Protext ČTKAmundi investiční výhledy 2024: Trhy šlápnou na brzdu, stále však nabízí zajímavé...

Amundi investiční výhledy 2024: Trhy šlápnou na brzdu, stále však nabízí zajímavé investiční příležitosti

Praha 29. ledna 2024 (PROTEXT) – 

  • Ekonomický růst se v roce 2024 zpomalí. Vývoj na finančních trzích již nemusí být tak pozitivní jako v minulém roce. Trhy ale zůstávají optimistické, když do svých očekávání již zacenily oslabující inflaci a rychle klesající úrokové sazby.
  • Geopolitické napětí na Ukrajině, v oblasti Blízkého východu a obtížné vztahy s Čínou mohou významně ovlivnit globální trhy. Přesto se neočekává, že by tyto události v letošním roce mohly dále eskalovat.
  • Rok 2024 bude o diverzifikaci. Správnými ingrediencemi by mohly být akcie i dluhopisy. Dařit by se mohlo také investicím spojeným s aktuálními megatrendy, jako je transformace v energetice či umělá inteligence.

Investiční společnost Amundi očekává v letošním roce pomalejší růst české i světové ekonomiky, k oživení by mohlo dojít spíše až ke konci roku. Slabší globální ekonomické vyhlídky jsou odrazem zpomalení na vyspělých trzích, které stále čelí vyšší, i když zpomalující, inflaci. Ta je tlumená zvýšenými úrokovými sazbami, což omezuje poptávku domácností. Očekává se, že růst světového HDP dosáhne letos 2,4 %, zatímco tempo růstu české ekonomiky se bude pohybovat jen kolem 1 %.

„Prudký růst na konci roku 2023 částečně vyčerpal potenciál, který jsme původně viděli až v roce 2024. Proto se domníváme, že ten letošní rok nebude tak silný, ale přesto by mohl investorům přinést kladná reálná zhodnocení. Úrokové sazby zůstávají vysoké, což poskytuje stabilní základ pro investice. Klíčové bude, jak rychle budou centrální banky snižovat úrokové sazby a jakým geopolitickým událostem budeme v letošním roce čelit,“ komentuje výhledy Petr Zajíc, senior portfolio manažer Amundi.

Ekonomické výhledy:

Česká ekonomika se aktuálně pohybuje pod svým potenciálem, brzdí ji zejména oslabení německé ekonomiky a slabší poptávka domácností z důvodu vysokých cen. To se však pozitivně podepsalo na poklesu inflace. „Očekáváme, že se inflace na začátku roku výrazně sníží a vrátí se k horní hranici tolerančního pásma centrální banky, během roku by mohla dále klesnout a přiblížit se k 2% inflačnímu cíli. Postupné snižování úrokových sazeb započaté v prosinci může pokračovat, avšak nadále čelíme inflačním tlakům v podobě růstu mezd a regulované složky cen energií, což může přispívat k setrvačnosti inflace,“ komentuje s opatrností Tomáš Holub, člen Bankovní rady ČNB.

Pomalejší ekonomický růst Amundi očekává také ve světě, včetně možné mírné recese v USA. Slabšímu růstu budou čelit také země eurozóny, kde se kromě přísnější měnové politiky ECB začínají projevovat restriktivnější fiskální politiky jednotlivých států.

Podobný vývoj je očekáván také v Číně, kde ekonomika zpomaluje již od minulého roku. Čína nadále čelí utlumené domácí poptávce a dlouhodobým problémům v realitním sektoru. Opakem je Indie, která vystupuje jako nová ekonomická velmoc se skvělými vyhlídkami, silnou domácí poptávkou a značnými investicemi do infrastruktury a digitalizace. Mírně pozitivní zůstává také růst Japonska.

Investiční výhledy 2024:

Rok 2024 by mohl především přát diverzifikovaným portfoliím založených na vícero aktivech, včetně akcií a dluhopisů. Právě s výhledem na další snižování úrokových sazeb by ceny dluhopisů mohly pokračovat v růstu. S ohledem na výše zmíněné výrazné růsty na konci roku 2023, je ale velmi důležité načasování takovéto investice.

Dobrou volbou by mohly být také akcie, kde bude důležitý kvalitní a flexibilní výběr. Preferujeme především defenzivní přistup a zaměřujeme se na akcie s nižší valuací, nízkou volatilitou a stále solidními zisky. Očekávané oživení ekonomiky v závěru roku 2024 by pak mohlo být zajímavé pro cyklické tituly například v sektoru průmyslu. U akcií je potřeba stále věnovat pozornost tématům a oblastem, které jsou v souladu s aktuálními megatrendy, jako je energetická transformace, MedTech, umělá inteligence či digitální ekonomika. Klesající úrokové sazby vytváří také příznivější prostředí pro menší nebo střední společnosti.

„Sledování megatrendů je pro investory klíčové pro přizpůsobení portfolia dlouhodobým příležitostem. Jde například o trend nedostatku vody či stárnutí populace. Identifikace a reakce na tyto trendy by mohly vytvářet hodnotu v portfoliu a chránit ji před případnými riziky a výkyvy na trhu,“ říká Vafa Ahmadi, šéf tematických fondů v CPR AM.

K tradiční diverzifikaci mohou dále přispívat nemovitosti a alternativní aktiva (například hedgeové fondy). Zlato může nabídnout zajištění před geopolitickými riziky a některé komodity pak v boji proti inflaci.

 

O Amundi

Společnost Amundi je evropský lídr v oblasti správy aktiv, patřící mezi deset nejvýznamnějších světových hráčů na poli investic. Svým více než sto milionům klientů – retailovým i korporátním – nabízí bohaté služby v oblasti finančních trhů a široký rozsah odborných znalostí pro aktivní i pasivní investiční řešení, doplněný o IT řešení. Společnost Amundi je součástí skupiny Crédit Agricole a její akcie jsou obchodovatelné na burze. V současné době spravuje Amundi pro své klienty aktiva v celkové hodnotě 1 950 mld. eur.

Amundi, a trusted partner, working every day in the interest of its clients and society

www.amundi.com

 

 

Doporučujeme

Trump vyjednal třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko a Ukrajina potvrdily třídenní příměří, které má platit od 9. do 11. května. Oznámil ho americký prezident Donald Trump, podle něhož se obě strany dohodly také na výměně 1000 zajatců z každé strany.

Amsterdam zakázal reklamy na maso a fosilní paliva

Amsterdam od začátku května zakázal reklamy na maso a produkty spojené s fosilními palivy ve veřejném prostoru. Z tramvajových zastávek, billboardů nebo stanic metra zmizely propagace burgerů, letenek, SUV i benzinových aut. Nizozemská metropole se tak stala první hlavní městem na světě, které podobné opatření zavedlo.

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.

Hasiči u elektrárny v Černobylu bojují s rozsáhlým lesním požárem

V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny bojují podle ukrajinských úřadů hasiči s rozsáhlým lesním požárem. Ten vypukl ve čtvrtek v důsledku pádu dronu na území tamní rezervace. Dnes se požár rozšířil na odhadovanou plochu přibližně 1100 hektarů, práci hasičů ztěžují nárazy větru a obtížný terén. Podle agentury AFP nebyl zaznamenán žádný nárůst radioaktivity.

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení banky v Sinzigu na západě Německa

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení pobočky banky Volksbank ve městě Sinzig ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa. Na místě zasahuje velký počet bezpečnostních složek, píše agentura DPA s odvoláním na policii. Ta se domnívá, že mezi rukojmími nejsou klienti banky. Nic podle policie nenaznačuje, že jsou na místě mrtví či zranění. Jedním ze zajatých je řidič vozidla, které převáželo peníze.

V Realu Madrid vypukl konflikt mezi Valverdem a Tchouaménim

Atmosféra v Realu Madrid houstne. Podle informací ze Španělska se během posledních dnů dostali do ostrého konfliktu Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni. Napětí mělo vyvrcholit dvěma potyčkami na tréninku, po kterých skončil uruguayský záložník v nemocnici s poraněním hlavy. Klub už zahájil disciplinární řízení a situaci řeší interně.

Rusko podle Kyjeva útočilo na frontě, Moskva ohlásila stovky ukrajinských dronů

Rusko v noci útočilo na ukrajinské pozice na frontě a vyslalo nad Ukrajinu drony, napsal dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něj zasáhly mimo jiné ropné zařízení v ruské Jaroslavli. Obě země se navzájem obviňují z porušení příměří, které Moskva jednostranně vyhlásila v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Rusko ohlásilo stovky sestřelených ukrajinských dronů, Kyjev podle něj útočil na vojenské i civilní cíle.

Tři turisté zahynuli a po deseti se pátrá po výbuchu sopky ve východní Indonésii

Tři turisté zahynuli a po dalších deseti se dále pátrá po dnešním výbuchu sopky na ostrově Halmanera ve východní Indonésii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii. Záchranáři původně uváděli, že hledají 20 pohřešovaných turistů, z nichž devět je singapurské národnosti. Oblak dýmu po ranní erupci vulkánu stoupá kilometry vysoko.

WHO: Letuška hospitalizovaná v Amsterdamu měla negativní test na hantavirus

V Amsterodamu hospitalizovaná letuška, která vykazovala možné příznaky nákazy hantavirem, na něj měla negativní test, oznámila dnes podle tiskových agentur Světová zdravotnická organizace (WHO). Nizozemka zaměstnaná u letecké společnosti KLM přišla do kontaktu s infikovanou 69letou ženou z výletní lodi MV Hondius, na níž nákaza v Atlantickém oceánu vypukla. Nakažená žena, rovněž Nizozemka, později zemřela v johannesburské nemocnici. Na nákazu dosud zemřeli tři cestující výletní lodi.

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama