za rizikové. Turnaj hostí Spojené státy, Kanada a Mexiko. Hrát se bude od poloviny června do července, tedy v období nejvyšších letních teplot.

Trumpův sál v Bílém domě narazil v Senátu

Plán republikánů získat miliardu dolarů na bezpečnostní úpravy Bílého domu, které souvisejí i s chystaným Trumpovým tanečním sálem, narazil v Senátu na procedurální problém. Elizabeth MacDonough, která v Senátu dohlíží na výklad procedurálních pravidel, dospěla k závěru, že návrh v současné podobě nesplňuje pravidla pro schvalování rozpočtovým postupem.

Eurovize 2026 má vítěze. Finálový večer ovládla bulharská zpěvačka Dara

Jubilejní 70. ročník Eurovize přinesl velké emoce, překvapivého vítěze i politické napětí, které letos soutěž provázelo od samého začátku. Ve Vídni nakonec slavilo historický úspěch Bulharsko.

Horák vychytal Slovincům výhru nad Českem

Čeští hokejisté na mistrovství světa poprvé klopýtli. Po úvodní výhře nad Dánskem nezvládli druhý zápas ve Fribourgu a se Slovinskem prohráli 2:3 v prodloužení. Outsider slaví historicky první vítězství nad českým týmem, hlavní postavou večera byl brankář Lukáš Horák.

USA se chystají obvinit kubánského vůdce Raúla Castra

Spojené státy se chystají vznést obvinění proti Raúlu Castrovi, který byl několik desetiletí předním lídrem na Kubě, kde má dodnes i ve svých 94 letech velký vliv. O kroku, který zvýší tlak USA na komunistický režim karibské země, dnes informovaly tiskové agentury a další média s odvoláním na zdroje z americké vlády. Podle agentury Reuters se Washington chystá obvinění oznámit ve středu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti se k plánu podle stanice CBS odmítl vyjádřit.

Polsko řeší kryptoskandál i novou regulaci

Polský parlament schválil nový zákon o kryptoměnách. Země tím reaguje nejen na evropská pravidla MiCA, která musí členské státy Evropské unie zavést do července, ale také na kauzu kolem burzy Zondacrypto. Tisíce uživatelů se podle vyšetřovatelů stále nemohou dostat ke svým penězům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama