menu

32.7 C
Czech
Čtvrtek 3. července 2025

Kvitová se na Wimbledonu rozloučila s kariérou

Petra Kvitová odehrála poslední wimbledonský zápas. Ve 35 letech končí kariéru, která jí vynesla dvě grandslamové trofeje, status tenisové ikony a respekt po celém světě. Symbolicky se rozloučila tam, kde zažila největší triumfy.

Ve starém království Hatra křížili velbloudy, aby získali supernosiče

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

Ve starobylé Hatře, která kdysi existovala mezi Perskou a Římskou říší, v dnešním severním Iráku, se pokoušeli vytvořit křížence asijských a arabských velbloudů. Chtěli získat silnější zvíře schopné přenášet větší náklad. Dokládají to reliéfy, jež se stále nacházejí na fasádě chrámu zasvěceném předislámské bohyni Allat.

Archeologové, kteří publikovali na toto téma článek v odborném časopise Antiquity, se domnívají, že vládci Hatry dováželi velbloudy dvouhrbé ze vzdálené Střední Asie, aby je zkřížili s velbloudy jednohrbými, neboli dromedáry, kteří žili tehdy v Arábii. Kříženci měli být statnější a schopní větší zátěže. Toto křížení bylo součástí širší politiky Hatry, která si chtěla získat větší podíl na obchodování v pouštní Arábii, soudí archeolog z univerzity v Padově Massimo Vidale. Hatra by tím nabyla větší nezávislost na Persii a Římské říši.

Příběh kříženců odhalily záchranné práce chrámu bohyně Allat (arabsky Al-Lát) uctívané v minulosti Araby na Blízkém východě. Chrám byl postaven kolem roku 168 nad bývalou svatyní, ale má za sebou desetiletí nezájmu a později drancování z let 2014 až 2017, kdy v této oblasti dnešního Iráku působil Islámský stát (IS).

Sochy lidí byly zničeny a část objektu stržena buldozery, avšak IS stavbu na rozdíl od dalších cenných historických památek v Iráku a Sýrii zcela nezdevastoval. Vidale soudí, že jedním z důvodů může být fakt, že chrám poprvé nechal restaurovat někdejší irácký prezident Saddám Husajn, jehož jméno je vyryto na mnoha kamenech stavby. V řadách IS sloužilo mnoho lidí z bývalé Saddámovy armády a měli zájem zabránit zničení objektu upomínajícího i na Saddáma.

Současné restaurátorské práce provádějí italští odborníci a nad jedním z vchodů našli překlad se dvěma řadami velbloudů vyrytých do kamene. Zvířata jsou obrácena k lidské figuře, zřejmě k prvnímu panovníkovi Hatry Sanatrukovi I.

Většina z těchto zpodobených velbloudů jsou jednohrbí, v Arábii tehdy běžně k vidění a snadno rozeznatelní od dvouhrbých asijských velbloudů. Avšak ti vpředu se liší – mají velké chomáče srsti na hlavě, krku a předních nohách. A také malou prohlubeň v hrbu, což vypadá skoro, jako by měli dva, avšak ne tak docela. To právě je podle Vidaleho typické pro křížence, kteří se stále chovají někde ve Střední Asii.

Proč ale někdejší umělci věnovali tolik úsilí tomu, aby zachytili zvířata s takovou přesností? Archeologové se domnívají, že blízkost kříženců a postavy panovníka znamená, že byla královská rodina do získání nového druhu zapojena a jejím cílem bylo získat podíl na obchodování v Arábii.

Tito kříženci dávali více mléka, lépe snášeli těžké klimatické podmínky a unesli 400 až 500 kilogramů nákladu, tedy dvojnásobek ve srovnání s prvotními druhy. Kříženci byli tedy cenná zvířata.

Ale chovat je bylo nákladné. Nejenom proto, že bylo třeba přivézt dvouhrbé velbloudy z velmi vzdálených krajů, ale také proto, že stejně jako v případě mul jsou tito kříženci neplodní, takže bylo nutné křížení opakovat v každé generaci.

To, že jsou na chrámu podoby velbloudů, nepřekvapuje. Velbloud byl spojován s Allat, bohyní války, lásky a spravedlnosti. Její předchůdkyní je mezopotamská Ištar. Staří izraelité, kteří v době prvního chrámu (950 až 586 před naším letopočtem) zdaleka nebyli monoteističtí, ji nazývali Ašéra. Allat se objevuje i v apokryfní muslimské tradici. Podle ní prorok Mohamed původně povoloval těm, kteří přijali islám, aby se dále modlili k ní i jiným pohanským bohům.

Protože Allatiným zvířetem byl velbloud, uctívali ji pouštní kmeny, pro něž byl velbloud nezbytným prostředkem k přežití a prosperitě. To mohlo být důvodem, proč nechal Sanatruk chrám zasvětit Allat – chtěl upevnit své vztahy s arabskými obchodníky. Není náhodou, že prostranství před chrámem sloužilo i jako tržiště a místo odpočinku karavan.

Vládnoucí dynastie Hatry chtěla zasvěcením chrámu a kontrolou nad křížením velbloudů využít „pouštní sílu“ arabských kmenů, domnívá se Vidale. Jako jiné malé státy regionu byla nárazníkem mezi mocnými říšemi a vazalem jedné z nich, Persie. Vládce Hatry ale toto postavení netěšilo a snažili se získat větší nezávislost. „Tak jako ostatní na okraji říší se snažili zbavit se povinnosti platby daní centrální mocnosti a být nezávislí. Proto Sanatruk ‚importoval‘ uctívání arabské bohyně a udělal ze sebe ochránce obchodu tím, že zajistil ‚supervelbloudy‘. Zřejmě za to požadoval podíl na zisku,“ soudí Vidale.

Zpočátku tato hra s ohněm Hatře procházela a království prosperovalo. Peršané ale svým někdejším spojencům jejich odpadlictví nikdy neprominuli. Kolem roku 241 jejich král Šápúr I. v rámci války s Římem Hatru obsadil a město vyplenil. Zůstalo opuštěné až do našich časů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kurské oblasti na západě Ruska byl zabit vysoce postavený ruský generál

Ruský generál Michail Gudkov, který velel brigádě námořní pěchoty Tichooceánské flotily a byl nedávno povýšen na zástupce velitele vojenského námořnictva, zahynul v Kurské oblasti na západě Ruska. Generálovu smrt dnes oznámil gubernátor Přímořského kraje Oleg Kožemjako a později ji podle ruských agentur potvrdilo ruské ministerstvo obrany, podle kterého generál zahynul ve středu. Gudkov je podle serveru BBC News jedenáctým ruským generálem zabitým během války Ruska proti Ukrajině, která pokračuje čtvrtým rokem.

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Severně od Drážďan hoří les, hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu

Severně od Drážďan hoří už dva dny les a navzdory ochlazení po vlně veder se hasičům oheň nedaří dostat pod kontrolu. Informoval o tom dnes web veřejnoprávní stanice MDR. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Kouř z požářiště vítr přinesl přes Drážďany a Saské Švýcarsko až do severních Čech.

Ve válce s Izraelem padlo 4000 bojovníků Hizballáhu

Od začátku války s Izraelem padlo 4000 členů libanonského teroristického hnutí Hizballáh, včetně řadových bojovníků, velitelů a vysoce postavených představitelů. Militantní skupina nicméně stále disponuje početnými silami. Židovský stát přitom stále útočí na jih Libanonu.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

U indonéského ostrova Bali se potopila loď s 65 lidmi na palubě, čtyři zemřeli

U indonéského ostrova Bali se ve středu večer místního času potopil trajekt s 65 lidmi na palubě. Čtyři osoby utonuly a po 30 dalších se pátrá, napsaly dnes zahraniční agentury. Většina přeživších pochází podle stanice BBC z východní části ostrova Jáva. Média zatím neinformovala, že by na lodi byli cizinci, píše agentura Reuters.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.
Reklama

DOPORUČUJEME

Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Jak přežít vlnu veder a nezbláznit se

Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Když teploty šplhají nad 40 stupňů Celsia, každodenní fungování se mění v boj o přežití. S několika jednoduchými triky však můžete svůj domov i tělo udržet v relativní pohodě.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Kurské oblasti na západě Ruska byl zabit vysoce postavený ruský generál

Ruský generál Michail Gudkov, který velel brigádě námořní pěchoty Tichooceánské flotily a byl nedávno povýšen na zástupce velitele vojenského námořnictva, zahynul v Kurské oblasti na západě Ruska. Generálovu smrt dnes oznámil gubernátor Přímořského kraje Oleg Kožemjako a později ji podle ruských agentur potvrdilo ruské ministerstvo obrany, podle kterého generál zahynul ve středu. Gudkov je podle serveru BBC News jedenáctým ruským generálem zabitým během války Ruska proti Ukrajině, která pokračuje čtvrtým rokem.

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Severně od Drážďan hoří les, hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu

Severně od Drážďan hoří už dva dny les a navzdory ochlazení po vlně veder se hasičům oheň nedaří dostat pod kontrolu. Informoval o tom dnes web veřejnoprávní stanice MDR. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Kouř z požářiště vítr přinesl přes Drážďany a Saské Švýcarsko až do severních Čech.

Ve válce s Izraelem padlo 4000 bojovníků Hizballáhu

Od začátku války s Izraelem padlo 4000 členů libanonského teroristického hnutí Hizballáh, včetně řadových bojovníků, velitelů a vysoce postavených představitelů. Militantní skupina nicméně stále disponuje početnými silami. Židovský stát přitom stále útočí na jih Libanonu.

Evropská unie navrhla kontroverzní klimatický cíl do roku 2040

Evropská komise (EK) ve středu navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2050 by měl blok dosáhnou uhlíkové neutrality. Řada členských států včetně Česka s ním ale nesouhlasí. Považují ho za příliš ambiciózní.

Trump oznámil obchodní dohodu s Vietnamem

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil dosažení obchodní dohody s Vietnamem. Dovoz z Vietnamu do USA bude zatížen clem ve výši 20 procent a překládka 40 procent. Původně se měly na dovoz z této země vztahovat tarify ve výši 46 procent.

U indonéského ostrova Bali se potopila loď s 65 lidmi na palubě, čtyři zemřeli

U indonéského ostrova Bali se ve středu večer místního času potopil trajekt s 65 lidmi na palubě. Čtyři osoby utonuly a po 30 dalších se pátrá, napsaly dnes zahraniční agentury. Většina přeživších pochází podle stanice BBC z východní části ostrova Jáva. Média zatím neinformovala, že by na lodi byli cizinci, píše agentura Reuters.

Teplá voda v oceánu posílila ničivou bouři na východu Austrálie

Austrálie znovu čelí extrémnímu počasí. Východní pobřeží zasáhla rychle sílící bouře, která přináší přívalové deště, silný vítr a hrozbu bleskových záplav. Vědci varují: hlavním motorem těchto událostí je klimatická změna a teplejší oceány.

V ruské Lipecké oblasti zemřela žena, spadly na ni trosky ukrajinského dronu

Sedmdesátiletá žena zemřela a další dva lidé byli zraněni v západoruské Lipecké oblasti poté, co na ně spadly trosky ukrajinského bezpilotního letounu. Naopak ruské útoky na několikapodlažní obytný dům v Oděse na jihu Ukrajiny zranily pět lidí, včetně sedmiletého chlapce a devítileté dívky. Dnes o tom s odvoláním na místní úřady informovala agentura Reuters. Ukrajina čelí ruské vojenské agresi čtvrtým rokem. Obě strany konfliktu odmítají, že by útočily na civilisty, ale zabity jich byly tisíce, v drtivé většině šlo o Ukrajince.

V Řecku zuří další lesní požár. Hasiči na Krétě evakuují tisíce lidí

Letní vedra, sucho a prudký vítr. Smrtící kombinace, která ve středu odpoledne rozdmýchala masivní požár na východě Kréty. Oheň se rychle šířil a pohlcoval nejen lesy, ale i obydlené oblasti. Na útěk se dali místní i turisté. Plameny se navíc nebezpečně přiblížily k hotelovým resortům na pobřeží.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás