-0.3 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
ZprávyAmerický Kongres se těsně vyhnul pozastavení federálních služeb. Dohodl se na krátkodobém...

Americký Kongres se těsně vyhnul pozastavení federálních služeb. Dohodl se na krátkodobém finančním balíčku

Americký prezident Joe Biden v sobotu večer podepsal dohodu, na které se nečekaně shodl Kongres. Jedná se o krátkodobý finanční balíček, který zajistí chod vládních úřadů a služeb minimálně do 17. listopadu. Rozhodnutí američtí politici učinili na poslední chvíli. V opačném případě by totiž od neděle začala federální uzávěrka. Informoval o tom server BBC a Reuters.

Tisíce amerických federálních úředníků se v posledním týdnu připravovali na to nejhorší. Už dopředu totiž počítali s tím, že se rozdělený Kongres neshodne na nové federální finanční podpoře. Takové selhání by znamenalo, že americká vláda nebude mít dost peněz na zaplacení jejich výplat nebo chodu federálních služeb. Američtí politici se ovšem černému scénáři podle serveru BBC na poslední chvíli vyhnuli.

Zástupci senátu i Sněmovny reprezentantů se totiž v sobotu večer dohodli na krátkodobém finančním balíčku, který zajistí fungování federálních úřadů minimálně do 17. listopadu. Americký prezident Joe Biden dohodu podepsal pár minut před uplynutím konečného termínu. Dohady o podobě finanční podpory pak způsobily především neshody mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a Senátem, který naopak vedou demokrati.

„Američtí občané si mohou oddychnout. Dnes k žádné federální uzávěrce nedojde,“ prohlásil podle serveru Reuters krátce po hlasování demokratický senátor Chuck Schumer. „Ulevilo se mi, že předseda Sněmovny reprezentantů polevil a konečně souhlasil s dvoustranným konsenzem,“ okomentoval zase situaci demokratický zástupce Don Beyer. Kompromisu se totiž podařilo docílit především díky jeho změně názoru.

Demokrati i Biden nadále apelují na schválení nové finanční podpory pro Ukrajinu

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy musel totiž čelit odporu členů své strany, kteří ovšem zastávali poměrně extremistické pozice. Pravicoví politici totiž požadovali přerušení jakékoli další finanční pomoci Ukrajině. Zároveň usilovali o zásadní škrty ve výdajích. McCarthy ovšem na poslední chvíli otočil a vyjednal kompromis mezi oběma stranami. Ke snížení výdajů sice nedošlo, zároveň ale nebyla schválena nová podpora pro Ukrajinu.

Demokratičtí senátoři i americký prezident ale nadále usilují o to, aby politici finanční pomoc napadenému státu vyjednali v co nejbližší době. „Doufám, že McCarthy dodrží svůj závazek ukrajinskému lidu,“ poznamenal například podle serveru NBC News Joe Biden. „Aby bylo jasno, do téhle pozici jsme se ovšem nikdy neměli dostat,“ dodal. S podobnou situací se přitom Kongres vypořádával už letos na jaře, kdy federální vláda málem nebyla schopná zaplatit dlouhodobý dluh.

Reklama

Doporučujeme

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.

Rusko podle Kyjeva udeřilo na energetiku, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů. Na síti Telegram to napsala ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Agentura Reuters uvedla, že největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny. Noční údery si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který už dříve varoval před možným zesílením ruských útoků v době nadcházejících vánočních svátků, vyžádaly nejméně tři mrtvé včetně čtyřletého dítěte.

Zaměstnanec francouzského prezidentského paláce kradl nádobí. Prodával ho na Vinted

Francouzská justice se bude zabývat případem, který otřásl Elysejským palácem. Vysoce postavený zaměstnanec prezidentské rezidence čelí obvinění z krádeží cenného nádobí. Podle vyšetřovatelů měl postupně odnášet předměty patřící k národnímu dědictví a prodávat je online.

V Texasu se zřítil letoun mexického námořnictva, nejméně pět lidí zemřelo

Malé letadlo mexického námořnictva, které přepravovalo jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi, se v pondělí zřítilo v americkém státě Texas. Nejméně pět lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na činitele.

USA nabízejí migrantům vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země

Americká vláda nabízí migrantům bez platného povolení k pobytu vánoční bonus za dobrovolný odjezd ze země. Kdo se do 31. prosince přihlásí k takzvané sebevyhošťovací proceduře, obdrží kromě bezplatné letenky také prémii ve výši 3000 dolarů (62.000 korun), informovala dnes agentura DPA s odvoláním na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Rekordní výskyt chobotnic u Británie odráží oteplování oceánu

Rekordní počty chobotnic u jihozápadního pobřeží Anglie proměnily rok 2025 v „rok chobotnice“. Nejde jen o zajímavost pro potápěče a rybáře, ale o viditelný signál, jak teplejší moře mění rovnováhu v oceánech kolem Británie.

Japonská raketa H3 selhala při snaze vypustit navigační satelit na oběžnou dráhu

Japonská vesmírná raketa H3 dnes selhala při snaze vypustit na oběžnou dráhu navigační satelit, informovaly tiskové agentury. Podle japonské státní kosmické agentury (JAXA) selhal po startu jeden z motorů. Japonsku se tak nepodařilo vyslat na orbitu šestou z plánovaných 11 družic navigačního systému Quasi-Zenith Satellite System (QZSS). Japonská vláda uvedla, že zřídí vyšetřovací komisi, která má co nejdříve zjistit, co stálo za selháním rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama