Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Afghánské ženy nebudou smět hrát v televizních seriálech

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle nových pravidel Tálibánu nebudou moci v televizních seriálech vystupovat ženy. Přikazuje to směrnice, kterou vydala nová afghánská vláda. Informuje o tom CNN.

  V televizních seriálech v Afghánistánu budou zřejmě smět hrát jen herci mužského pohlaví. Podle vládních pokynů vydaných v neděli pro vysílací společnosti jsou zakázána všechna dramata, telenovely a zábavné pořady, v nichž vystupují ženy. Je to nejnovější omezení ženských svobod od doby, kdy se tato militantní skupina před třemi měsíci chopila moci.

  Ministerstvo pro šíření ctností a prevenci neřestí vydalo osm směrnic týkajících se povoleného vysílání, což jsou první omezení svého druhu uvalená na mediální síť v zemi.

  Mezi směrnicemi je i to, že moderátorky zpráv musí nyní na obrazovce nosit šátky. Stejně tak muži na obrazovce musí nosit „vhodné oblečení“, ačkoli směrnice neupřesňují, které typy oblečení jsou považovány za „vhodné“.

  Cizí hodnoty zakázány

  Ministerstvo také dodalo, že by se neměly vysílat filmy odporující islámskému právu a afghánským hodnotám. Afghánci zřejmě v televizi neuvidí ani zahraniční a domácí filmy, které „propagují cizí kulturu a hodnoty“.

  V pravidlech se rovněž uvádí, že zábavné a komediální pořady „by neměly být založeny na urážení druhých“, ani „na urážení lidské důstojnosti a islámských hodnot“.

  A konečně by se neměly vysílat televizní pořady zobrazující „islámské proroky a jejich společníky“, uvádí se v dokumentu.

  Svým slibům Tálibán opět nedostál

  Pondělní přísná nová mediální pravidla přicházejí navzdory slibům Tálibánu, že tentokrát bude při výkonu moci umírněnější.

  Tálibán převzal moc v Afghánistánu v polovině srpna, kdy Spojené státy a západní spojenci stáhli své jednotky. Ženám a dívkám bylo rychle nařízeno, aby zůstaly doma, nechodily do práce a do školy. Omezení televizních vystoupení dále omezuje svobodu žen v novém režimu.

  Když v září skupina žen protestovala proti vyhlášení čistě mužské vlády v Kábulu, bojovníci Tálibánu je zbili biči a holemi.

  V říjnu CNN hovořila s ženami v Kábulu, které se vracely na veřejná prostranství poté, co během prvních nejistých týdnů vlády Tálibánu zůstávaly raději zavřené doma. Nejnovější rozhodnutí Tálibánu v oblasti médií však ukazuje, že přítomnost žen ve veřejném životě je stále nejistá.

  Za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996-2001 byla televize zakázána, stejně jako většina ostatních médií.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama