menu

14.5 C
Czech
Úterý 29. dubna 2025

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál, potvrdily úřady

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy dnes zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. O generálově smrti dříve informovaly ruské zpravodajské kanály působící na sociální síti. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.

Novak a Griffin slaví první titul na PGA Tour

Andrew Novak a Ben Griffin si v New Orleans připsali premiérové vítězství na PGA Tour. Americká dvojice ovládla Zurich Classic, když v rozhodujících chvílích udržela nervy na uzdě. Naopak obhájci titulu Rory McIlroy a Shane Lowry na zadních devítkách vyhořeli.

ANALÝZA: Ruská ekonomika zatím roste, čeká ji však temná budoucnost

Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu možná více ztratil, než získal. Rusku se sice dařilo a stále částečně daří obcházet západní sankce, jeho ekonomika však ztrácí pevnou půdu pod nohama a nehledě na zdánlivý růst se řítí do propasti. Před Moskvou leží krátkodobé i dlouhodobé výzvy, Ukrajina se přitom už dva a půl roku brání ruské agresi.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu reagoval Západ sankcemi vůči ruským firmám a jednotlivcům, přičemž zmrazil v zahraničí majetek různým subjektům a oligarchům. Cílem nebylo poslat ruské obyvatelstvo do chudoby, ale zastavit válku.

Západ chtěl oslabit schopnost Ruska financovat válku, což byl i důvod zacílení sankcí na ruskou politickou, vojenskou i hospodářskou elitu. Moskva propagovala doma i ve světě ruské hospodářství jako takřka neporazitelné, dopad sankcí nicméně pocítilo.

Podle odhadů Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ruský hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2022 propadl o 2,1 procenta, píše na svých stránkách Evropská rada.

OECD očekávala pád ruského HDP v roce 2023 o 2,5 procenta, Světová banka o 0,2 procenta a MMF o 0,7 procenta. Ruská ekonomika se však podle agentury Reuters v loňském roce překvapivě vrátila k růstu o 3,6 procenta.

Sankce v roce 2022 zasáhly i ruský obchod a zisky z fosilních paliv – ty se v roce 2023 meziročně propadly o více než čtvrtinu a letos v únoru o dalších 40 procent. Rusko přitom ještě v roce 2022 z rostoucích cen ropy těžilo.

Utahovalo kohoutky a drželo tak EU pod krkem, což blok přimělo zavést cenový strop a odklonit se od ruské ropy. „Fosilní válku“ s EU s cílem uvrhnout celý kontinent do energetické krize ale Moskva prohrála. Evropa je dnes na krvavé ruské ropě nezávislá. Podíl Ruska na dovozu ropy do EU klesl dle dat Eurostatu z 21 procent ve druhém čtvrtletí roku 2022 na procento ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Rusko si hledá nové cesty

Rusko bylo podle serveru Politico nuceno zahájit vlastní výrobu náhradních dílů do západních kmotřeních letadel Boeing a Airbus. Už v roce 2022 musely tamní aerolinky rozebírat vlastní letadla, aby zajistily náhradní díly jinak dovážené z ciziny.

Řada západních společností se stáhla z ruského trhu a nahradily je místní varianty. V tomto případě ovšem kolektivní rozhodnutí západních společností s ruskou ekonomikou příliš nezacloumalo, stovky z nich tam totiž nakonec zůstaly.

Válka na Ukrajině trvá dva a půl roku a ekonomika Ruska působí, jako by opravdu sankcím i přes všechna úskalí odolala. EU zemi vyloučila z bankovního systému SWIFT, uzavřela vzdušný a námořní prostor ruským letadlům a lodím a vypadá to, že marně.

Celkem čtrnáct balíků sankcí EU včetně dalších z USA a jiných zemí prakticky izolovalo Rusko od západního světa, aniž by ochromilo ruský zbrojní průmysl. Dodávky zbraní a munice navíc Moskva získává od Íránu, Číny, Severní Koreje a Běloruska.

Rusko má rovněž přístup k západním technologiím díky obchodnímu partnerství se zeměmi, jako je Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán nebo Gruzie. Ruská ekonomika však hlavně přešla na válečnou a začala rychle růst, nehledě na sankce.

Federace navzdory sankcím a válce na Ukrajině povýšila z ekonomiky s vyššími středními příjmy (HNP) na ekonomiku s vysokými příjmy, napsal v červenci server The Economic Times, který se odvolal na klasifikaci každoročně aktualizovanou Světovou bankou.

Moskva stále zbrojí

Ruská federace skutečně zatím žádnou ekonomickou katastrofu nezažívá, ukázala analýza čtyř evropských ekonomických výzkumných institutů. Z jejich závěrů vyplývá, že ekonomické sankce skutečně nemají větší dopad na ruský zbrojní průmysl.

Zboží, suroviny a technologie k udržování zbrojního průmyslu proudí do Ruska různými oklikami dál. Objem tohoto vývozu stoupl od října 2022 do září 2023 o 18 procent, ukázala studie francouzské IÉSEG School of Management.

Moskva vyrábí zbraně dál a v případě některých klíčových zbraní výrobu dokázala urychlit, zjistil výzkum Royal United Services Institute. Umožňuje to vývoz z Unie do Turecka, Spojených arabských emirátů, Kazachstánu a dalších zemí blízkých Rusku.

Nejde jen o součástky důležité pro výrobu zbraní, ale o další řadu produktů ze Západu, jako jsou ojeté automobily. Kromě výše zmíněných států Rusku pomáhá Společenství nezávislých států (SNS), což jsou bývalé země Sovětského svazu.

Tam kromě Ruska a Běloruska patří již zmíněná Arménie a Kyrgyzstán, ale také Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán a Ázerbájdžán. Rusko však obchází sankce také proto, že mnoho národů nezavedlo sankce. Například Turecko, člen NATO.

Ruská ekonomika dostala podle magazínu Forbes největší ránu v roce 2022, kdy se míra inflace zvedla z 6,7 procenta na 13,8 procenta. Ruský hrubý domácí produkt (HDP) se v prvních devíti měsících války propadl o tři až čtyři procenta.

Jed začíná účinkovat

Nic však není, jak se zdá. „Ruská ekonomika teď silně roste kvůli boomu obranného průmyslu, nicméně z dlouhodobého hlediska mohou sankce posloužit jako pomalu účinkující jed,“ zhodnotil expert na Rusko Vasilij Astrov.

Jak píšeme výše, zboží, suroviny a technologie důležité pro udržování válečného průmyslu proudí do Ruska dál a ruská výroba zbraní a munice jede na plné obrátky. Ruské HDP roste rychle nehledě na dva a půl roku trvající konflikt a stále tvrdší západní ekonomické sankce.

Moskva však masivním zvýšením výdajů do armády hodila přes palubu civilní obyvatelstvo, jehož životní úroveň se začala propadat, hodnotí server The Insider. I když to vypadá, že se některé ukazatele zlepšily, domácí spotřeba a investice klesají.

„Odborníci se již dlouho shodují, že je velkým omylem se domnívat, že válka skutečně prospívá ekonomice válčícího státu,“ uvedl autor článku Vadim Belkin. Válka totiž vyčerpává zdroje surovin, kapitálové investice i lidskou pracovní sílu.

Hrubý domácí produkt podle odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje v prvním letošním čtvrtletí vzrostl o 5,4 procenta a přímé náklady Ruska na válku jsou zatím překvapivě nízké. Od začátku invaze vzrostly o 21,8 až 27,3 miliardy dolarů ročně, což je jen 1,3 procenta HDP.

Jenže Rusko zaznamenalo pokles rozpočtových příjmů z 35,6 procenta HDP v roce 2021 na 32,4 procenta v roce 2023. Z toho vychází každoroční výpadek 60 miliard dolarů ročně, tedy 3,2 procenta HDP, píše autor článku.

Potopa na obzoru

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech stala závislou na čínském jüanu, aby obešla západní sankce. USA však letos v červnu zavedly dodatečné sankce dopadající na čínské banky, financující ruskou válku. Tím Moskvu de facto od jüanu odstřihly.

To se projevuje tak, že ruští vývozci nedostávají řádně zaplaceno za svůj export do Číny, což je další výrazná komplikace pro ruský obchod a ekonomiku. Na Ukrajině navíc Rusko ztrácí tisíc mužů denně a ruská pracovní síla se smrskává.

Rusko sice zatím západním sankcím odolává a přechod na válečnou ekonomiku zvládá, na obzoru se však objevují dlouhodobé problémy, napsal v nedávném článku profesor ekonomie Richard Portes z London Business School.

Odliv mozků ze země prohlubuje strukturální problémy v ruském hospodářství. Po zahájení invaze na Ukrajinu uprchlo z Ruska až 86 procent Rusů mladších 45 let a 80 procent z nich mělo vysokoškolský titul, odhadoval francouzský institut mezinárodních vztahů.

Organizace spojených národů (OSN) navíc podle deníku Hrot ve své projekci uvedla, že se na Rusko řítí demografická katastrofa obrovských rozměrů. Odliv Rusů a obrovské ztráty na Ukrajině způsobí, že ruská populace bude do konce století poloviční.

Rusko zažívá demografickou krizi už delší dobu. Porodnost je tam nejnižší od roku 1999 a postupně klesá od roku 2015. Dolní komora ruského parlamentu proto v pátek schválila zákon, který jednotlivcům i firmám zakazuje propagovat život bez dětí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.

Australanka podezřelá z vraždy tří příbuzných jedovatými houbami jde k soudu. Vinu odmítá

Ve středu začne soud s Erin Patterson, obviněnou ze tří vražd a jednoho pokusu o vraždu. Prokuratura ji viní z toho, že svým příbuzným naservírovala oběd ze smrtelně jedovatých hub. Tři ze čtyř otravu nepřežili, čtvrtý se nakonec zotavil.

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás