Reklama
6.7 C
Czech
Úterý 17. března 2026
DomácíČesko se rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou

Česko se rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou

Katedrála svatého Víta na Pražském hradě dnes praskala ve švech. Dopoledne tam proběhla pohřební mše za kardinála Dominika Duku, který zemřel 4. listopadu ve věku 82 let. Na poslední rozloučení dorazily stovky lidí, věřící i politici.

Krátce před jedenáctou se nad Hradem ozval rachot motorů. Pět vojenských letounů přeletělo nad katedrálou ve formaci kříže. Armádní piloti tak vzdali poctu muži, jehož otec sloužil za války u bombardovací perutě britského letectva RAF. V chrámu se rozhostilo ticho a liturgie začala silným symbolickým gestem.

Veřejnost se s Dukou mohla loučit už od čtvrtka v kostele Všech svatých na náměstí U Svatého Jiří. Tam byla vystavena rakev s jeho tělem. Lidé přicházeli v průběhu dvou dnů, aby se poklonili a podepsali do kondolenčních listin. V sobotu ráno se pak před katedrálou vytvořila dlouhá fronta věřících.

Liturgický průvod vstoupil do chrámu za zvuku Requiem b moll Antonína Dvořáka. Úvodní slovo pronesl biskup Zdenek Wasserbauer. Z Bible četl režisér Jiří Strach. Největší český zvon Zikmund odbil začátek obřadu. U rakve stála čestná stráž a uvnitř chrámu byla vystavena Dukova vyznamenání.

Hlavním celebrantem mše se stal pražský arcibiskup Jan Graubner. V katedrále se mísil kouř kadidla s varhanní hudbou a zpěvem. Atmosféra připomínala církevní slavnost i státní událost zároveň. V lavicích seděly celé řady církevních hodnostářů z Česka i ze zahraničí.

Do první řady usedl prezident Petr Pavel. Vedle něj seděl bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Na pohřeb přijel také bývalý prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Poslední rozloučení s kardinálem si nenechala ujít ani herečka Jiřina Bohdalová. V katedrále se objevili i vojáci a zástupci konzervativních hnutí.

Duka desítky let patřil k nejvýraznějším postavám české katolické církve. Působil jako pražský arcibiskup a kardinál, dříve také jako biskup v Hradci Králové. Za komunismu skončil ve vězení kvůli činnosti v dominikánském řádu. Za mřížemi se setkal s řadou dalších politických vězňů, například s Václavem Havlem.

Na jeho adresu zazněly při rozloučení i osobní vzpomínky. Václav Klaus připomněl, že kardinála vnímal jako výraznou a často i prudkou osobnost. Podle něj šlo o „cholerika rozeznatelného i v této zženštilé kultuře“. Věta mířila na Dukovu povahu, kterou jeho blízcí popisují jako přímočarou a neústupnou.

Po skončení mše vynesli rakev z katedrály zástupci církve a armády. Lidé před chrámem sledovali průvod v tichu, mnozí se pokřižovali nebo zatleskali. Rozloučení na Pražském hradě tak uzavřelo život muže, který výrazně zasáhl do podoby české církve po roce 1989 i do veřejné debaty o roli víry ve společnosti.

Reklama

Doporučujeme

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama