Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Američtí odborníci podpořili očkování dětí od 5 let proti covidu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Poradci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podpořili očkování dětí ve věku 5-11 let vakcínou Pfizer/BioNTech. Informuje o tom BBC a další servery.

  Poradci nejvyššího lékového regulátora tak zametli vakcíně pro děti cestu k podmíněnému schválení pro USA. To může podle BBC přijít už 2. listopadu. Očkování dětí by mělo začít hned poté. Rozhodnutí se týká přibližně 28 milionů amerických dětí.

  Společnost Pfizer/BioNTech uvedla, že údaje z jejích studií prokázaly, že očkovací látka je pro děti v této věkové skupině bezpečná. V USA se již vakcína podává osobám starším 12 let. Děti do jedenácti let by dostávaly třetinovou dávku oproti dospělým. Údaje ze zkoušek společnosti předložené regulačním orgánům v září uvádějí, že očkování vyvolalo v této věkové kategorii „robustní protilátkovou imunitní odpověď“.

  Odborná komise FDA rozhodla, že přínosy očkování převažují nad případnými zdravotními riziky. Regulační orgány musí ale zvážit riziko zánětu srdce, což je vzácný vedlejší účinek právě vakcín mRNA typu, jako je ta od Pfizeru a Moderny. Záněty srdce po očkování postihovaly většinou mladé lidi.

  Děti covidem netrpí

  V celém světě se vede diskuze, jestli je vůbec nutné očkovat proti covidu malé děti, kterým koronavirus, až na velmi malé výjimky, prakticky vůbec neubližuje. Podle oficiálních údajů z USA zemřelo od začátku pandemie 160 dětí pozitivních na covid ve věku 5 až 11 let. Celkově země zaznamenala téměř 740 000 úmrtí s tímto virem. V ČR zemřely od začátku pandemie čtyři osoby do čtrnácti let.

  Nemocí se však nakazily miliony lidí, z nichž tisíce skončily v nemocnici. Spojené státy rovněž zaznamenaly více než 5 000 případů vzácného zánětlivého onemocnění PIMS, které s covidem bývá někdy spojováno, na které zemřelo 46 dětí.

  Vakcína od Pfizeru nebude jediná, se kterou bude možné v blízké budoucnosti očkovat děti. V pondělí společnost Moderna oznámila, že předloží regulačním orgánům údaje z klinických zkoušek vakcíny pro nejmenší. Studie zjistila, že očkovací látka vyvolala u dětí ve věku 6 až 11 let „silnou neutralizační protilátkovou odpověď“.

  Velká Británie právě začala zavádět očkování dětí ve věku 12 až 15 let. Přední lékaři země doporučují pro děti v této věkové skupině jednu dávku vakcíny, ačkoli v jiných zemích se přístupy liší. V Česku se očkují lidé od dvanácti výš.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama