DomácíČeši během zbraňové amnestie odevzdali téměř šest tisíc zbraní

Češi během zbraňové amnestie odevzdali téměř šest tisíc zbraní

Šestá zbraňová amnestie skončila s druhým nejvyšším počtem odevzdaných zbraní v historii. Lidé od ledna do konce června předali policii 5918 zbraní, stovky tisíc kusů střeliva i desítky kilogramů výbušnin. Mezi nálezy byly vzácné historické kusy, ale také nebezpečná munice, se kterou lidé neměli vůbec manipulovat.

Zbraňová amnestie platila od 1. ledna do 30. června 2026 a navazovala na rozsáhlou novelu zákona o zbraních a střelivu. Lidé během ní mohli bez trestního postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, střelivo, munici nebo výbušniny. Policie připomněla, že podobné amnestie už v minulosti proběhly v letech 1996, 2003, 2009, 2014 a 2021.

Letošní výsledek sice nepřekonal rekord z roku 2009, kdy lidé odevzdali 7897 zbraní, přesto patří k nejvyšším. V roce 2026 jich policisté převzali 5918. Nejvíc zbraní lidé odevzdali ve Středočeském kraji, kde jich bylo 1032. Následovala Praha se 765 kusy a Jihomoravský kraj s 527 zbraněmi.

Spolu se zbraněmi lidé odevzdali také 213 448 kusů střeliva, 2648 kusů munice a 64 357 gramů výbušnin. Policie u odevzdaných zbraní zkoumá, zda nebyly použity při trestné činnosti nebo zda po nich není vyhlášeno pátrání. Zatím se u žádné z nich souvislost s trestným činem neprokázala, u 68 zbraní ale prověřování stále pokračuje.

Mezi odevzdanými předměty se objevily i sběratelské rarity. V Moravskoslezském kraji policisté převzali například drobnou pistoli Kolibri ráže 2,7 milimetru, která patří k nejmenším sériově vyráběným samonabíjecím pistolím na světě. Ve stejném kraji se objevila také pistole vzor 27 s prodlouženou hlavní a originálním tlumičem nebo československý pevnostní kanon ráže 47 milimetrů.

Vzácné nálezy hlásili i policisté z dalších regionů. V Českých Budějovicích někdo odevzdal pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. V témže kraji se objevila také karabina Volkssturmu VG-45, jejíž hodnotu majitel odhadl na zhruba milion korun. V Ústeckém kraji policisté převzali samopal Vollmer-Erma EMP ráže 9 milimetrů Luger a také československý lehký kulomet vzor 26.

Amnestie se ale netýkala jen historicky zajímavých kusů. Pyrotechnici během ní řešili 489 výjezdů, zatímco při předchozí amnestii v roce 2021 jich bylo 141. Celkově měli policejní pyrotechnici za první pololetí 1499 výjezdů.

Policie znovu varuje, že u munice a výbušnin není bezpečné spoléhat na vlastní odhad. Pokud někdo najde granát, minu, rozbušku, vojenský imitační prostředek nebo jiný podezřelý předmět, nemá s ním manipulovat ani ho převážet na služebnu. Nejbezpečnější je místo opustit, zabránit přístupu dalším lidem a zavolat policii.

Doporučujeme

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".

Požár v nemocnici v Islámábádu zabil nejméně 14 novorozenců

Nejméně 14 novorozenců zemřelo při středečním požáru ve státní nemocnici v pákistánském Islámábádu. Oheň zachvátil oddělení šestinedělí v největší veřejné nemocnici ve městě. Jedno dítě se podařilo zachránit, premiér Šáhbáz Šaríf nařídil okamžité vyšetření tragédie.

Požár v plynochemickém závodě na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí

Požár v plynochemickém závodě v Amurské oblasti na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí, včetně šesti Číňanů. Dalších devět Číňanů se pohřešuje. Přes 150 lidí zdravotníci ošetřili, 36 bylo převezeno do nemocnic. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters. Požár vypukl v úterý odpoledne a už se ho podařilo uhasit. Jeho příčinu agentury neuvedly.

Při požáru v pákistánské nemocnici zemřelo 14 novorozenců

Při požáru nemocnice v pákistánské metropoli Islámábádu zemřelo nejméně 14 novorozenců, informují agentury AFP či AP s odvoláním na místní úřady. Některá pákistánská média dříve psala o 15 obětech. Příčinou tragédie byla závada na klimatizaci.

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.

Bývalá členka Pussy Riot spolupracovala s FSB. Vyhrožovali, že zabijí mé příbuzné, přiznala

Bývalá členka aktivistické punkové skupiny Pussy Riot, Rita Flores, ve video rozhovoru zveřejněném na YouTube přiznala, že byla přinucena spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Měla získávat informace o nepohodlných osobách a zapojena byla do plánovaného atentátu na kritika režimu v exilu.

Po více než dvaceti letech se chystá pokračování Jak ztratit kluka v 10 dnech

Romantická komedie Jak ztratit kluka v 10 dnech by se po více než dvou desetiletích mohla dočkat pokračování. Paramount začal projekt připravovat a původní hvězda Kate Hudson se k němu připojila jako producentka. Tvůrci by rádi znovu spojili také Hudson s Matthew McConaugheym, návrat obou herců ale zatím potvrzený není.

Lego cílí na dospělé. Sady se sportovní tématikou zabodovaly

Zájem o ikonické stavebnice Lego nepolevuje. Prodej Lega vzrostl o více než pětinu díky zájmu o nové sady fotbalového mistrovství světa nebo Formulí 1. Samotná firma uvedla, že sportovní tématika jim přinesla nové zákazníky.

Německá ekonomika ožívá. HDP rostl víc, než se čekalo

Německá ekonomika vysílá další známky oživení. Ve druhém čtvrtletí vzrostla o něco více, než ukazoval předběžný odhad, a v srpnu se výrazně zlepšila také nálada mezi firmami. Optimističtější jsou podniky v průmyslu, službách, obchodu i stavebnictví, přestože je nadále trápí například dražší energie.

Sýrie už není na americkém seznamu států podporujících terorismus

Spojené státy vyřadily Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus. Po 47 letech tak odstranily jednu z hlavních překážek, které bránily zahraničním investicím a plnému zapojení země do světové ekonomiky.

Trumpova vláda chce podle AP zrušit turistická víza lidem, kteří požádali o azyl

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje zrušení turistických a obchodních víz až 200.000 cizinců, kteří ve Spojených státech požádali o azyl. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP, podle které by to v případě uskutečnění bylo nejrozsáhlejší hromadné rušení víz v historii USA. Očekává se, že pokud vláda k takovému kroku opravdu přistoupí, povede to k soudním sporům.

ANALÝZA: Tlak na Zelenského odstoupení roste. Volby se však neuskuteční

Bývalý ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov v šokujícím úterním prohlášení vyzval k uspořádání prezidentských voleb, ačkoli to ukrajinská ústava za válečného stavu neumožňuje. Prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že během probíhajícího konfliktu se volby neuskuteční. Výzva k volbám nepřišla v pravou chvíli a může Zelenskému ztížit pozici.

Ve Francii utonuly stovky lidí. Podle vlády to souvisí s vlnami veder

Během nesnesitelného horka se může zdát osvěžení v řece nebo kanálu jako ten nejlepší nápad. Je to ale hazard. Lidé vstupem do vody, která není vyhrazená ke koupání, riskují svůj život. Ve Francii od poloviny června utonuly stovky lidí, z nichž někteří se snažili ulevit si od vedra.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama