menu

14.7 C
Czech
Neděle 23. června 2024

Putin a Kim uzavřeli obranný pakt, což vyvolalo obavy na Západě a v Asii

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un podepsali vzájemný obranný pakt, v němž si slíbili, že si v případě útoku vzájemně pomohou. Tato dohoda vyvolala nové obavy mezi západními zeměmi a jejich asijskými spojenci.

Ukrajinský dronový útok způsobil rozsáhlý požár v ruském ropném terminálu

Ukrajinský dronový útok z noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár skladiště s palivem v ropném terminálu u města Azov v ruské Rostovské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady a ukrajinský bezpečnostní zdroj.

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Sledujte nás na sítích

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.

Reklama

Rusové využili výpadku americké vojenské pomoci a udeřili na Charkovskou oblast… a udeřili silně. Otevřeně se mluví o ruské ofenzivě. Okupanti však nepostupují pomalu a jen v této oblasti, přes frontovou linii rychle pronikají ve čtyřech směrech.

Ruské jednotky zahájily ofenzívu 10. května. Od té doby postoupily hlavně v Charkovské oblasti o 278 kilometrů čtverečních, upozornila televize BBC s odkazem na analýzu amerického Institutu pro studium války (ISW).

Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že nejhlubší bod ruského postupu v Charkovské oblasti je deset kilometrů. O závažnosti situace vypovídá i skutečnost, že zrušil svou dnešní cestu do Madridu.

Jedná se o největší územní zisk od prosince 2022, kdy Rusko znovudobylo Luhanskou oblast a nejrychlejší postup od vypuknutí války, doplnila stanice CNN. O nesporném taktickém úspěchu okupantů psal i server Politico.

Reklama

Ruská vojska se podle něj vklínila do ukrajinské obrany poměrně hluboko. Web psal o rozhodující bitvě, jež určí výsledek celé války. Pokud by Rusko získalo Charkov, podle článku by skutečně mohlo ve válce zvítězit.

Charkov platí za druhé největší město hned po Kyjevu a jeho ztráta by mohla vést k neochotě Západu dál Ukrajinu podporovat, napsal Politico. Zelenskyj ohlásil, že se podařilo situaci v oblasti stabilizovat, uvedl The Kyiv Independent.

Ukrajina tam vyslala posily a za podpory dělostřelectva a dronů částečně vytlačila nepřítele z města Vovčansk. Obránci sice dokázali tento požár uhasit, situace je však stále složitá a Zelenskyj potvrdil pokračující boje a proudění posil na frontu.

Situace je špatná

Podle pozorovatelů Rusové zvýšili tlak na ukrajinskou obranu kvůli americké vojenské pomoci. Chtěli si z Ukrajiny ukousnout co nejvíce ještě předtím, než dorazí na frontu dělostřelecké granáty a další důležité zásoby.

Rusko však nemělo ani nemá dostatek sil k proražení Charkovské oblasti, což potvrdil i americký generál Christopher Cavoli. Je přesvědčen, že obránci tady frontovou linii udrží. Rusům zatím způsobili obrovské ztráty.

Okupační jednotky změnily taktiku, útočily spíše v malých skupinkách srocujících se v určitých bodech ve větší útvary. Analytici z ISW právě tohle zmínili jako příčinu značných ztrát a zpomalení ruské ofenzivy v oblasti.

Náčelník generálního štábu Ukrajiny generálmajor Anatolij Barhylevyč uvedl, že v jediném dni ztratily ruské jednotky 1740 mužů. Rusové tedy prolili hodně krve za dobytí několika vesnic. Okupanti však netlačí na Ukrajince jen v Charkovské oblasti.

Brutální boje probíhají u Bachmutu pod Časiv Jarem, Vuhledaru, Robotyne a v údolí řeky Mokri Jaly – tedy v oblasti, kde se minulý rok zadrhla ukrajinská protiofenziva. Ukrajina musela na těchto úsecích fronty oslabit svou obranu stažením sil k Charkovu.

Její pozice jsou kvůli tomu zranitelné i na frontě mezi Doněckou a Záporožskou oblastí. Situace na okraji Časiv Jaru je vážnější než na frontě u Charkova a pořád se zhoršuje. Ukrajina navíc nemá dost vojáků k doplnění řad.

Dmytro Kožubenko ze štábu brigády Národní gardy Ruběž upozornil, že nepřítel Časiv Jar intenzivně bombarduje, čímž potlačuje palebné schopnosti obránců. Město podle něj může padnout, což by Rusům otevřelo cestu přes Kosťantyniku na Kramatorsk a Slovjansk.

Jeho ztráta by rovněž znamenala přerušení zásobování Torecku. Podle analytiků mohlo být cílem útoku směrem na Charkov přimět Kyjev stáhnout vojáky z fronty u Časiv Jaru a dalších kritických oblastí a prorazit tam oslabenou obranu.

Experti se shodují, že chvíli potrvá, než se vojenská pomoc od USA na frontě projeví. Válka už totiž změnila dynamiku a Rusové jsou při chuti. Někteří zákonodárci i odborníci ale věří, že Kyjev bude moci příští rok spustit vlastní protiofenzivu.

Putin se neunaví

O situaci na bojišti však rozhodne naše schopnost (nebo neschopnost) se poučit z chyb. Bez další vojenské pomoci se totiž bude nyní pozorovaný scénář opakovat. A nejen to – Ukrajina zaspala a špatně opevnila důležité pozice.

Obránci nedokázali opevnit severní pohraniční regiony ani Charkovskou oblast, kterou teď málem ruská ofenziva smetla z povrchu zemského, stojí dále v rozboru CNN. O ruském masivním úderu v regionu se přitom spekulovalo dlouho.

Mnoho úseků ukrajinské frontové linie zůstává nedostatečně opevněno, někde dokonce opevnění úplně chybí. Nejde přitom jen o pozice daleko od aktivních bojů, ale i v jejich blízkosti. Kyjev zřejmě podle CNN příliš věřil své loňské ofenzivě.

Ruský postup umožnila i dysfunkčnost Kongresu a slabé odhodlání Evropy. Únavu z války nezamaskují ani ostré výroky ministrů nebo jejich návštěvy napadené země. Stále větší podíl veřejnosti si navíc přeje, aby konflikt prostě zmizel.

K všeobecné frustraci ještě přispívá krvavá válka na Blízkém východě. Rusko mezitím přešlo na válečnou ekonomiku a provedlo restrukturalizaci na vysokých postech v rámci zlepšení státní funkčnosti.

Sergej Šojgu již není ministrem obrany. Na jeho místo nastoupil ekonom Andrej Bělousov a podle Deníku Referendum nejspíše v dlouhodobém horizontu zlepší ekonomickou udržitelnost Ruska, managment i nakládání se zdroji v době války.

List dále napsal, že podle nedávných výroků Putina bude Rusko vynakládat na válku ještě větší podíl ekonomiky a zdrojů s cílem vytvořit ideální podmínky pro dlouhodobou válku nejen s Ukrajinou, ale i se Západem.

V listopadu přitom hrozí, že usedne do prezidentského křesla nepředvídatelný Donald Trump. Zprávy nejsou jen špatné… jsou horší a horší. A i Ukrajina je nucena přiznat, jak špatná situace aktuálně je.

„Velká část světa může být z této války unavená, ale Putin ne,“ uzavírá CNN. Jedinou cestu pro Severoatlantickou alianci (NATO) a Západ je myslet dopředu stejně jako Kreml.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Ukrajinský dronový útok způsobil požár ropného skladu v Rusku

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár ropného skladu v ruské Adygejské republice. Plameny se již podařilo uhasit, oznámil podle agentury Reuters na komunikační platformě Telegram šéf Adygejské republiky Murat Kumpilov. Naopak Kyjev informuje o nových ruských útocích na ukrajinská energetická zařízení.

Ukrajinský dronový útok způsobil rozsáhlý požár v ruském ropném terminálu

Ukrajinský dronový útok z noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár skladiště s palivem v ropném terminálu u města Azov v ruské Rostovské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady a ukrajinský bezpečnostní zdroj.

Ukrajinské drony útočily na ruskou ocelárnu, ruské na auto a sanitku

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR během noci zaútočily na třech místech v Rusku, jedním z cílů byl Novolipecký hutní kombinát (NLMK) a místní traktorový závod. Výrobky obou podniků využívá Rusko ve válce proti Ukrajině, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenované zdroje z HUR.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.

Červený kříž hlásí 22 mrtvých při ostřelování Gazy, Izrael účast popírá

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že při ostřelování, které poškodilo jeho kancelář v Gaze, zahynulo 22 lidí. Kancelář je v současnosti obklopena stovkami vysídlených Palestinců žijících ve stanech. Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo vyšší počet obětí, a to 25 mrtvých a 50 zraněných, přičemž útok připsalo Izraeli.
Reklama
Reklama