Nejméně 54 dětí a přibližně 30 dospělých se odvážilo přeplavat rozbouřené moře z Maroka do španělské enklávy Ceuta v husté mlze a za nepříznivého počasí. Informuje o tom CNN, Yahoo News a další servery na základě reportáže španělské veřejnoprávní televize RTVE.
Záběry ukazují, jak lodě španělské civilní gardy zachraňují některé z vyčerpaných plavců, zatímco jiní se snaží doplavat vlastními silami až na břeh. Převážná většina dětí pochází z Maroka. V Ceutě se všichni dostali do dočasných ubytovacích zařízení, která však podle místních úřadů kapacitně nestačí.
„Nenechávejte nás na holičkách. Je to záležitost státu. Musí se to vyřešit,“ vyzval centrální vládu Juan Rivas z regionální správy Ceuty. Úřady proto žádají o naléhavou pomoc při zvládání situace, která se začíná vymykat kontrole.
Podobné případy nejsou v tomto regionu výjimkou. Loni v srpnu využily stovky migrantů husté ranní mlhy k přeplavání hranice ze sousedního Maroka. V roce 2021 zase obletěly svět fotografie chlapce, který se pokusil dostat do Ceuty na provizorním plavidle složeném z prázdných plastových lahví.
Enklávy jsou častý cíl běženců
Ceuta a Melilla, dvě španělské enklávy na pobřeží Maroka, tvoří jediné pozemní hranice Evropské unie s africkým kontinentem. Právě tato skutečnost z nich dělá častý cíl migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy. Migrační tlak na tyto oblasti přichází ve vlnách, někdy i velmi dramatických.
Marockým občanům, kteří překročí hranice nelegálně, hrozí okamžné navrácení zpět do své země – výjimkou jsou pouze nezletilí nebo ti, kteří požádají o azyl. Uprchlíci z jiných zemí jsou převezeni do záchytných zařízení, kde dostanou základní péči, a po několika dnech jsou propuštěni.
Migrační krize má ale i tragičtější kapitoly. Před třemi lety zahynulo nejméně 23 lidí při hromadné tlačenici, když se přibližně 2 000 běženců pokusilo násilím prorazit hraniční plot u Melilly. Incident vyvolal vlnu mezinárodní kritiky a otázky ohledně bezpečnosti a lidských práv na vnější hranici EU.