menu

14.7 C
Czech
Neděle 13. července 2025

Cardi B se v Paříži blýskla účesem i živou vránou

Cardi B na pařížském týdnu módy opět ukázala, že ví, jak upoutat pozornost. Na přehlídku Schiaparelli zvolila nejen dramatický model s perličkami a výraznými rameny, ale i nejžhavější účes roku – rovný, lesklý blunt bob s hlubokou pěšinkou a sčesanou ofinou. A právě ten jí přidal na sebevědomí i eleganci.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

Krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu se analytici předháněli v odhadech, kdy padne ruská ekonomika. Západní země na ni uvalily bezprecedentní množství sankcí, zmrazily aktiva ruské centrální banky v řádu stovek miliard dolarů a zastropovaly nákup ruské ropy ve výši 60 dolarů za barel, načež se odvrátily od ruské ropy úplně. Stovky západních podniků opustily ruský trh kvůli nesouhlasu s agresí vůči Ukrajině nebo mezinárodnímu tlaku a protestům zákazníků nesouhlasících s proléváním krve ukrajinského lidu.

Analytici se podivovali nad tím, že se ruská ekonomika – sice v určitých problémech – stále držela, a dokonce vykazovala růst. Lektor ekonomie z britské Lancaster University Renaud Foucart to v komentáři pro server The Conversation vysvětlil tak, že ji držela nad vodou nezávislost centrální banky, která neváhala okamžitě prudce zvyšovat úrokové sazby ve snaze udržet inflaci relativně pod kontrolou. Dalším faktorem, jenž přispěl k větší trvanlivosti ruské ekonomiky, bylo vládní opatření znemožňující vyvézt peníze z Ruska tamním exportérům i mnoha zahraničním firmám operujícím v zemi.

Rusko ví, jak sankce obejít

Dnes už je i dobře známá schopnost Ruska obcházet západní sankce. Zaprvé používá „kanály“ k čerpání západního zboží mimo působení sankcí. Sem patří například Kyrgyzstán. „Ukázal se jako kritický kanál pro Rusko k udržení obchodu s Evropou navzdory probíhajícím sankcím,“ sdělil serveru Euronews Robert Khachatryan, CEO a zakladatel společnosti Freight Right Global Logistics.

„Vývoz Kyrgyzstánu do Ruska raketově vzrostl z 393 milionů dolarů v roce 2021 na více než 1,07 miliardu dolarů v roce 2022, což poukazuje na významný nárůst obchodních aktivit, které Rusku usnadňují obcházení sankcí,“ dodal odborník.

„Tyto sankce Rusku ztížily přístup k high-tech zboží. Kyrgyzstán je na Rusku extrémně závislý a pro obchod má jen málo alternativ. Státy jako Kyrgyzstán, Kazachstán a Arménie se staly centrem pro reexport (západního) zboží do Ruska,“ uvedla Irina Tsukerman, prezidentka Scarab Rising, poradenské společnosti v oblasti strategie.

 „To také usnadňuje tok ruského zboží do Evropy,“ říká Tsukerman a dodává: „Reexport vozidel z Kyrgyzstánu do Ruska pomohl ruským spotřebitelům získat přístup k novějším modelům automobilů, což také v zemi omezilo ekonomickou bolest a snížilo to pravděpodobnost odporu (veřejnosti) proti Putinovi. Geografická poloha Kyrgyzstánu z něj činí tranzitní uzel pro zboží pohybující se mezi Ruskem a Evropou. To zahrnuje využití železničních a silničních sítí, které tyto regiony spojují.“

Dalším Putinovým nástrojem k obcházení sankcí je jeho stínová flotila. Jedná se o stovky dosluhujících tankerů brázdících moře bez odpovídajícího pojištění i dokumentů. Přepravují ruskou ropu odběratelům, jako je Indie, Čína, ale i další země. Tato ruská plavidla vyplouvají pod vlajkou jiných zemí – třeba Panamy nebo Gabonu – a mývají velmi složitou vlastnickou strukturu, aby mohly lépe obcházet sankce.

Spojené státy se teď začínají na Putinovu stínovou flotilu zaměřovat. V polovině ledna uvalily sankce na 183 těchto lodí. Americké ministerstvo financí o tom informovalo na svém webu. Mezi nimi jsou lodě registrované v Panamě, na Barbadosu a v Gabonu.

Server Business Insider koncem loňského roku upozornil na pozitivní ruská makroekonomická čísla. Ruská ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí loňského roku meziroční nárůst o 5,5 procenta. Jak ovšem upozornil Foucart, pro pokračující odolnost ruské ekonomiky je největší hrozbou právě válka na Ukrajině.

Putina už válka nespasí

Rusko přešlo na válečnou ekonomiku. Většinu ruského hrubého domácího produktu (HDP) tvoří monstrózní výdaje na válku, které spolykají přibližně 40 procent celého státního rozpočtu. Za rok 2023 přesáhly výdaje na obranu 10 procent HDP. To je pro Evropu a členy Severoatlantické aliance (NATO) něco zcela nepředstavitelného. Řada států zatím není schopna dát na obranu více než dvě procenta svého HDP.

„Platy vojákům, munice, tanky, letadla a odškodnění za mrtvé a zraněné vojáky, tohle všechno přispívá k číslům HDP. Jednoduše řečeno, válka proti Ukrajině je nyní hlavní hnací silou hospodářského růstu Ruska,“ uvedl Foucart.

Tady přichází zásadní problém. Putin dostal ekonomiku své země i s jejími občany do pasti. „Je to válka, kterou si Rusko nemůže dovolit vyhrát,“ upozornil Foucart. „Náklady na obnovu a udržení bezpečnosti dobyté Ukrajiny by byly příliš vysoké a izolované Rusko by mohlo v nejlepším případě doufat, že se stane zcela závislým partnerem Číny.“

Jedinou možnou cestou pro Putina je „vleklé pokračování patové situace“. „Ruský režim nemá žádnou motivaci ukončit válku a vypořádat se s takovou ekonomickou realitou. Nemůže si tedy dovolit válku vyhrát, ani si ji nemůže dovolit prohrát. Jeho ekonomika je nyní zcela zaměřena na pokračování dlouhého a stále smrtelnějšího konfliktu,“ uzavřel svůj komentář Foucart.

Do toho všeho vyhrál americké prezidentské volby Donald Trump, jehož cílem je ukončit konflikt co nejrychleji. Z Kremlu se ozývají signály naznačující neochotu jednat. Již dříve uvedl, že budou dosaženy všechny válečné cíle na Ukrajině. Putin kývne jen na své podmínky, podle nichž nesmí Ukrajina nikdy vstoupit do NATO, zůstane neutrální a demilitarizovaná (s armádou, ale slabou) a Rusku připadnou obsazená území. Tyto požadavky jsou nerealistické, a Putin to musí vědět. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve obvinil šéfa Kremlu z protahování války nebo ze snahy vést „nekonečnou válku“.

Jenomže ani válka už ho nezachrání. Ruská ekonomika se bortí a napříč politickými vrstvami se šíří nespokojenost a neklid, napsal server Meduza s odkazem na několik anonymních zdrojů z Putinova blízkého okolí. Mnozí členové ruské politické elity jsou podle něj zklamáni, že válka neskončila v roce 2024. Očekávání rychlého míru se rozplynula po vpádu ukrajinských sil do Kurské oblasti. Mnozí členové ruské elity však přiznávají, že nevěří, že by k němu rychle došlo i bez ukrajinské invaze do Ruska.

Zmíněné zdroje uvedly, že válka rozděluje i Putinovy příznivce. Jedna strana volá po masivní mobilizaci a druhá sní o dohodě. Ruský vůdce si však nemůže dovolit ani jedno, protože se zasloužil o demografickou krizi a zruinování ekonomiky své země. Naděje na mír některých ruských elit vyhasly právě kvůli Putinovým nerealistickým požadavkům neslučitelným s Trumpovými plány.

Někteří úředníci z Kremlu si navíc kladou otázku, jak vůbec ospravedlnit před veřejností dosavadní oběti a špatnou ekonomickou situaci?

Centrální banka pod tlakem

Podnikatelé jsou mezitím nervózní z vysokých úrokových sazeb centrální banky, píše server Newsweek. Středisko The Center for Macroeconomic Analysis and Short-Term Forecasting (CAMAC) blízké Kremlu podle jeho informací upozornilo, že země stojí na prahu vlny bankrotů, protože klíčová úroková sazba ve výši 21 procent si vybírá svou daň. Řadě těchto firem se dařilo poté, co převzaly aktiva západních společností, které z ruského trhu odešly. To však bylo jen krátkodobé řešení. Nyní čelí příliš vysokým výpůjčním nákladům a stále více z nich se ocitá v existenčních problémech. Ty zhoršuje i zmíněná demografická krize s potenciálem přerůst do katastrofálních rozměrů. Společnostem chybějí lidé, protože buď padli na Ukrajině, nebo ze země utekli. Putin si další mobilizaci dovolit nemůže, a tohle je jeden z hlavních důvodů.

Rusko navíc čelí prodloužení evropských sankcí v platnosti a hrozbou Trupových tvrdých sankcí, které mohou přijít, pokud Putin neusedne k jednacímu stolu nebo nebude schopen kompromisů. Trump rovněž zastává názor, že kdyby zlevnila ropa a plyn, válka by rychle skončila. Republikán může ruské ekonomice jedině uškodit. Putin zkrátka poslal svou zemi do ekonomické pasti. Už je nakonec jedno, jestli zbraně utichnou, nebo ne. Známý bude jako vůdce, jenž pohřbil ruskou ekonomiku.

Že má Putin sám z ekonomických problémů své země obavy, potvrdilo několik anonymních zdrojů agentuře Reuters. Zatímco Kreml odhodlaně vytrubuje do světa, jak ruská ekonomika zůstává silná, Putin je podle těchto zdrojů viditelně rozladěn a vyvíjí tlak na centrální banku, aby snížila úrokovou sazbu. Tím by však riskovala růst inflace. Guvernérka banky Elvíra Nabiullina se ocitla v obtížné situaci. Zatímco krotí inflaci, stojí mezi některými ruskými zákonodárci volajícími po jejím odvolání a Putinem, jenž po ní chce snížit sazby.

Experti podle televize CNN situaci v Rusku přirovnávají k „iluzi“ nebo efektu po užití kokainu. Zdá se, že ruská ekonomika prudce roste. Ruské hospodářství však podporují neudržitelné obrovské výdaje na zbrojení. Putinovu strategii vytvářet iluzi silné ekonomiky přitom označili za efektivní. Ale o jeho ekonomické politice se to říct nedá.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla pro EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

ANALÝZA: Rusko se tváří jako vítěz, obrázek z bojiště ale vypadá jinak

Vyhlídky na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jsou špatné, naopak se zdá, že válka bude pokračovat. Ruský prezident Vladimir Putin se tváří jako vítěz, ve skutečnosti se však experti shodují, že obrázek z bojiště vypráví úplně jiný příběh. Ten navíc jasně ukazuje, že válka se Severoatlantickou aliancí (NATO) nemůže probíhat formou konvenční války v plném rozsahu. Rusko by prohrálo.

ANALÝZA: Rusko o mír nestojí, na pozadí rozhovorů v Turecku spustilo jarní ofenzívu

Minulý týden došlo k zajímavé diplomatické šachové partii mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaná "koalice ochotných" přišla s návrhem 30denního příměří, na což Putin reagoval záměrem uspořádat přímé rozhovory s Kyjevem. Jeho ukrajinský protějšek s odpovědí dlouho nečekal a rovnou ho pozval na jednání do Turecka.

ANALÝZA: Nerostná dohoda je malým vítězstvím pro Ukrajinu a velkou komplikací pro Rusko

Ukrajinský parlament ve čtvrtek ratifikoval nerostnou dohodu se Spojenými státy. Dohoda tak má zelenou. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil její podpis po usilovném jednání o finální podobě. Současná verze je pro Ukrajinu minimálně výhodnější než ty předchozí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Iga Swiatek vyhrála první Wimbledon

Polská tenistka Iga Swiatek se zapsala do historie. Ve finále Wimbledonu porazila Američanku Amandu Anisimova za 57 minut 6:0, 6:0. Získala tak svůj první titul na londýnské trávě a zároveň šestý grandslam celkově.

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla pro EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás