2.2 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
ZprávyAgentura OSN zastavuje pomoc pro 800.000 lidí v Súdánu kvůli válce

Agentura OSN zastavuje pomoc pro 800.000 lidí v Súdánu kvůli válce

Organizace OSN Světový potravinový program (WFP) pozastavila poskytování pomoci v některých částech súdánského státu Gezíra, kde podporovala přes 800.000 lidí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení WFP, podle kterého není poskytování pomoci kvůli bojům bezpečné. Polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), které od poloviny letošního dubna bojují proti armádě, se pokoušejí otevřít novou frontu asi 170 kilometrů jihovýchodně od metropole Chartúmu.

Od 15. prosince, kdy v této části Súdánu vypukly střety, uprchlo z Gezíry asi 300.000 lidí, uvedl WFP. „Pokračující boje činí bezpečné poskytování pomoci pro humanitární agentury mimořádně náročným, zejména když je stále více lidí v pohybu a prchají, aby zachránili své životy,“ uvedl WFP v prohlášení.

WFP pozastavil dodávky potravin na některých místech v Gezíře, uvedl šéf WFP v Súdánu Eddie Rowe. Dodal, že jeho týmy pracují nepřetržitě, aby poskytly potravinovou pomoc v místech, kde je to ještě možné.

Pokud by ozbrojenci RSF obsadili stát Gezíra, jehož správním střediskem je Vád Madaní, kam se před občanskou válkou uchýlily statisíce lidí, mohlo by to vyvolat exodus a prohloubit humanitární krizi. Jen ve Vád Madaní žije 700.000 obyvatel, z nichž více než 270.000 potřebuje humanitární pomoc.

Kvůli konfliktu v Súdánu už opustilo domovy téměř sedm milionů lidí, Chartúm se změnil v trosky a oblast Dárfúru postihly vlny etnicky motivovaného zabíjení.

V Súdánu proti sobě od poloviny dubna bojuje súdánská armáda vedená generálem a faktickým vládcem země Abdal Fattáhem Burhánem a polovojenské RSF bývalého Burhánova zástupce Muhammada Hamdana Dagala. Podle OSN boje způsobily jednu z nejhorších humanitárních krizí v novodobé historii, při níž už zemřely tisíce lidí.

Reklama

Doporučujeme

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.

Bývalou šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini zadržela belgická policie

Federica Mogherini, bývalá šéfka evropské diplomacie a někdejší ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), byla podle belgických médií zadržena během policejních razií souvisejících s vyšetřováním korupce.

Prada dokončila převzetí Versace za 1,4 miliardy dolarů

Prada Group uzavřela nákup značky Versace a zaplatila za ni 1,375 miliardy dolarů v hotovosti. Jeden z nejznámějších módních domů světa tak přechází pod stejné vedení jako Prada i Miu Miu. Skupina tím otevírá novou etapu italské luxusní módy.

Nová technologie výrazně urychluje získávání vody ze vzduchu

Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili nové zařízení, které dokáže výrazně urychlit získávání pitné vody z atmosféry. Technologie, založená na ultrazvuku, je podle odborníků pětačtyřicetkrát efektivnější než dosavadní metody využívající teplo ze slunce.

Logistické centrum NATO pro Ukrajinu v Polsku začaly chránit nizozemské Patrioty

Logistické centrum velitelství NATO pro bezpečnostní asistenci a výcvik Ukrajiny (NSATU) na letecké základně Jasionka u polského města Řešov (Rzeszów) začala od tohoto měsíce chránit nizozemská mise zahrnující dva systémy vzdušné obrany Patriot. Podle médií a nizozemského ministerstva obrany mají základnu na jihovýchodě Polska hlídat půl roku.

Na mši s papežem v Bejrútu přišlo na 150.000 lidí

Mši nedaleko bejrútského přístavu za účasti papeže Lva XIV. dnes navštívilo na 150.000 lidí. Uvedl to v prohlášení Vatikán, který cituje místní úřady, napsala agentura AFP. Při obřadu papež vyzval k tomu, aby se Libanon po tvrdých zkouškách, které zažil, stal domovem spravedlnosti a bratrství. Krátce před zahájením mše se papež pomodlil u památníku obětí výbuchu v bejrútském přístavu, při kterém v roce 2020 zahynulo přes 200 lidí. Dnes odpoledne se vrací do Vatikánu.

Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší od roku 2019

Ozonová vrstva nad jižní polární oblastí letos překvapila vědce. Po několika problematických letech se její úbytek zpomalil a sezona skončila nezvykle brzy. Výzkumné týmy sledují, zda jde o začátek trvalejšího trendu, nebo jen o výjimku.

Ukrajinské drony v noci zaútočily v centrální části Ruska

Ukrajinské drony v noci zaútočily na zařízení na výrobu paliv a energií v centrální části evropského Ruska a vyvolaly požáry, oznámil na sociální síti gubernátor Orelské oblasti Andrej Klyčkov. Nálet se obešel bez obětí a zraněných, na odstranění škod se pracuje, dodal. Podle médií nejspíše hoří sklad pohonných hmot v druhém největším městě regionu. Ruské drony podnikly rozsáhlý nálet na Oděsu na jihu Ukrajiny, dva raněné si vyžádalo ruské bombardování Dněpropetrovské oblasti, informovaly místní úřady.

Británie a USA se dohodly na nulových clech ve farmaceutickém průmyslu

Londýn se dohodnul s Washingtonem na nulových clech v britském vývozu léků na americký trh po dobu nejméně tří let, informovala televize ABC. Na oplátku bude platit za léky více a britské farmaceutické společnosti zvýší investice v USA. Obě strany dohodu označily za vítězství.

Turecko informovalo o novém útoku proti lodi v Černém moři

Turecké úřady informovaly o novém útoku proti nákladní lodi v Černém moři. Loď, plující pod ruskou vlajkou s nákladem slunečnicového oleje do Gruzie, ohlásila, že byla napadena 80 námořních mil (asi 150 kilometrů) od tureckého pobřeží, nepožádala však o pomoc a její posádka čítající 13 námořníků je v pořádku. Uvedla to dnes agentura AFP. Server Marine Traffic i turecké úřady označují loď Midvolga 2 za tanker.

Skandál v Jižní Africe: Moderátorka a dcera exprezidenta verbovaly muže do ruské armády

V pondělí stanula před soudem Nonkululeko Mantula (39 let), moderátorka jihoafrické televizní stanice SAfm. Policie ji zadržela spolu se čtyřmi muži a obvinila, že rekrutovala dobrovolníky pro ruskou armádu. Současně vyšetřuje dceru bývalého prezidenta Duduzile Zuma-Sambudlu, která měla dostat na frontu několik mužů podvodem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama