Přesně dvacet let po nejhorším teroristickém útoku v moderních britských dějinách si Spojené království připomíná tragédii, při níž zahynulo 52 lidí a více než 700 dalších utrpělo zranění. Následky čtyř koordinovaných útoků 7. července 2005 na londýnskou veřejnou dopravu jsou tématem pietních shromáždění po celé zemi. Britský král Karel III. v emotivním prohlášení apeloval zejména na společenskou soudržnost, upozornily servery BBC nebo People.
„Dnes, kdy si připomínáme dvacet let od tragických událostí 7. července 2005, jsou mé myšlenky a modlitby s těmi, jejichž životy se v ten strašný letní den navždy změnily,“ uvedl britský panovník ve svém prohlášení.
Ve svém poselství zároveň připomněl nejen 52 nevinných obětí, ale také stovky dalších lidí, kteří při útocích utrpěli zranění a dodnes si nesou fyzické či psychické následky. Zmínil i neutuchající zármutek pozůstalých, přičemž se podle svých slov modlí, aby časem alespoň částečně polevil.
The UK on Monday commemorated the 20th anniversary of the London July 7 bombings that killed 52 people, as King Charles III paid tribute to the spirit of unity shown after the atrocity. https://t.co/UZR2voaDLZ pic.twitter.com/hc2FvdJ3yQ
— AFP News Agency (@AFP) July 7, 2025
Karel III. zároveň zdůraznil význam jednoty. „Když vzpomínáme na ty, které jsme ztratili, využijme tohoto 20. výročí k tomu, abychom znovu potvrdili náš závazek budovat společnost, v níž mohou lidé jakéhokoli vyznání a původu žít společně ve vzájemném respektu a porozumění a vždy pevně stát proti těm, kteří se nás snaží rozdělit,“ vyzval v proslovu.
Současně ocenil hrdinství těch, kteří v době útoků pomáhali. „Nezištná statečnost členů záchranných složek, pracovníků veřejné dopravy a dalších občanů, kteří se vrhali do nebezpečí, aby pomohli cizím lidem, nám připomíná to nejlepší z lidství tváří v tvář tomu nejhoršímu,“ stálo v prohlášení.
K jednotě vyzval i premiér
7. července 2025 položili britský premiér Keir Starmer a starosta Londýna Sadiq Khan věnce u památníku v Hyde Parku přesně v 08:49, tedy v okamžiku, kdy před dvaceti lety vybuchla první nálož. „Ti, kteří nás chtěli rozdělit, selhali. Stáli jsme tehdy při sobě a stojíme při sobě i dnes. Proti nenávisti a za hodnoty, které nás definují, tedy svobodu, demokracii a vládu práva,“ prohlásil ministerský předseda.
Vzpomínkové akty probíhaly i na dalších místech útoků, například na Russell Square či na stanici Edgware Road. Vzpomínková bohoslužba se konala také v katedrále sv. Pavla, kde krále zastoupil jeho bratr, vévoda z Edinburghu.
Britské bezpečnostní složky dnes využívají koordinovanější přístup v boji proti terorismu, přesto však hrozbu podobných útoků zcela nevylučují, upozornil server BBC. Lord Beamish, předseda parlamentního Výboru pro zpravodajské a bezpečnostní služby, varoval zejména před fenoménem samoradikalizace online.