ZprávyArménie uznala Palestinu, což vyvolalo diplomatické napětí s Izraelem a posílilo vztahy...

Arménie uznala Palestinu, což vyvolalo diplomatické napětí s Izraelem a posílilo vztahy s Íránem

Nedávné rozhodnutí Arménie uznat Palestinu jako stát vyvolalo diplomatický spor s Izraelem a vedlo k předvolání arménského velvyslance k „přísnému pokárání“. Tento odvážný krok Arménie odráží její dlouhodobou podporu dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Uznání přichází uprostřed katastrofální humanitární krize v Gaze a probíhajícího vojenského konfliktu, přičemž Arménie zdůrazňuje důležitost nalezení mírového řešení.

Arménské ministerstvo zahraničí odsoudilo útoky na civilní obyvatelstvo a infrastrukturu v Gaze a vyzvalo k propuštění rukojmích, kteří jsou v regionu stále zadržováni. Připojením se k rezolucím Valného shromáždění OSN o okamžitém příměří v Gaze Arménie potvrdila svůj závazek podporovat mír a stabilitu na Blízkém východě. Země se důsledně zasazuje o mírové řešení palestinské otázky a podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, píše deník Jerusalem Post.

Arménie se svým rozhodnutím uznat Palestinu připojila k rostoucímu seznamu zemí, které od roku 1988 tento stát formálně uznaly. Toto gesto solidarity s Palestinou přichází v době, kdy Palestinská samospráva usiluje o plné členství v OSN, přestože čelí výzvám ze strany Spojených států. Obnovená snaha o uznání následuje po nedávné válce v Gaze, kterou vyvolaly útoky Hamásu na Izrael, jež si vyžádaly značné ztráty na obou stranách.

„Arménská republika znovu potvrzuje svůj závazek k mezinárodnímu právu a zásadám rovnosti, suverenity a mírového soužití národů a uznává Stát Palestina,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení dle agentury Anadolu.

Kromě diplomatických dopadů na Izrael podtrhuje uznání Palestiny Arménií její prohlubující se vazby s Íránem. Uprostřed rostoucího napětí s Ázerbájdžánem Arménie posílila své vztahy s Íránem, přičemž na arménsko-ázerbájdžánské hranici byli údajně spatřeni íránští vojáci. Zapojení Íránu do správy Modré mešity v Jerevanu dále podtrhuje rostoucí spolupráci mezi oběma zeměmi.

Uznání Palestiny ze strany Arménie odráží nejen její podporu palestinské otázky, ale také signalizuje změnu priorit její zahraniční politiky. Vzhledem k tomu, že se země pohybuje ve složitých regionálních konfliktech a spojenectvích, její rozhodnutí uznat Palestinu podtrhuje závazek zasazovat se o mír a stabilitu na Blízkém východě.

Doporučujeme

Ceny ropy rostou a doprava v Hormuzském průlivu téměř stojí

Ceny ropy rostou a indexy klesají po amerických a íránských úderech a prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že příměří pro něj skončilo. Šéf Bílého domu také pohrozil opětovnou blokádou íránských přístavů. Zhroucení dohody by znamenalo i obnovené riziko, že se Spojené státy pokusí obsadit pro Teherán strategicky důležitý ostrov Charg.

V indickém Dillí zahynuli čtyři lidé, když se při deštích zřítila budova

Nejméně čtyři lidé zahynuli v indickém hlavním městě Dillí, kde se během silných monzunových dešťů ve středu zřítila rozestavěná budova. Intenzivní deště zažívá také indický stát Maháráštra; ve městě Puné se sesunula obří skládka na třípodlažní budovu.

Bouře Maysak, která zasáhla jižní Čínu, si podle nové bilance vyžádala 39 obětí

Téměř čtyři desítky mrtvých si podle nové bilance vyžádala tropická bouře Maysak, která tento týden zasáhla jižní oblasti Číny. Většina obětí je spojená s protrženou přehradou ve městě Nan-ning v oblasti Kuang-si, kde zahynulo nejméně 26 lidí, informoval dnes zástupce starosty města Ting Wej, kterého citovala agentura AP.

Kryptoměny se chystají na hrozbu kvantových počítačů

Kryptoměnový sektor začíná řešit riziko, které už nezní jako vzdálený scénář ze sci-fi. Vývoj kvantových počítačů může v budoucnu ohrozit šifrování, na němž stojí digitální peněženky i samotné transakce. Firmy proto připravují obranu, i když příliš rychlý přechod na nová řešení může podle části odborníků přinést další slabiny.

Trump slíbil Ukrajině licenci na výrobu střel Patriot

Spojené státy chtějí umožnit Ukrajině vyrábět střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to americký prezident Donald Trump po jednání s Volodymyrem Zelenským na summitu NATO v Ankaře. Pokud se plán uskuteční, půjde o významný posun v americké podpoře Kyjeva.

Izraelské útoky v Gaze zabily nejméně devět lidí včetně dvou dětí

Při izraelských vzdušných úderech a střelbě v Pásmu Gazy dnes zahynulo nejméně devět lidí, včetně dvou dětí ve věku 10 a šest let. S odvoláním na tamní zdravotnické zdroje to píše agentura Reuters. Izraelská armáda v útocích pokračuje navzdory příměří uzavřenému loni v říjnu. Izrael i teroristické hnutí Hamás se pravidelně obviňují z porušování tohoto příměří.

Je příměří u konce? USA a Írán na sebe opět útočí

Americká armáda uvedla, že dokončila poslední sérii útoků na Írán. Cílem úderů bylo oslabit Teherán v oblasti Hormuzského průlivu. V reakci na to se rozezněly sirény v Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Islámské revoluční gardy (IRGC) v prohlášení uvedly, že zasáhly tamní americké vojenské základny. Prezident Donald Trump prohlásil, že příměří pro něj skončilo. Diplomacie podle něj sice může pokračovat, ale nevidí v ní smysl.

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama