-6.1 C
Czech
Středa 14. ledna 2026
ZprávyAl-Džazíra tvrdí, že zabití jejich novinářky bylo úmyslné, obrací se na ICC

Al-Džazíra tvrdí, že zabití jejich novinářky bylo úmyslné, obrací se na ICC

Katarská televize Al-Džazíra podala žádost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, aby prošetřil úmrtí její novinářky Šírín abú Aklahové. Novinářka byla zastřelena letos v květnu, když natáčela reportáž o operacích izraelské armády na okupovaném Západním břehu Jordánu. Na ICC se v této záležitosti již obrátila i palestinská samospráva. Podle závěrů několika vyšetřování novinářku zabila střela vypálená izraelským vojákem. Al-Džazíra tvrdí, že izraelská armáda útočila záměrně, což izraelští představitelé odmítají.

Podle informací z izraelského vyšetřování zveřejněných v září reportérku pravděpodobně neúmyslně zastřelil izraelský voják. Podle zprávy nešlo o cílený útok, a proto nebyl voják potrestán. K závěru, že novinářku zabila izraelská střela, dospěl i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Palestinští představitelé a rodina abú Aklahové uvedli, že se domnívají, že novinářka byla zabita úmyslně. Vlastní vyšetřování zahájily i Spojené státy, neboť reportérka měla i americké občanství.

Al-Džazíra tvrdí, že provedla své vlastní vyšetřování, v jehož rámci shromáždila svědectví a záběry z místa incidentu. Dokumenty předala ICC. „Tvrzení izraelských úřadů, že Šírín byla zabita omylem při přestřelce, je naprosto nepodložené,“ uvedla televize v prohlášení. Podle ní novinářka a její kolegové byli jasně označení vestou s nápisem press a pomalu se pohybovali pod dohledem izraelských vojáků. Televize tvrdí, že „úmyslné zabití (novinářky) je součástí širší kampaně útoků a snahy umlčet Al-Džazíru“.

Izraelský ministr obrany Benny Ganc v reakci na podání Al-Džazíry uvedl, že úmrtí novinářky bylo „jasným incidentem při bojích“, napsal server Times of Israel. „Nikdo nebude vyslýchat izraelské vojáky a nikdo nám nebude dávat lekce bojové etiky, a už vůbec ne Al-Džazíra,“ uvedl izraelský premiér Jair Lapid.

Zhruba dva týdny po úmrtí novinářky palestinská samospráva oznámila, že předala případ prokurátorovi ICC.

V minulosti panovaly pochybnosti, zda má ICC nad palestinskými územími jurisdikci. Izrael a někteří jeho spojenci, včetně České republiky, to odmítali. V loňském roce ale soudci v Haagu rozhodli, že případné válečné zločiny spáchané na palestinských územích soudit mohou.

Reklama

Doporučujeme

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama