Neexistuje „správný“ způsob provádění sekvence jógy. Výjimkou jsou některé typy jógy, ve kterých je pořadí pozic stanoveno. Obvykle kvůli základnímu principu, který tuto praxi řídí.
S Bikram jógou je vám přiřazena sekvence 26 póz (ásan), kterých se máte držet. Princip spočívá v tom, že se tak můžete soustředit na svůj dech a kvalitu ásan, než abyste se pohybovali v neustále se měnící sekvenci poloh. Podobné je to s Ashtanga jógou, ve které je 41 ásan.
Mělo by to však naznačovat, že existuje jediný správný způsob, jak sekvenovat ásany, nebo že přístup volnější formy je ze své podstaty špatný? To do značné míry závisí na tom, jak se na jógu díváte.
Faktory, které ovlivňují vaši sekvenci jógy
Jóga je o objevování. Proto jsou instruktoři označováni jako „učitelé“ a cvičení jsou popisována jako „praktiky“. Jóga jako taková je individuální zkušeností s různými a jedinečnými formami vyjadřování.
Z tohoto důvodu nelze na jógu aplikovat žádnou sadu pravidel.
Důvody pro použití jógové sekvence
Jak již bylo řečeno, existují praktické a dobré důvody pro umístění některých pozic před ostatní a dodržování jógové sekvence.
Bezpečnostní důvody: Mnoho učitelů začne cvičit s ásanami na podlaze jen z bezpečnostních důvodů, aby postupně uvolnili šlachy, svaly a vazy, než se pustí do stoje.
Vyrovnávání pozic s jejich protipóly: Jiní učitelé budou standardně párovat určité pózy (zejména ty, které zahrnují páteř nebo hlavní klouby) s jejich protipóly. Například po sérii zpětných ohybů (záklonů) je často příjemné udělat předklon, který pomůže uvolnit spodní část zad.
Ale ani zde neexistují žádná striktní pravidla. Například u Iyengar jógy je koncept pozice-protipólu zcela odmítnut a považován za škodlivý pro praxi. Místo toho jsou třídy strukturovány kolem konkrétního tématu, přičemž jedna póza vede k další prostřednictvím její podobnosti spíše než opozice.
Výběr správné sekvence pro vás
Různé lidi přitahují různé styly výuky. Zkuste z řady druhů jógy najít ten, který vám v danou chvíli nejvíce vyhovuje.
Ashtanga jóga: Tento styl jógy má stanovený řád, podle kterého učitelé vedou svou lekci. Sledujete jednu ze šesti sekvencí.
Bikram: Bikram jóga se skládá z 26 nastavených pozic a dvou dechových cvičení pranayama, vše se provádí ve vyhřívané místnosti.
Hatha jóga: Hatha jóga je jemná jóga, která zahrnuje statické pózy a klade důraz na dýchání a meditaci.
Regenerační (restorativní) jóga: Jedná se o freestyle jógu, která se zaměřuje na protažení těla. Neexistují žádné předepsané pózy ani požadovaná série.
Power jóga: Power jóga souvisí jak s ashtanga, tak s vinyasa jógou a učitelé mají svobodu výběru pořadí póz. Můžete očekávat, že každá lekce bude jiná.
Vinyasa: Vinyasa jóga je o plynulém přechodu z jedné pózy do druhé. Jedná se o volnější přístup, kde můžete upravit posloupnost toků v každém tréninku.
Pokud dáváte přednost větší struktuře své praxe, ashtanga nebo bikram jóga mohou být pro vás lepší volbou. Na druhou stranu pokud, přijmete volnější styl, vinyasa nebo power jóga vám mohou pomoci rozšířit vaši praxi tím, že vás vystaví širší škále pozic.
Ačkoli někteří instruktoři nebo lekce spojují jógové pózy v určitém pořadí, neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak cvičit jógu.