menu

14.5 C
Czech
Úterý 29. dubna 2025

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

Americký prezident Donald Trump vyvolal v Evropě od 20. ledna několik šoků. Zatím to nevypadá, že se úplně otočí k Evropě zády, z jeho vyjádření a kroků je ovšem patrná snaha přimět starý kontinent, aby vynakládal více na svou obranu a bezpečnost. Spojené státy zkrátka již nechtějí platit tolik za bezpečnost jiných a chtějí řešit své vlastní problémy – Čínu a Írán.

Washington zatím nestáhne americký jaderný deštník nad Evropou, nenaznačují to Trumpova vyjádření ani politika. Ta zatím může pouze vést k reorganizaci amerických jednotek na evropském území podle toho, kdo kolik dává na obranu. Přesto panují určité obavy z možného stažení amerického jaderného arzenálu v budoucnu.  

Úkryt nám nabízí Francie pod tím svým, značně menším. Ten nemůže nahradit ten americký, ani zdaleka ne. Může ale jeho rozšíření způsobit, aby si ruský diktátor Vladimir Putin nechal zajít na Evropu chuť? A může se přidat i arzenál Velké Británie? Nejprve se musíme podívat na to, jakým způsobem obě země počítají s použitím tohoto odstrašujícího prostředku. To popisuje televize France 24.

Nezávislá Francie

Francouzský jaderný arzenál má hluboké kořeny v nedůvěře země v Ameriku, jež sahá až k Suezské krizi v roce 1956. USA tehdy odmítly podpořit Francii a Británii v znovuzískání Suezského průplavu. Šlo o ponižující neúspěch upadající evropské koloniální mocnosti, jež další desítky let prosazovala snížení závislosti na USA nejen své země, ale i celé Evropy. Což je aktuální právě dnes.

Francie v rámci snahy o nezávislost budovala vlastní jaderný potenciál ve spolupráci s izraelskými vědci. Testování francouzského arzenálu probíhalo nejprve na Sahaře a pak v Polynésii. Když proti špatným bezpečnostním podmínkám při jaderných testech protestovala organizace Greenpeace, vyhodili agenti francouzské tajné služby loď aktivistů do vzduchu a zabili jednoho člověka. Tak moc bere Francie svou nezávislost vážně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Evropě jadernou spolupráci od zvýšení nejistoty na kontinentu od Trumpovy inaugurace několikrát, přičemž nový budoucí německý kancléř Friedrich Merz si o ni otevřeně řekl. A nejen o francouzský jaderný deštník – i o ten britský.

Francouzský a britský jaderný arzenál je mnohonásobně skromnější než ten americký a ruský. Zatímco Francie disponuje 290 jadernými hlavicemi (moře/vzduch), Velká Británie jich má 225 (pouze voda). Spojené státy disponují 5 244 jadernými zbraněmi (vzduch/země/voda) a Rusko jich vlastní 5 889 (vzduch/země/voda). Američané mají připraveno k okamžitému použití 1 770 jaderných hlavic, Rusové 1 674.

USA a Rusko mají nad Francií a Británii drtivou jadernou převahu. S druhou zmíněnou zemí navíc nelze v rozšíření jaderné spolupráce počítat, s použitím jaderného arzenálu počítá jen v rámci Severoatlantické aliance (NATO). S Francií však může počítat celá Evropa.

Jak píšeme výše, ruský potenciál hromadného ničení je mnohem větší. Francie však nikdy nechtěla v tomto ohledu dohnat USA nebo Rusko. Jejím cílem vždy bylo odstrašit hrozbou tím, že dávala najevo, že dokáže způsobit obrovské, zničující škody. Jak řekl prezident Charles de Gaulle, „musíme dosáhnout schopnosti zabít 80 milionů lidí“.

Příslib zničujících škod  

Francouzský jaderný arzenál je oproti tomu ruskému opravdu „mravenčí“, může ale způsobit ohromující škody. To potvrzuje i Emmanuelle Maitre, vedoucí výzkumná pracovnice francouzské Nadace pro strategický výzkum. „Ačkoli má Francie omezený arzenál, považuje se za dostatečný k tomu, aby způsobil nepřijatelné škody svému protivníkovi,“ vysvětlila. „Byl navržen tak, aby byl schopen za jakýchkoli okolností vrátit úder,“ dodala.

Francie má oproti Velké Británii výhodu v tom, že může udeřit ze vzduchu letouny Rafale. Ty by tak mohly být rozmístěny třeba právě v Německu.

Její slova potvrzují i další experti. „Pouhá možnost zničení nervových center, jako je Moskva a Petrohrad – a na to by francouzský arzenál stačil – má dostatečný odstrašující potenciál a musí s ním počítat i případný ruský protivník,“ sdělil serveru Novinky vojenský analytik z Univerzity obrany Richard Stojar.

Připomněl, že dnešní jaderné zbraně jsou mnohem ničivější než třeba ta svržená na Hirošimu. Jediná taková francouzská raketa by dokázala podle něj srovnat se zemí centrum obou měst a způsobit neakceptovatelné škody. Tak co pak více střel? Francouzské jaderné zbraně jsou navíc podle něj na vysoké úrovni. „Na rozdíl od britského arzenálu, který je závislý na Američanech, je francouzský jaderný program autonomní, a pokud by se našel někdo, kdo by nesl náklady, tak potenciál tady je,“ dodal.

Stojar si ale myslí, že svět je mnohem dál jadernému konfliktu, než byl během studené války, přestože Rusko rádo řinčí jaderným arzenálem. Ukrajinský konflikt tak hlubokou krizi podle něj nezpůsobí.

Strategie nejednoznačnosti

Zapomínat nesmíme ani na strategii jaderného odstrašování spočívající v nejednoznačnosti – protivník nezná přesné okolnosti, které by vedly k černému scénáři, a to z důvodu, aby nemohl vypočítat přesná rizika. Francie ráda připomíná světu své schopnosti, co se týče jaderného arzenálu. Zachovává si však prvek nejednoznačnosti. Putin tedy neví, kde má červené čáry, uvedla Maitre. Dalo by se dokonce říci, že Francie si na této strategii zakládá.

Není ani jasné, kolik z celkového počtu francouzských jaderných zbraní jsou slabší taktické a sinější strategické, což také pomáhá nejistotu na straně protivníka zvyšovat. Kromě toho, že může Francie jaderně udeřit na rozkaz hlavy státu okamžitě ze vzduchu, pomáhá nejistotu přiživovat i skutečnost, že ve vodách Atlantiku neustále hlídkuje jedna francouzská ponorka třídy Triomphant.

Je schopná okamžitě odpálit 16 střel, přičemž každá z nich unese až šest nukleárních hlavic asi desetkrát silnějších, než byla ta svržená na Hirošimu. Její přesná poloha je utajována, což má vzbudit nejistotu u nepřítele a znemožnit mu ji zlikvidovat. I kdyby se mu to povedlo, Francie má tři další takové ponorky.

Rusko si války ještě rozmyslí

Francie má tedy schopnost okamžitě udeřit na srdce Ruska, a přesto, že nemá tak drtivou jadernou sílu, pořád je dostatečná k tomu, aby vyvolávala v Rusku hrůzu. Pokud by navíc Rusko napadlo člena NATO, aliance by byla vtažena do rozsáhlého konfliktu, včetně druhé jaderné mocnosti – již zmíněné Velké Británie. V takovém případě by navíc došlo podle expertů k útokům na americké jaderné síly umístěné v Evropě, třeba v Německu. To by bylo považováno za útok na USA. Dál si lze důsledky jen domýšlet.

Stojar uvedl, že Francie může jaderný arzenál rozšiřovat. Jediný problém však je, že se jedná o zdlouhavý a extrémně nákladný proces. Vyžadoval by významné logistické a provozní změny, varují experti. Jenom zvýšení počtu jaderných hlavic o stovku dalších by zabralo zemi zhruba deset let. Přesto musí Rusko počítat s tím, že Francie disponuje arzenálem, který by jej mohl v případě agrese tvrdě ztrestat.

France 24 píše, že Francie by mohla Rusku pohrozit třeba v případě hrozby útoku na Pobaltí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.

Australanka podezřelá z vraždy tří příbuzných jedovatými houbami jde k soudu. Vinu odmítá

Ve středu začne soud s Erin Patterson, obviněnou ze tří vražd a jednoho pokusu o vraždu. Prokuratura ji viní z toho, že svým příbuzným naservírovala oběd ze smrtelně jedovatých hub. Tři ze čtyř otravu nepřežili, čtvrtý se nakonec zotavil.

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás