Austrálie a Británie dnes podepsaly novou smlouvu na 50 let, která má upevnit existující třístranný program pořízení jaderných ponorek Aukus se Spojenými státy. Ty však minulý měsíc oznámily, že program přehodnotí, napsala japonská agentura Kjódó. Dohoda Aukus má Austrálii poskytnout v příštím desetiletí nové jaderné ponorky, které by ji umožnily čelit čínským ambicím v Indickém a Tichém oceánu, poznamenala agentura Reuters.
Smlouva mezi Austrálií a Británií umožní komplexní spolupráci při vývoji, stavbě, provozu, údržbě a likvidaci nových ponorek Aukus. Zajistí také podporu návštěv přístavů a rotační přítomnosti britské ponorky třídy Astute na námořní základně poblíž Perthu na západním pobřeží Austrálie, uvádí společné prohlášení.
UK and Australia sign Aukus treaty to build nuclear submarines as Lammy downplays US doubts #AUKUS #GeelongTreaty #UKRoyalNavy #AustralianMilitary #AustralianPolitics #SSN_AukusNuclearSubmarines https://t.co/zPiAx2PuU7
— Global News (@News247Global) July 26, 2025
Nová dvoustranná smlouva mezi Londýnem a Canberrou je součástí stávající třístranné bezpečnostní dohody Aukus, do které je zapojen Washington. Podle plánu, který tyto tři země oznámily v roce 2021, Austrálie nakoupí jaderné ponorky od Spojených států na začátku 30. let 21. století a o dekádu později dodá svá první plavidla domácí výroby.
Posílený závazek k programu ponorek Aukus přichází poté, co Spojené státy v červnu oznámily revizi třístranné dohody Aukus ve snaze zajistit, aby dohoda byla v souladu s agendou prezidenta Donalda Trumpa, která hlásá „Amerika na prvním místě“.
Britský ministr obrany John Healey při slavnostním podpisu dohody ve městě Geelong na jihovýchodu Austrálie uvedl, že nová smlouva posílí bezpečnost indo-pacifické oblasti a také Severoatlantickou alianci. „Jedná se o smlouvu, která definuje vztah mezi našimi dvěma státy a ochrání bezpečnost našich zemí pro naše děti a děti našich dětí,“ řekl Healey.
Na páteční tiskové konferenci v Sydney australský ministr obrany Richard Marles zdůraznil, že je „nejpřirozenější věcí na světě“, aby nová americká vláda podrobila program revizi, zatímco Healey uvedl, že Austrálie i Británie to vítají jako příležitost pro Trumpovu administrativu obnovit svůj závazek k dohodě, napsala Kjódó.
Aukus je největším australským obranným projektem v historii země, připomněl Reuters a dodal, že Canberra se zavázala vynaložit na tento program během tří desetiletí 368 miliard australských dolarů, včetně investic do americké výrobní základny. Austrálie, která tento měsíc zaplatila USA 800 milionů australských dolarů v rámci druhé splátky programu Aukus, zdůrazňuje přesvědčení, že pakt bude pokračovat.
Britské ministerstvo obrany tento týden uvedlo, že bilaterální smlouva podpoří ponorkové programy obou spojenců a očekává se, že v příštích 25 letech zajistí britský export v hodnotě až 20 miliard liber.