-3.2 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyPolsko buduje armádu dobrovolníků. Průnik ruských dronů prohloubil obavy z války

Polsko buduje armádu dobrovolníků. Průnik ruských dronů prohloubil obavy z války

K dobrovolnému vojenskému výcviku se v posledních měsících hlásí tisíce Poláků. Strach z ruské agrese žene civilisty na střelnice i cvičiště, aby byli připraveni bránit své domovy. Podle armády se už letos zapojilo více než 20 tisíc lidí a do konce roku by měl jejich počet dosáhnout dvojnásobku. O víkendu o tom informovaly agentura Reuters nebo server New York Post.

Jednou z dobrovolnic je šestatřicetiletá office manažerka Agnieszka Jedruszak, která v rámci výcviku kope zákop jen pár kilometrů od ruských hranic. „Udělala bych cokoliv, aby byl můj syn v bezpečí. A rozhodně bych bojovala, abych ho ochránila,“ řekla v uniformě a s tváří pomalovanou maskovacími barvami.

Podle šéfa Centrálního vojenského náborového centra Grzegorze Wawrzynkiewicze se počet dobrovolníků více než zdvojnásobil oproti roku 2022, kdy se k výcviku přihlásilo 16 tisíc lidí. Letos jich totiž očekává až 40 tisíc.

Dobrovolníci cvičí bok po boku s profesionálními vojáky, absolvování vojenského výcviku nicméně neznamená automaticky závazek sloužit ve válce. Program je podle úředníků navržen tak, aby byl flexibilní. Dobrovolníci se mohou rozhodnout pokračovat v profesionální vojenské službě, vstoupit do Teritoriálních obranných sil (WOT) nebo zůstat součástí záloh.

Zásadní narušení hranic představuje další budíček

Obavy veřejnosti tento týden umocnil incident, při němž ruské drony vstoupily do polského vzdušného prostoru. Polsko zaznamenalo téměř dvě desítky bezpilotních letounů, které pronikly až 240 kilometrů do vnitrozemí. Premiér Donald Tusk uvedl, že hranice překonalo nejméně 19 objektů. „Je to nejblíže, co jsme se po druhé světové válce dostali k otevřenému konfliktu,“ prohlásil polský předseda vlády.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin si nás chce otestovat,“ řekla novinářům v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. „Ruská válka eskaluje, nekončí,“ podotkla. „To, co se stalo v Polsku, změnilo pravidla hry,“ upozornila. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dodal, že přelet dronů na polské území nebyl náhodou ani chybou, ale záměrnou eskalací ze strany Ruska.

Kreml reagoval obviněním Západu z „emoční přetíženosti“ a prohlásil, že Rusko žádnou hrozbu nepředstavuje. Poskytnout komentář k sestřeleným dronům odmítl.

Další ruský dron vstoupil v sobotu během útoku na Ukrajinu na téměř hodinu do rumunského vzdušného prostoru, na území dalšího členského státu Severoatlantické aliance. Rumunské ministerstvo obrany následně informovalo, že nebyly hlášeny žádné škody ani zranění.

Podle údajů NATO má Polsko dnes třetí největší armádu v alianci po USA a Turecku. Od začátku války na Ukrajině Varšava více než zdvojnásobila své obranné výdaje na 4,7 procenta HDP, což je nejvyšší podíl v NATO.

Reklama

Doporučujeme

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama