Protext ČTK“Z pole na talíř”: Zemědělci, obchod a univerzita pomůžou státu dostat více...

“Z pole na talíř”: Zemědělci, obchod a univerzita pomůžou státu dostat více českých potravin do veřejného stravování

České Budějovice 21. srpna 2026 (PROTEXT) – Jak dostat více kvalitních lokálních potravin do škol, nemocnic, domovů seniorů a dalších veřejných institucí a současně nezvyšovat administrativní zátěž při nákupu? Ministr zemědělství Martin Šebestyán dnes na agrosalonu Země živitelka společně s generálním ředitelem makro ČR a zakládajícím signatářem iniciativy České pole Jiřím Nehasilem představili další kroky projektu „Z pole na talíř“.

Ministr na stánku České pole představil vládní materiál „Uplatnění lokálních potravin včetně nápojů v institucionálním stravování napříč státní správou a samosprávou“, který vláda schválila 29. června 2026. Dokument vytváří rámec pro postupné zvyšování zastoupení lokálních potravin ve veřejném stravování.

„Chceme, aby kvalitní lokální potraviny měly mnohem větší prostor nejen v obchodech a restauracích, ale také ve školách, nemocnicích, domovech seniorů a dalších veřejných institucích. Vládní materiál vytvořil rámec, teď je důležité, aby byl dobře použitelný v praxi. K tomu potřebujeme spolupráci zemědělců, producentů, odborníků, veřejných zadavatelů i profesionální distribuce. Projekt Z pole na talíř může být jedním z míst, kde společně najdeme řešení, která budou fungovat pro všechny,“ říká ministr zemědělství Martin Šebestyán.

Od vládního cíle k reálnému nákupu

Právě praktické fungování systému je další výzvou. Instituce musí být schopny lokální potraviny jednoduše identifikovat, nakoupit je v potřebném množství i kvalitě a současně evidovat jejich podíl bez další zbytečné administrativy. Proto vzniká odborná pracovní skupina projektu „Z pole na talíř“, která má propojit zkušenosti Ministerstva zemědělství, Ministerstva pro místní rozvoj, České zemědělské univerzity v Praze, SOCR, iniciativy České pole, veřejných institucí, zemědělců, producentů a profesionálních distributorů.

Skupina se má zabývat zejména identifikací lokálnosti, minimálním datovým standardem, možnostmi využití stávajících nástrojů veřejného zadávání včetně dynamického nákupního systému, rolí profesionální distribuce a jednoduchou evidencí a reportingem. Následně by měl být navržený systém pilotně ověřen v konkrétních institucích.

„Když jsme České pole zakládali, chtěli jsme vracet původní české plodiny do gastronomie a vytvářet pro české producenty stabilní odbyt. Z pole na talíř je logickým pokračováním této myšlenky. Máme před sebou konkrétní úkol: propojit českou produkci s potřebami škol, nemocnic a dalších velkých kuchyní tak, aby dokázaly české potraviny jednoduše najít, objednat a doložit jejich původ. Farmář má dělat dobře svoji práci, kuchař svoji a profesionální distributor musí zajistit, aby mezi nimi celý systém spolehlivě fungoval,“ říká Jiří Nehasil, generální ředitel makro ČR a zakládající signatář iniciativy České pole.

Český zemědělec potřebuje odbyt a instituce spolehlivé dodávky

Jedním z principů připravovaného modelu je, že nemá vytvářet výhodu pro jediný způsob dodávek. Menší regionální producent může být vhodným přímým dodavatelem některých potravin, zatímco velké veřejné kuchyně potřebují u řady komodit garantované objemy, pravidelnost, logistiku, bezpečnost a dohledatelnost.

Pracovní skupina proto bude hledat model, který umožní zapojení malých i velkých českých producentů a podle charakteru dodávky využije přímé zásobování, agregaci produkce nebo profesionální distribuci.

Významnou roli má sehrát Česká zemědělská univerzita v Praze jako nezávislý odborný partner zejména při práci na datovém standardu, identifikaci produktů, evidenci a pilotním ověřování navrženého řešení.

Iniciativa České pole a projekt “Z pole na talíř”: dvě role, jeden cíl

Iniciativa České pole od roku 2022 podporuje české zemědělce a producenty a návrat původních českých plodin do gastronomie. „Z pole na talíř“ je její odbornou platformou pro oblast veřejného a institucionálního stravování. Propojuje stát, zemědělce, producenty, akademickou sféru, gastronomii, veřejné instituce a profesionální distribuci s cílem převést podporu českých potravin do každodenní praxe.

Projekt navazuje na první velký kulatý stůl „Z pole na talíř“, který proběhl letos na jaře na Makro Czech Gastro Festu. Další odborné setkání se uskuteční v říjnu v Makro akademii. Jeho tématem už mají být konkrétní výstupy a další kroky pracovní skupiny.

Společným cílem je jednoduchý model: aby veřejná instituce dokázala českou potravinu najít, nakoupit, bezpečně převzít a její nákup jednoduše doložit – a aby se na jejím zásobování mohli reálně podílet čeští producenti různých velikostí.

České Pole je iniciativa společnosti makro ČR, která vznikla v roce 2022 s cílem podporovat a rozvíjet tradiční produkty českého zemědělství a společně usilovat o jejich místo v české kultuře a gastronomii. Pevně věříme, že lokální plodiny a potraviny jsou nenahraditelné pro zachování pestrosti a tradice české gastronomie, mají významnou roli i pro regionální ekonomiku a nemalý přínos pro kvalitu životního prostředí. České Pole se snaží udržitelně a trvale navrátit původní lokální potraviny do naší gastronomie. Na rozdíl od ostatních podporuje napřímo prvovýrobce, kterým díky spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou a zemědělskou komunitou doporučuje konkrétní plodiny a produkty vhodné k pěstování, navrhuje následné zpracování pro projekt Chytrý kuchař, pomáhá s dohledem nad kvalitou produkce v Makro akademii a zajišťuje distribuci a prodej prostřednictvím velkoobchodu makro ČR.

Svým širokým záběrem, od odborného posouzení vhodných plodin a lokalit přes pěstování, sklizeň a hodnocení kvality až po podporu receptur v restauracích, je iniciativa České Pole zcela unikátní. Díky tomu získala ocenění Inovace roku 2023 v prestižní soutěži Mastercard Obchodník roku 2023 na jubilejním 30. ročníku Retail summitu.

Zdroj: Iniciativa České pole 
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz.

Doporučujeme

Po požáru ve Švýcarských Alpách se pohřešuje pět lidí

Pět lidí se pohřešuje a dalších osm utrpělo zranění při požáru budovy s restaurací a byty ve švýcarském Thusisu. Plameny objekt podle policie zcela zničily. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Ruský noční útok dronů zasáhl i hranici s Moldavskem, dvě ženy zemřely

Ruské drony v noci na dnešek zasáhly jeden z hraničních přechodů mezi Ukrajinou a Moldavskem, informovala ukrajinská pohraniční stráž. Provoz na něm byl zastaven. Dvě ženy zemřely a dvě utrpěly zranění při nočním ruském dronovém útoku na vesnici v ukrajinské Charkovské oblasti. Na telegramu to oznámil velitel regionální vojenské správy Oleh Syněhubov. Cílem náletu ruských dronů byly také severoukrajinské Sumy. Ukrajina podle ruskojazyčných telegramových kanálů zaútočila na rafinérii v ruském Permu. Kyjev útok potvrdil.

USA si pro Írán připravily nejtvrdší sankce v historii. Raději to, než další údery, řekl Bessent

Chystáme pro Írán nejtvrdší sankce v historii, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Další podrobnosti slíbil v pondělí. Viceprezident J. D. Vance označil ekonomický nátlak za nejefektivnější nástroj v konfrontaci s Íránem.

USA vyhostily na Haiti přes 160 lidí poprvé od zrušení ochrany před deportací

Spojené státy ve čtvrtek deportovaly více než 160 lidí na Haiti. Stalo se tak podle agentury AP poprvé od chvíle, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa vyhrála soudní bitvu o odebrání ochrany před deportací přibližně 350.000 Haiťanům. Deportační let přistál v městě Cap-Haitien na severu Haiti, jelikož hlavní mezinárodní letiště v Port-au-Prince je považováno za příliš nebezpečné. Americká vláda v současnosti zakazuje komerční lety do haitské metropole kvůli násilí gangů.

Ruská FSB zadržela devět lidí kvůli údajné špionáži pro Kyjev a plánování útoku

Ruská tajná služba FSB podle agentur zadržela osm lidí, které podezřívá, že na objednávku ukrajinských tajných služeb plánovali dronový útok na blíže neurčený podnik strategického významu v Moskevské oblasti. V jiném případě byl zadržen také cizinec, který údajně sledoval různé objekty v Moskvě, aby Ukrajině pomohl připravit teroristický útok.

Devět měsíců na misi a stovky dní bez přístavu. USS Abraham Lincoln se vrací domů

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln po téměř devíti měsících opouští Blízký východ, potvrdil nejmenovaný americký úředník. Vystřídat ji má letadlová loď USS George Washington, která dorazila z japonských vod. K rotaci došlo po zprávách o krizi duševního zdraví na palubě.

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí počet proplouvajících lodí

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí provoz, oznámila ve čtvrtek správa průplavu ACP. Počet lodí, které touto strategickou vodní cestou spojující Atlantský a Tichý oceán budou moci proplout, se od 3. září sníží z 36 na 34 denně, od 15. září pak na 32 denně. Provozovatel nevyloučil další snížení v závislosti na počasí v příštích týdnech. Méně srážek způsobuje klimatický jev El Niňo, který je letos výrazně silnější než jindy.

V Německu prošli výcvikem a zmizeli. Dezertovaly stovky ukrajinských vojáků

Nechtěli bojovat a vycítili příležitost k útěku. Týdeník Die Zeit informoval o případech dezerce ukrajinských vojáků v Německu. Od začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022 uprchly během výcviku v zemi stovky vojáků. Tito muži mohou být považováni za dezertéry a hrozí jim až 12 let za mřížemi.

Trump chce do roku 2030 šestkrát zvýšit počet amerických vzletů do vesmíru

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum, které počítá s téměř šestinásobným ročním zvýšením počtu amerických vzletů do vesmíru. Do roku 2030 by ze Spojených států mělo být prováděno 1000 startů a návratů do atmosféry ročně, napsala agentura Reuters. Trumpův dokument rovněž nařizuje úřadům hledat nová místa vhodná pro starty raket.

Apokalypsa hmyzu v některých regionech již začala. Pocítí to i lidé

Všimli jste si, že vám do bytu létá méně otravných much? Nebo že kolem květin poletuje méně včel? Nová studie potvrzuje, že se děje něco, před čím vědci dlouho varovali. Vymírání hmyzu již začalo. Když bude málo včel, motýlů a dalšího hmyzu, klesnou výnosy plodin a dostupnost potravy.

USA označily zadržení amerického akademika v Číně za neoprávněné

Spojené státy označily amerického akademika Min Zina za neprávem zadržovaného v Číně. Peking ho podezírá ze špionáže a ohrožování národní bezpečnosti, americká vláda však obvinění odmítá. Jeho propuštění se nyní stalo jednou z priorit Washingtonu.

Zakladatel zkrachovalé Evergrande dostal doživotí za finanční podvody

Zakladatel čínské developerské skupiny Evergrande Chuej Kcha Jen dostal doživotní trest za rozsáhlé finanční podvody. Soud mu také zabavil veškerý osobní majetek. Samotným firmám uložil pokuty v souhrnné výši 15,82 miliardy jüanů.

Hrdinu filmu Whalefall spolkne velryba. Kyslík mu vydrží hodinu

Austin Abrams se v novém survival thrilleru ocitne na místě, odkud zdánlivě není úniku. Při pátrání po ostatcích svého otce ho spolkne obrovský vorvaň. Potápěči zbývá jediná hodina kyslíku, během níž musí najít cestu ven.

CSG bude sedm let dodávat munice policejní sborům pěti skandinávských zemí

Zbrojařský a strojírenský holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada bude po dobu sedmi let dodávat munice pro policejní sbory Finska, Dánska, Islandu, Norska a Švédska. Konkrétně dodá 35 milionů nábojů ráže Federal .223 Remington firma Federal ze společnosti The Kinetic Group, která patří pod CSG. Federal byla také vybrána jako dodavatel výcvikové munice ráže 5,56 milimetru. ČTK to dnes sdělila CSG v prohlášení, cenu dodávek ale neuvedla.

Demokratická republika Kongo dostane 70 tisíc dávek vakcíny proti ebole

Demokratická republika Kongo získá 70 tisíc dávek vakcíny Ervebo kvůli rozsáhlému ohnisku eboly. Současnou epidemii však způsobuje varianta Bundibugyo, proti které zatím není schválená vakcína ani cílená léčba. Část dodávky proto poslouží ke klinickému hodnocení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama