menu

11.7 C
Czech
Čtvrtek 24. dubna 2025

Proti Trumpovi se už bouří i Kalifornie, cla odsoudila jako nezákonná

Kalifornie jako první americký stát žaluje administrativu Donalda Trumpa za jeho „neoprávněnou“ celní politiku. Má největší ekonomiku ze všech států USA a podle guvernéra Gavina Newsoma ji mohou tarify výrazně poškodit. Bílý dům žalobu odsoudil a vyjádřil neústupnost. Na Trumpa a jeho lidi podaly žalobu i menší americké firmy z několik států.

Ukrajinci hlásí dobytí části území u Pokrovsku a novou taktiku Rusů na jihu země

Ukrajinští vojáci za poslední týdny osvobodili asi 16 kilometrů čtverečních v okolí strategicky důležitého města Pokrovsk v Doněcké oblasti na východě země. Dnes o tom informoval hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Ruské ministerstvo obrany naopak ohlásilo dobytí další malé vsi dále na jihovýchod od Pokrovsku.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery, konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Koalice ochotných je reakcí na nepředvídatelnou a značně proti-evropskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa chce, aby se Evropa více zapojila do řešení vlastní bezpečnosti i bezpečnosti Ukrajiny. Musí totiž řešit vlastní problémy, jako je Čína a Írán. Přestože se Spojené státy nestáhnou ze starého kontinentu úplně, lze očekávat pokrčující nátlak na větší samostatnost.

Krátce po Trumpové inauguraci 20. ledna, když začala vyjednávání o ukončení třetím rokem trvající války, na něž nebyla Evropa přizvána, se zrodila koalice ochotných vedená nejsilnějšími evropskými státy a jedinými dvěma evropskými jadernými mocnostmi – Francií a Velkou Británií. Partneři v rámci koalice několikrát jednali (V Paříži, Londýně) o možném vyslání mírových sil na Ukrajinu.

Jisté je to, že by k tomu mohlo dojít pouze v případě dosažení stabilního klidu zbraní na frontové linii, což se zatím jeví jako nedosažitelná meta v rozhovorech, které začínají Trumpa frustrovat. Ukončení bojů totiž bude mnohem složitější, než si myslel.

Koalice váhavých

Nasazení mírových jednotek navíc brání i Kreml, který odmítá jakoukoli přítomnost evropských vojáků na Ukrajině. Působí nátlak na Bílý dům, aby k takovým krokům nesvolil, jinak žádný mír akceptovat nebude. Evropské síly na Ukrajině totiž považuje za přímou hrozbu pro Ruskou federaci.

Trump tedy chce, aby bezpečnostní záruky poskytla Ukrajině samotná Evropa, Moskva vyvíjí na amerického prezidenta nátlak, aby k ničemu takovému nedošlo.

Podle posledních aktualizací dochází v koalici ochotných ke stále větším neshodám ohledně evropské mírové mise. Nedávné zprávy naznačovaly, že se Londýn snaží z iniciativy vycouvat, přestože skálopevně stojí za Ukrajinou a převzal spolu s Paříží vůdčí roli v jednáních s Washingtonem a Kyjevem.

Rozhovory o formě mírové mise v rámci koalice ochotných ale pokračují. „Zvažujeme vzduch, moře i zemi. Nic není vyloučeno,“ uvedl nedávno francouzský prezident Emmanuel Macron s tím, že informace budou zveřejněny v pravý čas. Francouzští a britští vojenští šéfové v současnosti jednají s ukrajinskými protějšky o možném počtu potenciálně nasazených vojáků.

Podle nejnovějších informací je připraveno poslat na Ukrajinu vojáky jen šest evropských států, původně se přitom mluvilo o patnácti zemích. Tady ale přichází již zmíněný problém – USA k ničemu takovému zatím nedaly zelenou a nepanuje shoda na tom, zda je, nebo není potřebná americká podpora při možném nasazení mírových sil.

Britský premiér Keir Starmer tvrdil, že bez podpory USA nebudou mít odstrašující účinek. Podle něj však není nutné mít hned na ukrajinském území americké vojáky. Stačí, aby USA nasadily vzdušné síly a poskytovaly Kyjevu zpravodajské informace.

Trump se sice podobným závazkům v současnosti brání, nikdy je ovšem úplně neodmítl. Je však otázka, zda dá koalici ochotných zelenou. Rusko by totiž rádo, aby na příměří dohlížely síly z neutrálních zemí, jako je Čína. Jenomže Čína, přestože volá po míru a rozvážném řešení konfliktu, je největším podporovatelem Ruska.

Hrozba ponížení

Nejde však jen o počty vojáků, ale celý koncept mírových sil. Jejich nasazení by totiž mohlo být neefektivní, případně by mohlo skončit katastroficky. Klíčové je stanovit jasná pravidla angažovanosti.

O mírových silách už se mluví spíše jako o „ujišťovací „, nikoli „dozorčí“ síle. Nebyly by nasazeny přímo na frontové linii.

Bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Pavlovyč Zahorodňuk upozornil, že ambice v rámci koalice ochotných musí být realistické. Zmínil také logistické problémy, kterým mohou tyto jednotky čelit. Frontová linie má délku 1000 kilometrů. Mírové síly musí být podle něj správně rozmístěny a v adekvátním počtu.

Rovněž upozorňuje na opravdu nízkou pravděpodobnost, že Británie s Francií povolí svým vojákům zapojení do bojů. Podle něj reálně hrozí, že koalice ochotných pošle na Ukrajinu 10 tisíc ozbrojených profesionálů, kteří však zůstanou koncentrovaní v Kyjevě, který by nesměli opustit. A nemohli by reagovat na ruské kroky.

Trump již dříve uvedl, že by se na takové jednotky nevztahoval 5. článek o kolektivní obraně Severoatlantické aliance (NATO). To znamená, že by tyto síly měly jen symbolický, nikoli praktický význam. Určitě by nešlo o odstrašující prostředek a potenciálně by mohly Evropu jako takovou oslabit.

Rusko by totiž mohlo schválně porušit dohodnuté příměří a zahájit masivní údery klidně i stovky kilometrů od mírových jednotek. Ty by všechno sledovaly z Kyjeva, aniž by s tím cokoli mohly udělat. Tím by Kreml ponížil Evropu.

Možné alternativy  

Výzkumný ústav Royal United Services Institute (RUSI) navrhuje alternativu. Místo pozemních sil by mohla koalice ochotných hlídat ukrajinské nebe. To by znamenalo přítomnost evropských stíhaček, jejich posádek a logistické podpory na Ukrajině. Cíl? Ochrana infrastruktury a vojenských cílů před ruskými údery.

To by ale Rusko mohlo považovat za přímé zapojení Evropy do konfliktu. Institut nicméně dodává, že Evropa by mohla nasadit letectvo jen v západní a střední Ukrajině, což by umožnilo ukrajinské armádě plně se soustředit na kritický východ. A pro Evropu by to byl významný krok. Potenciální riziko nedůvěryhodnosti koalice ochotných by se navíc snížilo.

Mírové jednotky na Ukrajině jsou však stále jen teoretickým řešením a jistota, že dojde k jejich nasazení, zatím není. Podle nedávných informací anonymních úředníků obeznámených se situací už není myšlenka evropských mírových sil na Ukrajině „tak sexy“ právě kvůli zmíněným logistickým problémům.

„Evropané odstupují od nasazení pozemních jednotek a snaží se najít alternativy, které by mohly být rozumnější,“ uvedl jeden z evropských úředníků. Jiný zmínil nejistou americkou podporu.

Jednou z těch atraktivních alternativ k mírovým silám je masivní vyzbrojení Ukrajiny. Jinými slovy, udělat z ní druhý Izrael, který by sám o sobě fungoval jako odstrašující prostředek. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nedávno oznámila plán na přetvoření Ukrajiny na „ocelového dikobraza“. Stalo by se z ní sousto nestravitelné pro Rusko, které by okamžitě přešla chuť.

K tomu ale bude potřeba, aby nebyla Ukrajina ve válce. Bylo by totiž nutné obnovit její profesionální armádu. Na bojišti teď bojují hlavně branci. Současně by šlo o velice nákladný projekt, který by stál Evropu, jež se sama musí vyzbrojit, hodně peněz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Abbás vyzval Hamás, aby složil zbraně a předal správu Pásma Gazy

Předseda palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás dnes vyzval teroristické hnutí Hamás, aby předalo správu Pásma Gazy a své zbraně Palestinské autonomii, jež sídlí v Ramalláhu, a aby se proměnilo v politickou stranu, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP Abbás zároveň skupinu vyzval, aby propustila rukojmí, s tím, že Izrael jejich zadržování používá jako záminku k páchání zločinů v Pásmu Gazy.

Putin je ochoten ke kontaktům s Evropany a Ukrajinci, řekl mluvčí

Rusko pokračuje v kontaktech se Spojenými státy a je ochotné v zájmu ukončení války navázat kontakty také s Evropou a Ukrajinou, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentur. Mluvčí Kremlu opět zdůraznil, že Rusko je kategoricky proti rozmístění evropských vojáků na Ukrajině, protože by fakticky šlo o přítomnost Severoatlantické aliance. Právě kvůli obavám z přítomnosti NATO na Ukrajině válka vypukla, dodal. Ukrajina se již čtvrtý rok brání ruské agresi.

Bitcoin vyskočil nad 94 000 dolarů, investoři sázejí na zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Cena bitcoinu ve středu překročila hranici 94 000 dolarů, čímž si na konto připsala nové měsíční maximum. K růstu přispělo zmírnění obav z obchodní války a změna rétoriky Donalda Trumpa vůči šéfovi Federálního rezervního systému Jeromu Powellovi po nedávném tlaku amerického prezidenta na snížení úrokových sazeb.

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla dnes Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu - Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA).

BYD se po evropském restartu rozjíždí na plné obrátky

Čínský výrobce elektromobilů našel v Evropě nový prostor k rozletu. Díky chytřejší strategii i personálním posilám výrazně roste – jak v prodejích, tak na burze.

Oblast poblíž Istanbulu po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně

Oblast poblíž tureckého Istanbulu dnes po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Lidé podle agentury Reuters v šestnáctimilionovém městě vybíhali z otřásajících se budov. Češi se na velvyslanectví v Turecku neobrátili s tím, že by byli zasaženi, sdělila ČTK Aneta Kovářová z ministerstva zahraničí.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Abbás vyzval Hamás, aby složil zbraně a předal správu Pásma Gazy

Předseda palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás dnes vyzval teroristické hnutí Hamás, aby předalo správu Pásma Gazy a své zbraně Palestinské autonomii, jež sídlí v Ramalláhu, a aby se proměnilo v politickou stranu, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP Abbás zároveň skupinu vyzval, aby propustila rukojmí, s tím, že Izrael jejich zadržování používá jako záminku k páchání zločinů v Pásmu Gazy.

Putin je ochoten ke kontaktům s Evropany a Ukrajinci, řekl mluvčí

Rusko pokračuje v kontaktech se Spojenými státy a je ochotné v zájmu ukončení války navázat kontakty také s Evropou a Ukrajinou, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentur. Mluvčí Kremlu opět zdůraznil, že Rusko je kategoricky proti rozmístění evropských vojáků na Ukrajině, protože by fakticky šlo o přítomnost Severoatlantické aliance. Právě kvůli obavám z přítomnosti NATO na Ukrajině válka vypukla, dodal. Ukrajina se již čtvrtý rok brání ruské agresi.

Bitcoin vyskočil nad 94 000 dolarů, investoři sázejí na zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Cena bitcoinu ve středu překročila hranici 94 000 dolarů, čímž si na konto připsala nové měsíční maximum. K růstu přispělo zmírnění obav z obchodní války a změna rétoriky Donalda Trumpa vůči šéfovi Federálního rezervního systému Jeromu Powellovi po nedávném tlaku amerického prezidenta na snížení úrokových sazeb.

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla dnes Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu - Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA).

BYD se po evropském restartu rozjíždí na plné obrátky

Čínský výrobce elektromobilů našel v Evropě nový prostor k rozletu. Díky chytřejší strategii i personálním posilám výrazně roste – jak v prodejích, tak na burze.

Oblast poblíž Istanbulu po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně

Oblast poblíž tureckého Istanbulu dnes po poledni zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Lidé podle agentury Reuters v šestnáctimilionovém městě vybíhali z otřásajících se budov. Češi se na velvyslanectví v Turecku neobrátili s tím, že by byli zasaženi, sdělila ČTK Aneta Kovářová z ministerstva zahraničí.

Za sabotážemi na evropských letištích stojí ruská služba GRU, píší německá média

Za loňskou sérií požárů balíčků na evropských letištích stojí agenti naverbovaní ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Vyplývá to ze zjištění, které dnes zveřejnily německé weby WDR, NDR a Süddeutsche Zeitung. Odvolávají se přitom na informace evropských tajných služeb. Podezřelé podle médií zadržely bezpečnostní služby v Litvě, Polsku, Bosně a Hercegovině a Británii. Úřady informace nepotvrdily.

Jednání o míru v Londýně se odkládá. Zelenskyj na podmínku s Krymem nepřistoupí, Rubio nepřijede

Klíčová jednání v Londýně, která měla přiblížit situaci na Ukrajině ke kýženému míru, se odkládají. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se jich nezúčastní. Důvodem je rostoucí neshoda mezi USA a Ukrajinou ohledně Krymu.

Khloé Kardashian otevírá brány Calabasasu. Kamery už čekají

Z Kalifornie přichází další zpráva ze života klanu Kardashianových. Khloé oznámila nový spin-off pro stanici Hulu, který má nabídnout pohled do zákulisí jejich slavné čtvrti.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás